19 Ağustos 2010 Perşembe


Notre Dame Katedrali / Cathédrale Notre Dame de ParisNotre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir.

Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür.

Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.

Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 Şubat 2005'ten beri görevi André Vingt-Trois yürütmektedir.)

Paris'e gidecek olan arkadaşların bilgisine; Saint-Michel metro duraklarıyla Notre Dame Katedralı'na ulaşılabilirsiniz.

Şaka bir yana gerçekten canlar sanat olayı modayla vs olmuyor! Adamlar aşmış, hayallerimden biri, Notre Dame'ı görmekti hele bu altta bulunan, chimère'leri çok merak ediyordum.

İşte bu altta gördüğünüz; Notre Dame'ın chimère'lerinden sadece biri!

Notre Dame'ı gezerken 2 ila 4 euro arası attığınız bir makine var, size bu şekilde devasa hatıra parası çıkarıyor.

Bundan kolye yaptıracağım, ayrıca 2 adet çeyrektende küpe yaptırıp köyüme döneceğim :)

Bunları es geçmeyin canlar bana çok ilginç gelmişti:

1160 yılında Paris katedrali "Avrupa'nın krallarının bölge kilisesi" olduktan sonra Piskopos Maurice de Sully tarafından "mağrur görevi için yetersiz" bulundu ve "Paris piskoposu" ünvanını aldıktan kısa süre sonra Sully katedrali yıktırdı. Efsaneye göre Sully Parisin yeni görkemli kilisesinin hayalini görmüş ve orijinal kilisenin dışına bu görüntüyü çizmiştir. Kilisenin yapımı için birçok evi yıktırmış ve malzemelerin taşınabilmesi için bir de yeni yol açtırmıştır.

1163'te Kral VII. Louis'nin hükümdarlığı döneminde başlamış olan inşaatın temel taşını Maurice de Sully'nin mi, yoksa Papa Alexander III'ün mü koyduğu tartışma konusudur, fakat her ikisinin de ilgili seremonide hazır bulunduğu bilinmektedir. Piskopos Sully ömrünün büyük kısmını ve parasını katedralin inşaatına vakfetmiştir.

Batı cephenin ve çarpıcı iki kulesinin yapımı 1200 yılları civarında, sahın henüz tamamlanmadan başladı. Yapım süreci boyunca çok sayıda mimar çalıştı, ki değişik yüksekliklerde görülen değişik stillerin sebebi budur. 1210 ve 1220 yılları arasında dördüncü mimar gül pencerenin hizasını gördü ve 1245 yılında kuleler tamamlandı. Katedralin tamamlanması ise 1345'e uzanır.

Yıllar boyunca kiliseye pek çok org getirildiyse de, hiçbiri binanın yapısına uygun olmamıştır. İlk uygun org Cliquot tarafından 1700'lü yılların başlarında tamamlandı. Cliquot'nun eserinin bir kısmı günümüze kadar dayanmıştır, fakat org 19. yüzyılda Aristide Cavaille-Coll tarafından büyük ölçüde yeniden yapıldı. Ne katedral, ne de org Paris'in en büyüğü olmamasına rağmen Notre Dame'ın piyanisti şehrin en kıdemlisi addedilmiştir.

Bu konuda 18. yüzyılda öyle bir rekabet olmuştur ki, dört piyaniste ünvan verilmiştir, ve her biri yılın üç ayı boyunca çalmıştır. Kilisenin en iyi piyanisti 1900-1937 yılları arasında çalan Louis Vierne olarak görülür. daha sonradan çalan orgçular, özellikle Pierre Cochereau orga önemli katkılarda bulunmuşlardır. Yine de orgun orijinal tınısı bugün dahi Cavaille-Coll versiyonuna aittir, ve org yaptığı en iyi enstrümanlardan biri olarak kabul edilir.

Cameo'lardan, modaya defalarca bir sürü farklı konuda yazdığım 19. YY aşkım burada da karşıma çıktı!

19. yy başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame'ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır.

Ayrıca roman müzikale dönüştürülmüştür. Müzikalin ismi de Notre Dame de Paris'tir. Bu müzikalin Belle, Tu Vas Me Detruire, Déchire gibi şarkıları klasikleşmiş, romanla bütünleşmiştir.

