Flickr Hesabınızdan Blogunuza Görsel Eklemek

Malum bu gece bayram için yine kaçıyoruz. Gitmeden taslağımda bekleyen bu yazımı da paylaşayım, vatana millete hayrı dokunur didim 🙂 Bu konuda Flickr değiştiğinden beri bir çok soru gelmeye başladı. Bana gelen sorularınız sonrası tek tek cevap vermemek adına izah edeyim.
Sizlerden ricam; başka soru soracaksanız yanda adresim var e-posta yollayın, not alırım daha sonra yine blogumda görselleri ile izah ederim.

Amma velakin, faydalanıp bir tşk etmezseniz de aşkolsun 🙂
Şaka bir yana birilerinin işine yararsa ne ala.
Daha fazlası için BLOGGER BİLGİLERİ etiketli yazılarıma bakabilirsiniz.

Blogu olan yada olmayan herkes için önemli: Detaylara girmeden önce, internette gezerken Explorer yerine ben Chrome kurmanızı öneririm. Ben Mac kullanıyorum bu sebeple virüs riskim yok, Safari ve Firefox’u da arada açıyorum ama şiddetle Chrome kurun derim. Neden derseniz şayet; ben bazı bloglara gittiğimde bir sürü saçma sapan pop up sayfalar açıldığını görüyorum. Hatta bilirsiniz, blogunuza yorum bırakarak haber vermişliğimde var. Blogların sağına soluna, sayaç, saat vs türü şeyler ekliyorsunuz, gereksiz yere back link sağlıyor, blogunuzun değerini düşürmekle kalmayıp, eklediğiniz şeyler yüzünden, virüslü sitelerin linklerini blogunuza dahil etmiş oluyorsunuz. Chrome kurun, bloglarda gezin karşınıza çıkacaktır!

Konumuza dönelim;

Flickr’ın yıllık üyeliği ne kadar oldu anımsamıyorum ama blog yazmaya devam edecekseniz ve “Bir işi yapmışken tam yapayım, görsellerim cam gibi olsun.” diyorsanız okumaya devam lütfen.

Bloglara Cam Gibi Görseller Eklemek başlıklı yazımda sizlere daha önce fotoğraflarınızı Picasa’ya, yani bloggerın içine değil, Flickr yada başka bir arşiv barındırma sitesinde tutun ve URL adreslerini oradan çekin diye yazmıştım. Bunun basite indirgenmiş nedeni şu: Picasa alan bakımından daha verimli olması adına, görsellerin pixel değerinin içine ediyor bu yüzden görseller benim gibi net değil bulanık çıkıyor. Hata Bloglara Cam Gibi Görseller Eklemek bu yazımı okursanız daha detaylı anlarsınız. Hatta blogunuzun eni geniş olsa bile, en ufak halinde çekiyor ve görselin 1/1 boyutunu görmek için üzerine tıklamamız gerekiyor. Bunun da tarifi var ama inanın bana Flickr vs olması daha iyi, bu yüzden bunu izah etmiyorum.

1 Ben görsellerimi Photoshop kullanarak düzenliyorum. Sizlerde yoksa picresize sitesini önerebilirim. Hızlıca blogunuzun enine sığan ölçüye göre düzenleme şansınız var. Ayrıca googledan Online Resim Editörleri diye arayıp deneme şansınız da var.

Bir orada bir burada gezmesem başka yazımda Online Resim Editörleri’ni de izah edeceğim 🙂

2 1. maddede izah ettiğim gibi görselinizi düzenledikten sonra, Flickr’dan hesap açtınız yada mevcut hesabınızla giriş yaptınız. Görseli yükledikten sonra alta eklediğim fotoğrafda 2. maddede yazdığım yere gelin.

3 Görsel üzerinde 3. maddede yazdıklarımı yapın. Mesela benim blogumun eni 750’ye kadar kaldırıyor. Ben görseli pshopla düzenlerken, (700×490) yapmışım yani orjinal ölçü olana bastığımı varsayın.

4 Görsel üzerinde 4. maddede yazdıklarımı yapın.

Yazı yazmadan önce blogunuza fotoğrafın yükleyin. Bu sayede birden fazla görsel eklerken daha kolay yazmış olursunuz.

5 ve 6 yazdığım maddelerde zaten izah ettim.

Hadi bakalım, yaz, çiz oyna, keyfince yaşa!!
Umarım izah edebildim !

Uzattım yanağımı hani öpücükler 🙂

Not: Teyzeye ait görselin kaynağı, fotoğrafın urlsindedir. Bu demek oluyor ki; yukarıda izah ettiğim şekilde fotoğrafın olduğu siteden görselin URL’sini alıp, 6. maddede belirttiğim gibi ekledim. Bu sayede fotoğrafı flickr hesabıma atıp gereksiz yere kotamı doldurmadım.

Kaynaksız yazı yazmayalım, aldığımız görsellere dair kaynak belirtelip emeğe saygı duyalım.