Hollanda / Maastricht, Sint Servaas Kilisesi 2

ve Sint Servaas kilisesine dair son yani bu yazımda, Hollanda / Maastricht, Sint Servaas Kilisesi 1’de bahsettiğim gibi kilisenin altında bulunan lahitler yani mezarlar vardı. Nem ve koku biraz rahatsız etti, hatta ürktüm de ama görmeye değer dedim.

Dipçik Not 1: Fransa hariç genelde her yerin tarihine dair ingilizce broşürler vardı, Fransa’da ise, bilseler bile, siz “English please…!” deseniz bile, inadına Fransızca konuşuyorlar!
Burada; kiliseye dair detayları okurken…

Dipçik Not 2: Burada duvarda gördüğünüz daireler içinde, sanırım rahiplerin adları yazıyordu. Aynı duvar Roma / Vatikan’da da vardı. Ama orada papaların adları yazıyordu. Hatta “Cennetin Kapısı” adı verilen duvar, her papa seçilişinde yıkılıp yeniden örülüyordu.

Ayrıca resmettikleri mezarın aynısı yine Roma / Vatikan’da da vardı, ancak orada papaların mumyalanmış halleri gayet belirgin bir şekilde yatıyordu!

Dipçik Not 3: Benim çok şaşırdığım diğer bir bilgi ise; İtalya tarihinde ilk papanın bayan olmasıydı!!! Hatta rehberimizin anlattığı ve aklımda kaldığına göre iletecek olursam; bu olay sonrası papa seçimlerinde, altı olmayan bir sandalyeye papa oturur ve erkek olup olmadığı test edilirmiş 😛

Gördüğünüz üzere; yine ihtişam, işçilik ve onca yıldan sonra zarar verilmemiş oluşu….

İşte bahsettiğim 1384’lü yıllardan kalma lahit mezarlar.


Fotoğrafa bakıp takılma emi yurdum insanı!

En Bomba Dipçik Not 4: Evet çömeldim, evet dua ettim. Babama ve tüm hastalara sağlıktan başka birşey dilemedim… Sonuçta ha kilise, ha camii hepsi Allah’ın evi!

Araç değil, amaca odaklanır, güzel görürsen şayet; inan ki o zaman, toz pembe dünyana sahip olacaksın 🙂