Yapılış Zaman Çizelgesi
  • 1160 Piskopos Maurice de Sully (Paris piskoposu) orijinal katedralin yıkım emrini verir.
  • 1163 Temel taşı koyulur - yapım başlar.
  • 1182 Apsis (Apse) ve koro bölümü tamamlanır.
  • 1196 Nave (bir kilisenin orta bölümü) tamamlanır. Piskopos de Sully ölür.
  • 1200 Batı Façade'de çalışma başlar.
  • 1225 Batı Façade tamamlanır.
  • 1250 Batı kuleleri ve Kuzey gül pencere tamamlanır.
  • 1250–1345 Geri kalan kısımlar tamamlanır.
  • Victor Hugo ve Notre Dame
Bilgilerin kaynakları: Vikipedi ve Edi'den harmanlana!

Araya kombini de sıkıştırmak gerek. Çünkü bu bleach jeanimi twitter hesabımdan da soranlar oldu.

Bleach jean kelimesi yerine, çamaşır suları ile modfiye edilmş kot demeyi tercih ederim ama kot desek olmaz, kanvas türü pantalon desem en doğru tasvir olur sanırım; Zara Amsterdam.

Parmak arası sandaletler İnci.

Hırka Twist ipek gibi dokusu var kesinlikle tavsiye derim.

T-shirt Amsterdam/ New Yorker.

Greetings From Holland baskılı mini çantayı ise; kışın gittiğimizde Amsterdam'dan almıştım. Çantanın ön yüzü ve iri görseli Zandvoort Plajı Yoldan Kareler yazımda var.

Kırmızı fiyonk yüzük Paris Accessorize'dan, bunu da soranlar oldu belki Türkiye'deki Accessorize'lara gelmiştir bakmanız gerek bilemiyorum.

Paris yazılı bileklik, klasik bu tarz mekanlarda bulunan, Notre Dame yakınlarında bir souvenir shoptan / hediyelik eşya satan mağazadan.

Diğer bileklikler ise; C&A ve H&M Amsterdam'dan.

Gözlükler Amsterdan Zipper'dan hatta ayıla bayıla böcüklü bir yüzük almış onu da burada paylaşmıştım.

Su yeşili ojeyi ise; Su Yeşili Oje & Sadi Tekin Pick Me Yüzüğüm başlıklı yazımda var. Ayrıca şimdiye kadar sürdüğüm ve tanıttığım tüm ojeler burada.

Diğer elimde olan çingiş pembe oje ise; Claire's. Hani şu bir iki telee olanlardan :)

Sizin görmediğiniz ama içimde var olan tüm organlar ise; annemden & babamdan ve yaradandan :) Hobababab gülelim, eğlenelim olsun arada minnoşlar :P

Bir sonraki yazımda katedralin arkasını yazacağım o zamana kadar; Notre Dame Katedrali / Cathédrale Notre Dame de Paris'in offical web site / resmi internet sitesi için buraya bakabilir hatta sanal bir tur da atabilirsiniz :)

36 Yorum Oku / Yorum Yaz :

karabidikim   19 Ağustos 2010 12:22  

Resimler harika canım.Doya doya yüz,gez,eğlen.İyi tatiller tatlım.

Judy Abbott   19 Ağustos 2010 12:30  

Ayrıca katedralin önünde Sıfır noktası bulunuyor. Paris şehrinin merkezi ve Fransa'daki tüm yolların başlangıç noktası olarak kabul edilir. Ayrıca sıfır noktasına basanların Paris'i tekrar ziyaret edeceğine inanılır. Ben her gittiğimde mutlaka üzerinden bir geçerim:))))

reyhane   19 Ağustos 2010 12:32  

Bana komik diyen kadın,az değilsin sen de o meyanda..Bir kaç yerde çok güldüm anladın sen onu.Yaşa ve yaşat, sana bu misyon cuk oturuyor, cukkkk..Mucukkkkk

öznur-ata   19 Ağustos 2010 12:35  

iyi tatiller tatlımmm..biz Antalya da sürekli tatil modunda olduğumuzdan anca istanbul da çok eğleniyoruz :))bayramda inşallah biz de istanbul tatiline çıkcaz...

