Ayakkabı Süsledim Takım Kemerini de Yaptım

Hani bazen abuk subuk ucuz ama bir işe yaramayan ayakkabılar alırız ya, işte bu da onlardan biriydi. Üstüne üstlük benim ayaklar düz taban olduğu ve çocukken baleden dolayı sırtımda skolyoz denilen bir hastalık da geçirmiş olmama rağmen asla ucuz, ortopedik olmayan ayakkabıları giymemem gerekiyor.

Hani toplumda görürsünüz sırttan yada önden kemik çıkar, “rahmetli Suna Pekuysal’ın ki önden çıkan türüydü 🙁 Doğum yapmaması gerkiyormuş, ileri düzeyde olduğundan ama analık işte.” demiştim ama sağolsun Zeynep haber vermiş ben yalnış biliyormuşum; Suna Pekuysal skolyoz hastası değil, ankilozan spondilit hastasıydı. Ağrılı, ilerleyici romatizmal bir hastalık olan ankilozan spondilitin ne yazık ki tedavisi yok. Ahmet Mete Işıkara’da aynı hastalıktan muzdarip.

Skolyoz denen hastalık daha çok kız çocuklarında görülmekte. Ülkemizde hala ne olduğunu bilmeyenler var. Ben bu konuda anneme hayatımı borçluyum. Sırtımda bir gariplik farkedip, doktorların gerek yok demesine rağmen röntgenimi çektirdi, erken teşhis imkanına sahip olduk.

Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu‘nu daha prof olmadan tanıyordum, o benim Azmi amcamdı. Ona çok ama çok şey borçluyum. Fiziksel olarak bir kemik belirtisi yok çok şükür, sadece 1kg.’dan ağır kaldırmamam gerek. Bebek olunca belli bir süre yatacağım sanırım, kısmet…

Azmi hoca ameliyat olursan 10 ila 14 cm. arası boyun atar demişti, ben 1,63 1,65 arasıyım sanırım; 1,75 olsam da hiç fena değil hani. O zaman annem ve babam gerek olmadığını bu boyun da zaten çok kısa olmadığına karar vermişler, çünkü ameliyat sonrası zor ve platin takılmasına pek de gerek yok.


Sizler de bu konuda lütfen bilgilendirin çevrenizi. USA’de kız bebekler doğduğu zaman ilk skolyoza bakarlarmış diye duymuştum. Sizlerin de aklınızda bulunsun…

Neyse gelelim konumuza…

Demode ve tabanı açılmış bu ayakkabıya müdahale edesim geldi .) Çok uzun süre ayağımda kalmayacağı için dert değil diye almış atmıştım bir köşeye. Ve ben bu yazıyı yazdıktan sonra ayakkabı da; kemer de satıldı.
Yaptıklarımın tamamı için bakınız; Do It Yourself (DIY) / Kendin Yap