21 Nisan 2009 Salı


MontyBüyüdüğüm Zaman Kocaman Bir At Çiftliğim Olacak

Okulda öğretmen, lise birinci sınıf öğrencilerine bir kompozisyon ödevi vermişti. Konu şu idi: "Büyüdüğünüz zaman ne olmak istiyorsunuz?" Onbeş yaşındaki Monty, büyüdüğünde bir at çiftliği sahibi olmayı düşlüyordu. Ödevine bu düşünü sadece yazmakla yetinmedi, çiftlikte yapılması gereken binaların çizimlerini de ekledi.

At çiftliği kesinlikle 300 dönüm olacaktı. Monty, ahırların yanısıra bir de, çiftliğinin orta yerinde yapmayı düşlediği bin metrekarelik kocaman bir evin plânını da çizdi. Öğretmen, kompozisyon ödevlerini bir hafta sonra dağıtınca Monty'nin yüzü asıldı. Çünkü kâğıdın tepesinde kocaman bir sıfır vardı.

Bu yetmiyormuş gibi, öğretmen, sıfırın yanına bir de şu notu eklemişti: "Dersten sonra öğretmenler odasına gel. Seninle görüşmek istiyorum."

Monty, öğretmenin söyleyeceklerini beklemeden, kendi merakını gidermek istedi. Ve öğretmenine, niçin sıfır verdiğini sordu.

Öğretmen de onunla bu konuda görüşmek istiyordu: "Çünkü sen, büyüdüğün zaman ne olmak istediğini yazmak yerine, saçma sapan düşler yazmışsın" dedi. Çocuksu düşlerini nasıl gerçekleştirebileceğini hiç düşünmedin mi? Bir at çiftliği kurmanın kaça mal olacağını hiç aklına getirmedin mi? Çok fakir bir ailenin çocuğu olduğunu bilmiyor musun?"

Öğretmen bunları söyledikten sonra Monty'ye bir hak daha tanıdı: "Haydi şimdi eve git ve ayni konuda yeni bir kompozisyon yaz." dedi. " Yine öyle saçma sapan düşlere dalma da sana sıfır yerine doğru dürüst bir not vereyim." Monty evde, babasından yardım istedi. " Kusura bakma, sana yardım edemem, yavrum." dedi babası. " Bu öyle bir konu ki, tümüyle seni ve senin geleceğini ilgilendiriyor. Kararını sen kendin vermelisin..."

Monty kararını o gece verdi. Yeni bir ödev yazmadı, ertesi gün öğretmene ayni ödev kâğıdını getirdi. " Bana verdiğiniz sıfırı not defterinize rahatlıkla geçirebilirsiniz, öğretmenim" dedi. "Ben notumun değişmesi uğruna düşümü, idealimi değiştirmeyeceğim..."

Monty, karşısındaki topluluğa yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Size bu anımı neden anlattığımı da söyleyeyim" dedi. " Çünkü şu anda tümünüz, benim 300 dönümlük at çiftliğimin orta yerindeki bin metrekarelik evimde bulunuyorsunuz. Şimdi başınızı lütfen şöminenin üstünde duran şu çerçeveye çevirin ve çerçevenin içine bakın. Sıfır not aldığım kompozisyon ödevimi göreceksiniz orada." Monty bunları söyledikten sonra, o akşamki konuklarına bir de öğüt verdi: "Hiç kimseye, düşlerinizi küçümseme fırsatı tanımayın" dedi.

" Kim ne derse desin, siz sadece doğru bildiklerinizden vazgeçmeyin siz kazanacaksınız."...

Yazı Maille Gelmiş Bir Alıntıdır & Görsel Kaynağı Burasıdır.

13 Yorum Oku / Yorum Yaz :

Gönül   22 Nisan 2009 11:25  

Gerçekten çok etkilendim.Gönül

Aslı ERATAÇ   22 Nisan 2009 12:15  

Ne kadar guzel anlatmis, gercekten de oyle kimsenin duslerini engellemesine izin vermemeli insan:)
Sevgiler,
Asli Eratac

cansudere   22 Nisan 2009 21:08  

SLM BEN GELDİ BI BLOGDA SİTE ADRESİNİZİ GÖRDÜM VE Bİ GEZİP DÖNEYIM DEDİM AMA MALESEF BAYA Bİ DOLANDIM BLOGNUZ COK HOŞ İZLEMEYE ALDIM SEVGİLER BENDE BEKLERİM....:)

Stil Direktörü   22 Nisan 2009 22:13  

Beni de çok etkiledi arkadaşlar. Asla hayallerimize gem vurmayalım.

cansudere çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. Sıkılmadan gezdirebildiysem sizi ne mutlu. Geliyorum size teşekkürler.

ESRA   24 Nisan 2009 00:16  

KOPYALA YAPŞTR YAPILABİLSEYDİ BENDE ARKADASLARIMA YOLLAMAYI DÜŞÜNÜYORDUM AMA MALESEF YAZMAKTA UZUN SÜRECEĞİ İÇİN NEYSE HOŞÇAKALIN

Stil Direktörü   24 Nisan 2009 00:22  

ESRA selam kopyalamayı bizzat engelledim ama dikkat edersen yorum yazın altında EMAIL THIS var yani emaille arkadaşlarına atabilme şansın var. sevgiler

nurdan   24 Nisan 2009 13:28  

kendimi huzur içinde hissettim bi an...

Cocukla Cocuk   26 Nisan 2009 17:00  

biliyordum hikayeyi ama aynı keyifle okudum. çok sağol hatırlattığın için

Stil Direktörü   26 Nisan 2009 17:03  

Cocukla Cocuk ben teşekkür ederim.

Fatma Özen   4 Eylül 2010 17:38  

Çok beğendim. İlk defa okudum. Ve gerçekten çok güzel. Kesinlikle hayalalerimize gem vurulmasına, yada küçük görünüp dalga geçilmesine izin vermemeliyiz.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   5 Eylül 2010 04:06  

Fatma Özen kesinlikle tatlım, beğenip okumana fikir belirtmene sevindim canım.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015