21 Temmuz 2009 Salı


Hayat Gökkuşağı Gibidir!Hayat gökkuşağı gibidir! İçinde bir çok rengi barındırır. Yeter ki sen tek bir rengi seçme!

Peki ya Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay şeklinde göründüğü meteorolojik bir olaydır. Bu olayda havadaki su damlacıkları prizma görevi görmüş olurlar.

Gökkuşağında görülen yedi renk; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur.Tipik bir gök kuşağı kırmızı, turuncu, yeşil, mavi ve mor renklerinden meydana gelen bir renk sırasına sahip bir veya daha fazla aynı merkezli arklardan ibarettir. En çok rastlanan çeşidi ilkel (birinci) gökkuşağıdır. Bu çeşidin merkez açısı 42° civarındadır ve kırmızı renk dış tarafa, mor renk iç tarafa isabet eder. Bazen ışığı daha zayıf merkez açısı 50° civarında olan tali (ikinci) gökkuşağına da rastlanır. Bunda renk dizilişi diğerinin tersidir.

Bunların haricinde sadece dar kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından müteşekkil küçük kuşaklar da görülür ve bunlar birinci gökkuşaklarının iç tarafında ve ikincilerin dış tarafında bulunurlar. Gökkuşakları; ışık ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması ile meydana gelir. Büyük damlaların meydana getirdiği kuşaklar en parlak ve renk ayrılması en belirgin olanlarıdır. Küçük yağmur damlalarının meydana getirdiği kuşaklar ise daha zayıf ve daha geniş olurlar. Bunun en tipik örneği sis kuşağı olarak da isimlendirilen ve sis bulutu veya buğusu tarafından meydana getirilen beyaz kuşaklardır.

Yazı kaynağı fen bilim, görsel kaynaklar flickr


5 Yorum Oku / Yorum Yaz :

Deniz   21 Temmuz 2009 10:37  

içim açıldı :)))

* YeLiZ *   21 Temmuz 2009 10:44  

Gokkusagi ayni zamanda homoseksuellern simgesi olup hepsinin evinde bayragi asilidir :))

Adsız   21 Temmuz 2009 14:49  

Hayata renkli bakman çok hoşuma gidiyor.Hergün bu bizim kız ne giymiş ne yapmış diyorum,stilimin direktörü sen benim gökkuşağımsın.

NİDA

Fashioncholic Girl   21 Temmuz 2009 17:39  

o kütüphane benim olsa ... :D

* ஐ * : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : * ஐ *   21 Temmuz 2009 23:14  

Deniz :)

* YeLiZ * yok cicim hepsinin değil :) Bizzat arkadaşım var biliyorum :) Ya da onun haberi yok :)

NİDA canım çok zarifsin sevgiler!

Fashioncholic Girl kuzum aslında kolay al kapla deli gibi hepsini senin olsun hehe :)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015