Gizzy   19 Ağustos 2010 12:36  

süper bi yazı olmuş yineee:)benim de senin gibi pozlarım var şimdi heveslendim bi yazı hazirliyim olmadı:):):)tam da notre dame'ın kamburunu okuyup bitirdim üstüne bu yazı mükemmel oldu tatlım ellerine sağlıkkk:)

Unicorn   19 Ağustos 2010 12:57  

Muhteşem bir yer gerçekten.Paris'e 2 kez gitmiş olmama rağmen,işlerim nedeniyle gezmeye fırsatım olmadı ne yazık ki ama bir gün sırf burayı ve Louvre Müzesi'ni gezmek için gideceğim inşallah.Burayı gezerken 'Belle' şarkısını da kulaklıkla dinlemek istiyorum :)Esmeralda ve Quasimodo'yu görmek istiyorum! Yazını da fotoğrafları da çok beğendim,içim böyle sanatla doldu mu diyeyim ne diyeyim bilemedim :) paylaştığın için teşekkürler keşke daha çok sanatsal şeyler paylaşabilsek bloglarımızda...senden özendim ben de sanatsal birşeyler yazayım gidip :) sevgiler...

moda_kesh   19 Ağustos 2010 13:11  

bayıldım umarım bende birgün gidebilirim oralara:))))sanada iyi tatiller ablacım .ok öpüyorum enerjin oldukça yüksek am atatilde dahada yükselsinnnnnnnnnn

stuven   19 Ağustos 2010 13:14  

cunda da tatil başkadır. iyi tatiller.
fotoğraflarla yolculuk yaparken bize de yolculuk yaptırmışsın. hatıra paradan kolye güzel fikir:)
ahahah ''sizin görmediğiniz ama içimde var olan organlar...'' koptum ya

ÖRGÜÇANTAM   19 Ağustos 2010 13:17  

çılgın fıstık:)))))) bizlerden sonra sanat tarihi öğrencileri için bile süper bir rehberlik var burda.
kombinlerinden ençok anne-baba-yaradan kombinini çok seviyorum sonuç muhteşem:)))

resimler çok güzel heykellerdeki ayrıntılara hayran kaldım.

ayrıca hem sayende gördüğüm avrupanın tüm tarihi yapılarında ve ülkemizdeki Mimar Sinan yapılarında ki ,günümüze kadar gelen muhteşem görselliğin yanısıra sağlam ve kalıcı eserler hiçbir mimarımızda ,mühendisimizde iz bırakmamıştır çok merak ediyorum. 17 Ağustos depreminde olanları göz önüne alırsak.

yine tatil diyorsun sen kesin leylekler tarafından anne babaya teslim edilen bebeklerdensin:))))))) sağlıklı ve süper geçsin tatilin öpüyorum.

metubuma son verirken büyüklerin..............:)))))))))))))))))

ツ ✁✂✄ Sezgi ✁✂✄ ツ   19 Ağustos 2010 13:31  

tontikim canım benim ,
Gezdiğin tüm yerleri gezmiş kadar oldum edam
öyle bir dille anlatıyorsun ki

Gerçekten okumaktan çok zevk aldığım bir blogger, bir dostsun benim içinokuyorum bılgılenıyorum ,
okuyorum hayalaerım buyuyor,
okuyorum enerjı doluyorum ,
okuyorum mutlu oluyorum ,
okuyorum iyi bir blogger nasıl olunur diye nüanslar yakalıyorum ,
okuyorum ve seni seviyorumm bebetoo

tuba   19 Ağustos 2010 13:42  

yazının yarısını okuyabildim dur öbür yarısınıda okuyum :))edacığım şu popup olayını bi tarif etsene yaoow :)))

tuba   19 Ağustos 2010 14:00  

sanat modayla vs. olmuyor demişsin ya yüreğimden vurdun beni dünyada o kadar sanat eseri varken sanatçı olmak emeğin yanısıra allah vergisi birşeyken modacı olmak modayı yakından takip etmek çok daha başka bişey bencede aynı fikirdeyim bu arada yorum ayarını yaptıım saol :)

YETENEK-SİZİN   19 Ağustos 2010 14:18  

dolu dolu,bilgili ve güzel bir yazı yazmışsın yine Edi'm. ellerine sağlık, özverin içinde TŞK

