Bloggerda Eski Yazılara Gelen Yorumlardan Haberdar Olmak

Ben 30 yaşındayım, ama beni okuyan benden 20 yaş büyük ve küçük bir sürü blogcu arkadaşım var. Onlardan gelen sorulara istinaden arada blog bilgileri yazmaya çalışıyorum. Hem ayrıca blogu olmayan ama beni okuduktan sonra blogcu olan bir sürü de yeni arkadaş katıldı aramıza. Kısacası yeni, eski, büyük, küçük hepimiz için yazmakta fayda var diye düşünüyor, kendimi eğitime adıyorum hi ho ho :O
Gelelim mevzumuza;
Blogger’da Eski Yazılara Gelen Yorumlardan Haberdar Olmak
Blogumuza giriş yaptığımızda yorumların tamamını yorum denetleme alanından okuyamayız. Belli bir satır aralığına izin verir. Gerçi bu Chrome ve Explorer için geçerli. Şayet pcnizde Firefox varsa; yorumların üzerine tıkladığınızda hepsini okuma şansınız var. Zaten hep diyorum, Firefox kurun, web de bu şekilde gezin. Gerçi bende Opera’da var ama en sık Chrome kullanıyorum en hızlısı bu.
Neyse, diyelim ki; blogunuzda eski bir yazınıza yorum geliyor, ama hangi yazı neydi dikkat etmeden onayladınız. Don’t panic canlar!
İzah ettiğim ayarları sırası ile yaparsanız hem hangi yazınıza yorum gelmiş, hem ne yazılmış açıkca görme şansınız var. Hem de eğer ki, yorumu yazan gmail hesabı ile yorum yazmışsa, o gelen yorumu mailinizden yanıtla derseniz o kişinin mailini de arada görme şansınız olur. Malum blogger, google, gmail hepsi aynı altyapı ve firmaya ait diyeyim.
1 Kumanda paneline giriş yapın ve ayarlar sekmesine gelin.
2 Yorumlar sekmesine gelin.
3 Yorum denetleme olan yere mail adresinizi yazın.
4 Yorum Bildirimi E-postası olan yere değil, o kısım boş kalacak. Zaten altta yazıyor bende yazayım, o kısım üyeler için yani, diyor ki oarada, “Virgülle ayırarak en fazla on e-posta adresi girebilirsiniz. Blogunuza yorum yazıldığında bu adreslere e-posta göndereceğiz.”
Eğer kaza ile buraya birinin maili girdiyseniz silin, size ne yorum gelirse bu kişilere de mail düşer 🙂

dip not: Hazır YORUM PANELİ ekran görüntüsünü eklemişken yazmam gereken bir kaç konu daha var onlarında altını çizmekte fayda var diye düşünüyorum.
Aynı yerde, yani AYARLAR sonra YORUMLAR bu kısma girdiğinizde;
Yorum denetleme Her zaman yapın, açık bırakmayın ki, yazılan yorum nedir, ne değildir haberiniz olsun. Hatta bir adam var yabancı, her bloga gelip blogunu okuyorum, güzel blog falan yazıyor, PAKARUMU mu ne adı, misal bu adam yorum yazarsa silin, açık kalırsa o alan anında yayınlanır yorumu. Bu ve bunun gibi spam yorum yazanların yorumları tak diye yayınlanır.
Yorumlar için kelime doğrulama gösterilsin mi? Hayır yapın, allah aşkına hayır yapın, valla kelime doğrulama olan bloglara yorum yazmak gelmiyor içimden. Zaten onaya tabii yaparsanız, gerek yok buna. Spam veya istemediğiniz yorum gelirse reddet yaparsınız. Hem kelime doğrulama çile, size daha kolay yorum yazılır, daha çok yorum alırsınız.
Yorumlarda profil resimleri gösterilsin mi? Evet Hayır size kalmış, bende evet seçili, yani sizlerin profil resimlerini tanıyorum zamanla da hafızamda yer ediyor. Hatta bunu da zırt pırt değiştirmeyin ki, insanlar sizi anımsasın!
Yorum Formunun Yerleştirilmesi Pop-up pencere seçin bunu da rica ediyorum ayrıca sizin yararınıza neden mi? Açıklıyorum, okumaya devam…
Tam sayfa yaparsanız şayet blogunuza giren kişi, diyelim ki yoruma bastı, o yazıya yorum yapar çıkar, çok az kişi geri döneyim de diğerlerini de okuyayım da yorum yazayım der. Benden söylemesi.
Aşağı katıştırılmış kayıt asla yapmayın diyorum, defalarca da birçok blogda yorum yazarken bunu da üşenmedim yazdım. Malumunuz blogger altyapısına bizler para ödemiyoruz, yani bedava. Bu sebeple arada iyileştirme çalışmalrı oluyor, genelde Aşağı katıştırılmış kayıt olan bloglar da bu gibi zamanlarda yorum yazılmıyor bilesiniz.
Umarım işinize yarar, aklınıza takılan birşey varsa yorumdan izah edin, not alıyorum arada yazarım. Bakınız burada BLOGGER BİLGİLERİ diye 7 konu yazmışım, okursanız işinize yarar.
Yazdıklarım işinize yararsa ne ala, bir ses verin ki; bileyim kimlerin işine yaramış canlar.
Haydi baş baş, kalın sağlıcakla…