1 Temmuz 2010 Perşembe


Pasaj'dan, Gitti Gidiyor'dan ve Blogdan Satış Yapanlar: Bloomberg " Ve Devlet Sanal Ticarete El Attı"Uzun zaman oldu yokum, babamın durumu yine ağırlaştı dualarınızı esirgemediniz, aradınız sordunuz sağolun dostlar. Durumu artık stabil kalsın daha fena olmasın diye dua etmekten başka çaremiz kalmadı. Kısmetse bu Ctesi günü Amsterdam'a gidiyorum, aklım da kalbim de babamda ama yapacak birşey yok.

Çok fazla vaktim olmadığından bilgilendirmek adına bu yazımı paylaşıyorum ve yoruma kapıyorum, e-posta atarsanız dönemeyebilirim. Konu alta eklediğim gibi fazlası hakkında bir bilgim ne yazık ki yok.

29 Haziran'da Bloomberg " Ve Devlet Sanal Ticarete El Attı" konulu pdf elime geçti. 10 Eylül 2009'da daha önce bu konuyu yazmıştım anımsarsanız, üzerine yasal olduğu hakkında ahkam kesenler olmuştu ama dediğim sonunda çıktı.

Hatta benim dediğimden daha beter durumlar! O zamanlar Gitti Gidiyor ve Pasaj'ın ev hanımlarına yönelik el emeklerini satmalarının yasal olduğunu sanıyordum ama ne yazık ki durum bu değil.

Hatta bundan iki ay kadar önce, satış yapan bir arkadaşımızdan e-posta aldık, satış yapan bir çok bloggera'da yollamıştı.

Konu netleşir ve sorun olmazsa o zaman açarım. Ama o zamana kadar Gitti Gidiyor ve Pasaj'dan da satışları kapattım. Gitti Gidiyor'dan 2. el satış yapma hakkına sahip olmamız için, GG'dan satsak bile fatura kesmemiz gerekirmiş, Pasaj'da ise üye olurken, alta eklediğimiz maddelere ne kadar dikkat ettiniz bilmiyorum ama ben pasajı tatile aldım ve kendilerine destekten sordum. Net cevap vermezlerse şayet pasaj üyeliğimi de iptal edeceğim.

Üye’nin satışa sunduğu Ürün’den kaynaklanan her türlü fikri ve sınaî mülkiyet hak ihlallerinden ve bu ihlallerden doğan her türlü talep ve tazminatlardan Satıcı Üye sorumludur. Satış işlemi sebebiyle Satıcı tarafından Ürün bedeline karşılık Vergi Usul Kanunu göre düzenlenmesi ve Alıcı’ya teslim edilmesi gereken fatura dahil her türlü belge ve makbuzun düzenlenmesinden, yapılan satışlardan elde edilen gelirler üzerinden doğacak her türlü gelir ve kurumlar vergisinden ve satış işlemi kapsamında doğabilecek stopaj, KDV dahil her türlü vergi, resim ve harçtan Satıcı sorumludur. İşbu Sözleşme kapsamında NOKTACOM, yalnız gerçekleşen Ürün satışları üzerinden tahsil ettiği KDV dahil komisyon ücreti için Satıcı adına bir hizmet faturası düzenleyerek, Satıcı’ya teslim etmekle sorumludur.

Bu sebeple ben Stil Pazarı'nı kapattım. Satışa dair tüm ürünlerimi siliyorum hatta Pasaj ve GG linklerimi bile blogumdan sildim, facebookdan pasaj logomu da kaldırdım. Benden söylemesi karar sizin!

Dediğim gibi konu yoruma kapalı, e-posta da yollamazsanız sevinirim konu ile ilgili bilgim şimdilik bu kadar. Pdf'i okumak isteyen varsa 4 sayfa sanırım mailimden bana yolla derseniz vakit bulursam sizlere de yollarım. Son işlerimi yetiştirmeye çalışıyorum. Kendinize iyi bakın.

Bu arada Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'nın yazısı, hatta bakın ilk okurken serbestmiş gibi anladık ama aslında gelir vergisi kanununa göre vergilendirilmesi gerekmekte. Bu nedenle internet üzerinden satış yapabilmemiz için; şahış şirketi açmamız gerek. Link 2007 olsada 2010'a dair net bir bilgi yok. Yani sonuçta ben kapattım, satış yapıp, yapmamak size kalmış.

İşte pasajın cevabı altta arkadaşlar, umurumuzda değilsinizin en kibar hali!!!

Bu konuda birlik olursak şayet belki birşeyler yapabilir, sesimizi duyurabiliriz. Sibel ablamın yazısı da burada, başka ses veren olursa bana haber verin linkleri eklerim.

Avukatımla görüştüm tatil dönüşü şahıs şirketi açıyorum ben durumun ne kadar sakat olduğunu buradan uzun uzun yazmıyorum / yazamıyorum satış yapacak olan arkadaşların da bilgisine.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015