Lavanta Bahçesi   19 Ağustos 2010 14:46  

Keyifle okudum, ben de seviyorum Eda2cım o dönemleri...
nerede ne zaman bir dönem filmine denk gelsem kitleniyorum.
Fiyonklu yüzük Accessorize'da var, bugün gördüm.
Cunda'da benim için kabak çiçeği dolması ye lütfen ve bol bol yüz (ki yapacağından şüphem yok)...
İyi tatiller ;)
Ahu

Yeşim   19 Ağustos 2010 15:01  

Müthiş bir yazıydı Edi'm. Herzamanki gibi hem görsele hem de bilgiye doydum. Sayende gitmeden bilgilenmiş ve görmüş oluyorum dünyayı :) İtiraf edeyim Pisa Kulesi fotoğrafındaki seni tanıyamadım. Bakıyorum bakıyorum bu kim diyorum hahhaaa meğer Edi'min 2006 yılındaki haliymiş :D Yarın tatil başlıyor ha. Çok güzel bir tatil geçir bebişim. Eğlen, dinlen, bol bol yüz. Yenilenmiş ve arınmış olarak dön datlum. Seni çok seven saksından en kocaman öpücükler gönderiyorum :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ağustos 2010 15:07  

karabidikim çok sağol canım.

Judy Abbott evet canım sen yazınca anımsadım, hatta Fransa'nın her yerinden Paris'e olan tüm uzaklıkları hesaplamak için kullanır ( point zero ). Sıfır noktası Roma dönemine kadar uzanan eski bir adet demişti rehber. Bak onu bilmiyordum o zaman yeniden gideceğim demek ki :)

reyhane canımsın, misyon diyen dillerine. Hayatı sağlık ve huzurla, bol kahkaha atarak yaşamak nasip olsun tatlım.

öznur-ata canım eşimin dayısı Antalya'da arada geliyoruz gelirsem yazarım zaten, İst gelince haber ver. sevgiler.

Gizzy aa süper ne kitaptı ama lisede okumuştum ben kuzum ders olarak verilmişti hatta, yaz bekliyorum canım.

Unicorn inşallah canım Louvre Müzesi muhteşemdi, 4 gün gezsen ancak biter aklım hala orada! Canım benim dileklerinin gerçek olmasını yürekten dilerim. Herkese nasip olsun hatta. Yaz bekliyorum ben tşk ederim asıl :)

moda_kesh hihi sağolasın pamuk şeker. Sevdiceğinle gidersin umarım tatlım.

stuven inan öyle tatlım, havası suyu ve çocukluğumdan beri doyamadığım yerler sağol canım. Birde Amsterdam'dan Sex Museum'dan hatıra param var ondan da yapıcam fıstık :) Nihoo ne edeyim kuzum yazmasm o nereden bu nereden diye soran oluyor ya ondan ''sizin görmediğiniz ama içimde var olan organlar...'' diye yazdım haha :) Güldüysen ne ala öpenzi...

ÖRGÜÇANTAM estafurullah canım ablam, birilerinin işine yararsa ne ala! Hihihi sağolsunlar yaradan ve ailem :) Çok haklısın ablacım 17 Ağustos depreminde ailemden 3 kişiyi kaybettim çok iyi bilirim o dönemi de acısını da :...( Nihoo bebek mi koca bebek, valla o konuda haklısın annem de hep öyle der bir dur evinde diye ama gezmeden de olmuyor be ablam :) Amin canım hepimize tatil gibi günler diler bende kocaman öper mektubuma nokta koyarım bak koydum :) .

ツ ✁✂✄ Sezgi ✁✂✄ ツ canımsın 2006'dan beri dostsun sen de bana güzelim, sen hep gel yeniden gezelim ayıpsın tatlım. Makaslarını çok sevdim bu arada :) Estafurullah tatlım, iyi kötü demeyelim de paylaşmayı sevmek diyelim. Candan iltifatların için kucak dolusu teşekkürler Sezgi'cim mucx.

tuba hihi yapmışsın bebek okdir :) Eyvallah yavrum diyorum ya her zaman bakmak ve görmek arasındaki fark diye, karşı tarafa sizlere geçiyorsa ne ala! Çok teşekkürler canım takdirin için :)

YETENEK-SİZİN asıl ben tşk ederim tatlım vakit ayırdığın ve desteklediğin için.

