Belçika Namur 1 / İnsan Burada Ölse de Gam Yemez

Bu kış Belçika’yı görmüş hatta Belçika tatiline dair tüm yazılarımı burada paylaşmıştım. Bu kez yolumuz üstünde Namur vardı, ve namını googledan okumuştum.

Belçika, “Asıl Avrupa” olarak nitelendirilen çok kültürlü ve çok dilli bir ülkedir. Flamanca’nın konuşulduğu Flanders kuzey bölgesi, çarpraz bir şekilde birbirine bağlanan kanalların bulunduğu düz alanlardan oluşmakta ve Ortaçağ sanatına ev sahipliği yapan Antwerp, Bruges ve Ghent -ki yukarıda verdiğim linklerde kışın bu üç güzel yeri de gezmiş ve yazmıştım, gibi kentlere ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin güney bölgesi Wallonia, Fransızca’nın konuşulduğu bir coğrafyadır. Ardenes’in inişli yokuşlu tepeleri, sayısız tarihi kale, Liege, Namur ve Tournai gibi kentleri kapsar.

Avrupa Birliği ve NATO’nun genel merkezlerine ev sahipliği yapan Brüksel, “Avrupa’nın Başkenti” olarak adlandırılmaktadır.

Rotamız Paris; Edith Piaf dinlemeden olmaz… Aylar önce severek aldığım defterde Eyfel baskısı olması da güzel bir tesadüf oldu 🙂

Namur nasıl ama? İnsan burada yaşasa ne derdi kalır, ne sağlık problemi!

Namur (Valonca’nde Nameur, Felemenkçe’de Namen, Latince’de Namurcum) Güney Belçika’da, Valonya bölgesinde bir şehirdir. Şehir, hem Namur eyaletinin hem de Valonya’nın başkentidir. Şehir, Sambre ve Meuse ırmaklarının akarsu birleşminde, üç farklı bölgeye ayrılır. Her bir bölgeye farklı isim verilmektedir. Şehirde Fransızca konuşulmaktadır.

Belçika, kapladığı alan itibariyle Avrupa’nın en fazla kale bulunduran coğrafyasıdır. Tarihi kaleler ile dolup taşan Namur’da, en güzel örnek arkadaşlar.

Kentte ilk yerleşimler Keltler zamanında olmuştur. Bölge Ardenler’e kadar, doğu-batı ve kuzey-güney yönünde ticari bir rotaya sahiptir. Bölge bir süre Romalılar’ın eline geçmiştir. Nehirlerin birleştiği bir konum olan Namur, Orta Çağ’da bir ticaret kentinden yavaş sıyrılıp, köy konumuna erişmiştir. 10. yüzyılda ise kendi başına bir yönetim haline gelmiştir. Bu tarihten sonra Namur, devamlı olarak kapışılan ve ele geçirilmek istenen bir kent olmuştur. I. Dünya Savaşı sıralarında cephelerden birine sahne olmuştur. Sonrasında ise Belçika için ticari ve endüstriyel değerini korumuştur.


Namur önemli bir ticari ve endüstriyel merkezdir. Özellikle Valonya’nın omurgasında yer alması, onu Valonya’nın en önemli ve en stratejik merkezi haline getirmiştir. Bölgede makine, deri işleme, demir-çelik ve porselen üretimi yapılır. Namur, ayrıca Brüksel ve Lüksemburg arasında yer alan önemli bir demiryolu birleşim merkezidir.

Belçika Namur 2 yazımda; çeşitli kokuları keşfetmek için, parfüm ve eğitim setleri olan muhteşem, Guy Delforge‘u tanıtacağım.

“Guy Delforge’a gelen ziyaretçiler, mekanın mistikliğine, ışık, ses ve kokuların büyüsüne, kapılıp hayatı unutuyorlar.” diye yazıyordu , test edildi onaylandı…