31 Mart 2010 Çarşamba


Tırnaklarımız Nasıl Uzuyor?Kozmetik tutkusu birçok bayanda mevcut. Özellikle oje sevmeyen bayan yoktur diye düşünüyorum. Bana kombinlerimde sürekli ojelerimi sormuştunuz diye bende Ojelerim ve El Bakım Ürünlerim diye yazmıştım.

Yandaki görselin iri hali ve diğer fotoğraflar için; Taç Formlu Yüzük ve Ekoseli Mini Etek Kombinim'e bakabilirsiniz.

Peki Tırnaklarımız Nasıl Uzuyor?

Hayvanlar pençelerini toprağı kazmada, savunmada ve saldırıda kullandıkları için bunların sivri oldukları, insanların tırnaklarının ise geçirdikleri evrim sonucunda düzleştiği ileri sürülüyor. Genel anlamda tırnaklarımız saçlarımızla ortak bir özellik gösterir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve kompozisyonlarındaki ana madde keratindir. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korurlar. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir. Onlar olmasaydı derimizin yumuşak tabakası ile eşyaları tutup kaldıramazdık.

El ve ayak tırnaklarımız, derimizin altındaki, tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkarlar. Burada tırnak çok inceleşir ve yarım ay şeklinde beyaz bir. renk alır. Bu bölüm baş parmaklarda çok belirgindir, diğer parmaklarda olabilir de, olmayabilir de ama serçe parmağımızda pek görülmez. Kökteki hücreler ölü bir hücre olan keratin üretirler ve yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı doğru iterler. Bu nedenle de aynen saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken de acı duymayız.

Tırnaklarımız derimize her iki yandan elastik fiberlerle bağlıdırlar. Bu sayede yanlardan bağlı oldukları halde uzadıkça rahatlıkla ilerlerler. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler. Halbuki bu kısmın da küçük objeleri tutmak, bir tarafımızı kaşımak, sivilce sıkmak gibi çok ciddi fonksiyonları vardır.

Elimizdeki tırnakların ayaktakilere tek farkı, daha hızlı, yani haftada ortalama 0,5 - 0,6 milimetre hızla uzamalarıdır. Yani ke-silmezlerse yılda 2,5-3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmaktakidir. Buradan parmak ne kadar uzunsa, oradaki tırnak da o kadar hızlı uzar sonucunu çıkartabiliriz.

Bütün tırnaklar sıcak havada soğuğa nazaran daha hızlı uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yaş ilerledikçe yavaşlar. Çok ileri yaşlarda neredeyse yarı yarıya düşer. Bebeklerde de tırnak uzama hızı yetişkinlere göre daha yavaştır.

Dışarıdan çok basit bir yapıymış gibi görünen tırnaklarımız aslında çok karışık ve bugün bile tam olarak anlaşılamamış bir yapıya sahiptirler. Tırnak, daha doğrusu onu oluşturan kısım psikolojik değişmelere de duyarlıdır. Stresli zamanlarda, uzun süren yüksek ateşte, zararlı içkiler alındığında çatlarlar, lekeler oluşur, kalınlaşır veya incelirler, yani deforme olurlar. Bu özellikler tırnaklarımızı sağlık durumumuzu ortaya koyan önemli fipuçları haline getirir.

Mail ile geldi

18 Yorum Oku / Yorum Yaz :

Şenay - Doğa   31 Mart 2010 10:14  

Harika bilgiler...
Hiç tırnakları uzamayan ben..
Oje kullanamayan ben :)
Ozendım... allah bılıyor ozendım :)

ŞIKELLA   31 Mart 2010 10:17  

teşekkür ederiz canım bilgilendirdiğin için.parmak ne kadar uzunsa tırnak o kadar hızlı uzar bu çok enteresan öğrendiğim iyi oldu

Tibet'in annesi   31 Mart 2010 10:33  

onu bunu bilmem, yüzük süper!!!

reyhane   31 Mart 2010 11:08  

Edoşum, Taç Formlu Yüzük ve Ekoseli Mini Etek Kombinine baktım da şeker,Bagie Bag çantanı gördüm,ne güzelmiş..Demek logon ordan,logona da bitiğim zati..Ne diycem eğer bir gün bu logonla bez çanta bastırırsansa ben de istirem bilesin olur mu Logosu güzelim..