Lavanta Bahçesi Ahu'cum ah keşke daah sık olsa o filmler canım. aa gelmiş demek süper, ben Fransa'dan aldığımda daha TR'ye ye gelmemişti, kızlar koşun Accessorize'a :) Yemezmiyim söz nasıl tadı damağımda kaldı derler ya o moddayım şu an, yüzerim söz kas yaptım zaten bir ayda :) Çok sağol öperim.

Yeşim "hem görsele hem de bilgiye doydum" inan dönem ödevi hazırlayan veletler gibi hihihi oldum sağol bebek :) Ya bebeğim annem yüzünden evlenirken uzun siyah saçlı Ring karakteri olmuştum hahaha :) "Yenilenmiş ve arınmış olarak dön" ah bebeğim tek düşüncem bu zaten. Sağol fıstığım sen perdeleri unutma meraklanırım ben ona göre :) İçinde orkideler olan saksım yerim seni muç muççç :)

reyhane   19 Ağustos 2010 15:17  

Bak ne diycem, en ücra köşedeki organın olsam da ben, seninle fellik fellik gezsem..Olmadı küçüleyim de cebine girerim olayına gireriz:)

ŞIKELLA   19 Ağustos 2010 15:28  

anam anam anam anam vakit geldi gidiyorsun demek
o zaman gülü gülü git gülü gülü gel..
bekliyoruz canım

minik   19 Ağustos 2010 15:32  

"Sizin görmediğiniz ama içimde var olan tüm organlar ise; annemden & babamdan ve yaradandan :) Hobababab gülelim, eğlenelim olsun arada minnoşlar :P"

çok güldüm yaaa :))))))) nerden bulursun bu lafları eda...
iyi tatiller,benim yerime de çok yüz olur mu,ben bu sene doya doya yüzemedim,gerçi ne kadar yüzsem de doymam ki,akşam 22:00 de bile denizde olan ben için su kuşu kelimesi az kalır herhalde :)
iyi yolculuklar

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ağustos 2010 15:36  

reyhane ya geçen de Laliş'e de dedim bu kadını çok seviyorum diye inan bak, gülüyorum, eğleniyorum sinir ilacı gibisin hahah :) Gel gir annem halay çeke çeke gezelim :)

ŞIKELLA o vakit geldi sonunda yes bebek :) Aman aman dünyayı gezmek iyi hoş emme sevdiğin ve deniz dostlarla olmak başka be şeker. Çok sağol canım.

minik hihihi ne yapayım kuzum diyorum ya az deli olacaksın yoksa bu hayat çekilmez miniğim :) Yüzerim bebem söz valla gece denize girmeyi seven biri olarak kendime yandaş arıyorum atla gel ev boş :) Kira almam söz :)

balgözlükız   19 Ağustos 2010 15:40  

bir cunda gordum sanki..:) şimdeden ozledim 3 eylulde gidiyorum bende :)

funda   19 Ağustos 2010 15:50  

çooook çok eğlenin dinlenin evinize gelin sağlıkla Edacım :)

reyhane   19 Ağustos 2010 15:51  

Bilmukabele Stil Güllacım bilmukabele, biz de antiseptikim demiştik dimi sana geçen,sinir ilacım, pasiflora şurubum,sinir bozan zımbırtıları şakkadanak kesenim.

minik   19 Ağustos 2010 16:16  

ahh eda aaahh,atla gel deme bana noluuurr :( Allah razı olsun,ama öyle bir imkanım yok,izinim bitti benim,aslında tam da ömrümün kalan kısmını geçirmek istediğim yere gidiyorsun,sen en iyisi yüzerken beni yanında gibi farzet :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ağustos 2010 16:50  

balgözlükız :) ben belki uzatırım tatili dek geliriz

funda canımsın amin sağolasın

reyhanem haha ekşi ve inci sözlük senin yanında halt etmiş kuzum :)

minik kıyamam ya, ah bu izinler sonsuz olsa keşke, yüzerim söz canım, motiven daim olsun zor bu sıcaklarda çalışmak :(

