Bloglara Cam Gibi Görseller Eklemek

15 Eylül’de cam gibi görseli olan bir yazı yazmış ve yazımda bloglara cam gibi görseller eklemeyi anlatacağımı yazmıştım. Hatta o yazıda ki görsel ne kadar net ve güzel.
Ayrıca benim blogumdaki tüm görseller iri ve cam gibi. Bloglarınızın daha çok ilgi çekmesini istiyorsanız, eklediğiniz görsellerin kalitesine özen vermenizi tavsiye ederim.
Kendinizi baz alın. Görsellerin pixel değerleri kalitesiz olan bir siteyi/blogu mu daha çok ziyaret edersiniz; yoksa cam gibi berrak ve iri görselleri olan siteleri mi?
Diyelim ki; başka bir siteden bir öneri yada o sitede beğendiğiniz bir görseli paylaşmak istiyorsunuz. O sitedeki görselin üzerine gelin, mousela sağ klik yapın Resim URL’sini kopyala yapın. Daha sonra blogunuzda yazacağınız yazı için yeni kayıta basın, yani yazınızı yazacağınız alana gelin.
Buraya kadar anlattığım herşey; her türlü site/blog altyapısı için aynıdır. Şimdi yazdıklarım ise; blogger yazım paneline uyar.

Blogunuzda yeni kayıta bastınız, resim ekleye bastınız açılan panelde bilgisayarınızdan değil Veya Web’den bir resim ekleyin olan yere, Resim URL’sini kopyalamıştık ya üstte anlattığım kısım, daha önce yapmıştık ya, o urlyi yapıştırın.
Önizleme yapın, bakınız görsel gayet net blogunuza eklenmiş olacak.
Ama bunu yaparken dikkat edin, urlsini kopyala yaptığınız yerde bulunan görselin büyüklüğü, sizin blogunuza büyük gelirse şayet o zaman yazı yazdığınız yerden HTML’yi Düzenle kısmına gelin ve görsel ölçüsü ile oynayın.
Yani altta ki görselime HTML’den baktım, width: 691px height: 409px der, bu görselin eni ve boyunun pixel olarak ölçüsüdür. Örneğin benim blogum dar olsaydı ve sığmasaydı, width ve height olayını eşit oranda küçültmemiz gerekir. Bu da 350px + height:591px yani dikkat edin enden de, boydan da aynı oranda küçültmemiz gerekir. Bu sayede eklediğim görsel yamuk yumuk çıkmaz.
Ay umarım anlarsınız bunları en basite indirgenmiş şekilde ancak böyle anlatabilirim canlar. Ne olur dikkatlice okumadan sormayın 🙂 Noktası, virgülüne kadar izah ettim valla!
✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿ – ✿
Şimdi gelelim KOTA kısmına, oraya da OK ekledim görsele bakarsanız, 1024 MB kotamın hala (%0)’ ını kullanıyorum peki bu nasıl oluyor?
Ben görsellerim güzel görünsün diye Flickr‘dan yıllık hesap aldım, görselelrimi oraya yüklüyorum ve orada ki urlyi alıyor, yukarı da izah ettiğim gibi ekliyorum. Bir sürü yükleyecek site var ama ben Flickr’ı tercih ettim.
Bu sayede blogger picasa kotam sıfır, zaten oraya da yüklemem, çünkü o zaman bahsettiğim pixel kalitesinin picasa içine ediyor 🙂
Mantık olarak açıklamam gerekirse, blogger Google’a ait olduğundan ve bedava olduğundan bizlerin eklediğimiz görsellerin de barındığı bir alan var, yani Picasa Web.
Sizler yani bloggera görsel yükleyenler, blogunuza giriş yapın ve sonra bu linke basın, bakınız şimdiye kadar eklediğiniz tüm görselleri göreceksiniz 🙂 Hatta bazı görselleri birden fazla bile yüklemiş olabilirsiniz 🙂
Arada bağlantı kopar yüklenmedi sanırsınız, ya da işiniz vardır yükler sonra unutursunuz, işte bu gibi durumlarda picasa kotanızdan yer, yani mükerrer görsel eklemiş olursunuz 🙂 Ama mükerrer görsel görüpde silmeden önce emin olun, yoksa yayınladığınız eski bir görseli silersiniz ve blogunuz da o yazıya bakarsanız görsel silinmiş olarak çıkar.
Dediğim gibi kaliteli görseller için, uzun süre blog yazmayı düşünüyorsanız yıllık hesap alın ve size ait görselleri barındırdığınız bir sunucuya da sahip olun.
Haa bunun bir dez avantajı var; o da bazı iş yerlerinden benim bloga girenler görsellerim Flickr’da diye göremiyor, yani iş yerlerinin kısıtlaması olanlar, ama yapacak birşey yok, çok görmek isteyen evinden bağlanır bloguma değil mi 🙂 ?
BLOGGER BİLGİLERİ hakkında yazdığım yazıların hepsi burada!

Dip Not 1: Bloglar da yorum panelinde KELİME DOĞRULAMAYI kaldırırsanız, size yorum yazanlar daha kolay yorum yazar, ayrıca yorumlarınızı onaya tabii yaparsanız kelime doğrulamaya da gerek kalmaz.
Dip Not 2: Amacım bilmişlik taslamak değil, fikrimi, etik olanı, doğru olanı söylemek adına; nacizane kaynaksız yazı yazmayın, emeğe saygı duymak adına araklama yapmayın 🙂 , unuttum linkini vs ayakları yapmayın 🙂 ki, Türk blogcuları olarak örnek olalım değil mi canlar?

Flickr’dan Görsel Eklemek

Flickr’dan hesap açtınız sonra ve görsellerinizi yükledikten sonra o görsele basın, orada Available sizes olan yerden blogunuza koyacağınız görselin büyüklüğü ne ise onu seçin ve basın.
Sonra ise; görselin altında To link to this photo on other websites you can either yazan kısmın altında Grab the photo’s URL yazıyor orada görselin adresi var örnek http://farm3.static.flickr.com/……. şeklinde bu linki alın ve bloguna görsel ekleme yerine basın webden olan fotoğrafla izah ettiğim yer yani 🙂


Haydi kalın sağlıcakla, yoruldum valla 🙂