style m   31 Mart 2010 11:08  

tesekkurler edacim verdigin bilgiler icin.bende cilt bakimi ve guzellik bölümüne kayit oldum bu gun yada yarin kitaplarim ve malzemelerim gelicek cook sey ögrenecegim bakalim cok heyecanliyim.
sevgilerle.

cecilia   31 Mart 2010 11:15  

stil meleğimm önemli bilgiler bunlar cnm sağoll, tırnak diyip geçmemek lazım, saç kadar kadını rezil de eden vezir de eden bir detaydır dimi. bendede bi ilginçlik var sağ elimin tırnakları kırılıyor hep hiç uzatamıyorum sol elimin tırnaklarını se daha kolay uzatabiliyorum, oje daha hoş duruyor,sol elimize daha rahat bakım yapabildiğimizdenmidir acep :S

Sena   31 Mart 2010 11:40  

gerceten cok ilginc. benim tirnaklarim cabuk uzar. bide beyaz kismi o kadr beyazdir ki insanlar tirnaklarima french oje sürdügümü sanirlar =)

esra   31 Mart 2010 18:46  

eee peki edoşum bu bilgiler güzelde ben ve benim gibi uzun tırnağa hasta ama kağıt gibi bir tırnak yapısı olanlar için yapabileceği iki de şey yazsaydın bari;(((((bayılıyorum uzun tırnağa ama kırılmaktan ve katına ayrılmaktan bir türlü uzayamıyorlar

chfashiontrend   31 Mart 2010 21:37  

YÜZÜK ÇOK HOŞ AMA ELLER DE ÖYLE.:))

Ozge Sipahioğlu   1 Nisan 2010 01:52  

sac sefa tırnak cefa derler ama oole degıl sanırım fıstıkkk

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   1 Nisan 2010 14:33  


(Şenay - Doğa) tatlım KALYON kullan MAVALA ürünlerinden de tırnak uzatanlar var bilesin.

(ŞIKELLA) aynen bende okurken şaşırdım :)

(Tibet'in annesi) sağol canım :))) Bende çok severek takıyorum!

(style m) ben tşk ederim canım, süper haber bu kolay gelsin canım.

(reyhane) yerim seni ben söz valla. Bu arada ben bu logoyu seçtikten çok sonra Sanem'i buldum BAGIE BAG ve hemen aldım çantayı tabii :)

(cecilia) güzel kuzum benim aynen hele ayak tırnakları bakımsın açık ayakkabı giyenlere + ojeleri çıkmışlara hastayım :) Aaa ilk defa duydum bilmem ki kuzum şaştım valla :)

(Sena) benim de çok sık uzar sinir olurum çünkü kendi tırnakları kesemem için ürperiyor :) Yalnız sende ki durum dayımda da var hep sevmişimdir ne güzel bak doğal french sizinkisi :)

(Bebek ve Nİkah Şekercİnİz) kankam biliyorsun baktım bulsam alacaktım sana da ama yok :(

(esra) yukarı da yazdım balım sana da yazayım, KALYON kullan MAVALA ürünlerinden de tırnak uzatanlar var bilesin.

(chfashiontrend) hihih merci canım :) Ellerimi bende çok severim :)

(Ozge Sipahioğlu) aynen bebek.

dikisdersi   3 Nisan 2010 01:38  

limon kabugu el tırnaklarımızı sertleştiriyor ve kırılmasını önlüyor ,benimde çorbada tuzum olsun ,sen hepsini demişsin bacım

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   3 Nisan 2010 22:26  


(dikisdersi)yok dememişim demek ki; bak bunu bilmiyordum sağol şeker.

Clementine   4 Nisan 2010 04:53  

edacımmm... döndüm bak :) en can alıcı nokta tırnak benim için :)) güzel bir yazı olmuş. aslında tırnaklarım çok inceydi benim, sürekli uzun tutup bakım yapınca sertleşti.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   4 Nisan 2010 17:36  


Clementine hoş geldin cicim evet o zaman uzar haklısın ama bakım yapmaya devam uzadı diye es geçme emi mucx

tümay   5 Eylül 2011 23:19  

offffffffff yüzük mükemmelllllll <3 Ellerine de çok yakışmış edi abla maşallah:)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015