zeynep   19 Ağustos 2010 16:53  

bu güzelim bilgiler için teşekkeür ediyoruz sana yavrucumm:) bir cunda kalmıştı oraya da ayak bas bakalım ve aslında ben en çok cundayı merak ediyorum:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ağustos 2010 17:32  

zeynep ne demek canım benim, haklısın ülkem gibisi yok Cunda tarihi döktürelim senin için :)

canDirekli   19 Ağustos 2010 18:03  

Eda'cım, bugün biraz moralim bozuktu. şimdi yazını okudum, sondaki hohohbabababa kısmında ise gülümsedim bugün ilk kez :)

ne zamn yanında olsam hep yüzümü güldürdün gene yatın yapacağını km lerce uzaktan :)

seni seviyorum, hep gez hep toz :)

bi sene de beraber gidelim :)

seni seviyorum :)

! POSH BUTİK !   19 Ağustos 2010 18:19  

yawruş çok güzel bir post olmuş, dediğin gibi arada böyle postlar da lazım walla şahane olmuş! Ben de gittim buraya 6 sene önce muhteşemdi, "belle"'ye de bayılırım nişanımda ilk dans müziği olarak seçmiştim:) ama o hatıra paralarının olduğu makineyi hiç görmedim yaw:( görsem kaçırırmıydım! Gerçekten güzel kolye olur canım ay bu arada tam kavuştuk derken yine gidiyormuşsun şekerim yaaw, olsun napalım ömiciğinle tatil en doğal hakkın:) bol bol dinlen,yüz dönüşte bize güzel güzel tatil postları hazırla bebiş! kocaman öperim canısı! (ay bu arada siyah saçlı halini de beğeniyorum yaf çok hoş gözüküyor)

MAVİANNE   19 Ağustos 2010 18:25  

ne güzel fotoğraflar
harika gezdin edi
sayende biz de gezip görmüş kadar olup bilgilendik
teşekkürler
öptüm seni

Sedoş   19 Ağustos 2010 20:38  

Parisi çok severim, ayrıca bu post'un en sevdiklerimden oldu Edacım, akşam akşam gezdirdin beni oralarda ...

GÖNÜL   19 Ağustos 2010 21:37  

edacığım resimler süper anlatım ondan süper gezmiş kadar oldum fiyonk yüzüğe bayıldım
iyi tatiller bol eğlenceler bu arada siyah saçlı halinide çok beğendim

hayat güzel   19 Ağustos 2010 22:01  

resimler süper... sen bu yıl leyleği havada gördün edacım:) şaka bi yana iyi eğlenceler,iyi tatiller canım...

Syhn   19 Ağustos 2010 23:10  

önün arkan sağın saolun tatil oldu be kuşum :) ama bu sefer ömerinle.. ohh.. iyi tatiller;))

Hande   20 Ağustos 2010 00:30  

ayyy ne güzel iyi tatiller cnmm:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   20 Ağustos 2010 08:20  

canDirekli hayda ama ben sana ne dedim minik? Sağlık dışında üzülmeye değmez! Neşelendirdiysek ne ala :) Ben de seni seviyorum bebeğim, umarım hayaller gerçek olur. Sen de gönlünde ne varsa gitmek istediğin gör, ama sevdiceğinle :)

! POSH BUTİK ! çok sağol tatlısım. Hadi ya süper seçim fıstık! Belki o zamanlar yoktu canım makine. Evet kuzu denize doymak gerek sezon kapanmadan. Hihhi hazırlarım bebek, evet ya bende kışa belki siyaha özüme dönerim diye düşünmüyor değilim :) Öperim kuzum.

MAVİANNE çok sağol mavişim. Darısı ve daha güzelleri sizlere nasip olsun. Öperim.

Sedoş ne mutlu bana canım, öyle mi? O zaman daha sık bu tarz yazarım mucx.

GÖNÜL çok sağol tatlım ah o fiyonk yüzük ve ablası siyah fiyonk yüzük yeni aşklarım :) Sağol canım kışa belki siyaha, yani özüme dönerim :)

hayat güzel sağolasın canım inan öyle oldu ama bu sıcakta İstanbul çekilmez :)

Syhn haha aynen öyle oldu, Ömi'ciğimle evet yuppi diyorum ve öğleden sonra gibi yola çıkıyoruz :)

Hande sağol canım, darısı sizlere.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015