2 Eylül 2010 Perşembe


Louvre Piramidi & En Sevdiğim FotoğrafımSelam millet! İpini kopartmış uçurtma gibi bir oradayım bir burada! Sonunda pc başına geçildi, e-postalar ve yorumlara dönmeden önce taslağımda bekleyen bu postu yayına sokayım dedim. Dün gece ve bugün arkadaşlarımla beraber güzel zamanlar geçirdim, twitter hesabımdan bir sürü fotoğraf paylaştım. Bu post dışında bakmak isterseniz şayet; twitter hesabım ve twitpic albümümün linklerini ekliyorum.

Şimdilik çav bella!
:::: ::::

Da Vinci Code / Davinci'nin Şifresi kitabını okuyup, sonrasında filmini izleyince, Louvre müzesini görme hayellerim gün be gün arttı! Arada yazıyorum ya, sürekli imgeleme yapın diye, işte kitap ve film sonrası imgeleme yapmıştım.

En sevdiğim poz, merkezde yer alan Louvre’un yeni girişi olan, piramitin önünde olduğum kare.
Şükürler olsun ki; evren sesimi duydu, gittim, dokundum, sindirdim....

Louvre Müzesi etiketli yazılarımdan, müzeye dair detaylı bilgiler ve fotoğraflar için bakabilirsiniz.

Louvre Piramidi: Daha önce de yazdığım gibi; cam ve metalden oluşturulmuş piramit, François Mitterrand tarafından 1984 yılında Çinli mimar Ieoh Ming Pei'e ihale edilmiştir. Yapılışından neredeyse 100 yıl sonra eklenmiş olan cam piramit, büyük eleştiriler, tepkiler bir o kadar da tebrikler almıştır. Karşı çıkanlar, tarihi bir yapıya modern mimari örneği eklemenin yersizliğinden dem vurmuşken, alkışlayanlar tarihi bir yapının bir modernizm öğesiyle başarılı bir şekilde yanyana getirildiğini savunmuşlardır.

Mimari Fransız devrimi ile moda olan barok mimarisinden farklı bir tarzı barındırır. Yapı 20.6 metre yükseklikte olup, kare şeklinde olan tabanının her bir kenarı 35 metredir. 603 adet eşkenar dörtgen şeklinde ve 70 tane üçgen şeklinde pencereden oluşmaktadır.

Düşünün ne emek, ne tasarım, ne işçilik!
Sözüm meclisten dışarı birde bizim mimarlara bakın! Pehhh....

Yukarıda da yazdığım gibi; Piramidin inşası sırasında büyük tartışmalar yaşanmış. Pek çok kişi, bu fütüristik piramidi klasik tarzdaki müzenin genel yapısı ile uyumsuz buldu. Bazı kişiler ise Mitterrand'ın paranoyak kompleksine bağlamış! Diğer bir kesimin ise beğenisini kazanmış. Yeni ile eskinin bileşimi ultra-modern bir tarz olarak değerlendirilmiş.

Hatta bu mimari bir çok yerde taklit edilmiş!

Eee siz zamanında Mitterrand'a paranoyak kompleksini yakıştırırsanız, gün olur devran döner, tükürdüğünüzü yalarsınız :)

Çin doğumlu Amerikalı mimar Pei’nin Louvre’un ana avlusu olan Cour Napoleon içinde yaptığı büyük oranda yeraltına gömük olan yeni mekanlar Louvre’u dünyanın en büyük müzesi konumuna yükselmiştir.

Müze arsasının kuzey kanadında konumlanan Ekonomi Bakanlığı binasının De Bercy Bulvarı’na taşınmasıyla Müze’nin alanı 30.000 m2’den 55.000 m2’ye çıkmıştır.

Merkezde yer alan cam piramit Louvre’un yeni girişidir. Şeffaf örtüsüyle iç mekanın ışık almasına imkan veren piramit basit formu ve inşasında kullanılan malzemesiyle geleneksel mimarlıkla yarışmaktadır. Müzeye yapılan diğer Pei katkıları bu denli yoğun eleştiriyle karşılaşmamıştır. Çok daha gelenekselci tasarımlar oldukları da söylenebilir.

Detaylara dair kaynak Glass On Web

Louvre'un karşısında bulunan Lüksemburg bahçesi ve Tuileries bahçesine dair detaylı fotoğrafları daha sonra ekleyeceğim.

Keşke bizlerde parklarımızda güneşlenebilsek...
Arkadaşlarımızla bu hatunlar gibi sushi yiyebilsek!


Yeşil alanlar temiz gibi gözüksede, kucaklayıp kaldırmaya çalıştığım heykelin neresini karaladıklarını görmüştünüz :P

Ve parkın içinde bulunan Paul! Bizim ülkemizde tikicanlar matah birşey sana dursun, Paul bildiğin büfe mahiyetinde parkın bir köşesinde!

Aynı bizim halk ekmek büfeleri :)

Kokuşmamış kombinler yazasım var, a dostlar!
Aynı kıyafetle kendimi görmekten benim bile içim şişti :P
Üzerime yapışan bu kostüme dair detayları ezberlemeyen kaldıysa buraya baksın :)

46 Yorum Oku / Yorum Yaz :

süeda   2 Eylül 2010 23:29  

fotoğraflar nefis.
sevgiler

http://suedabilgin.blogspot.com/

Güzelkadin   2 Eylül 2010 23:33  

Eda'cığım Dan Brown'ın o kadar güçlü bir kalemi var mekanları öyle güzel betimliyorki daha filmini izlemeden gözümde canlandırabilmiştim mekanları. Ne güzel sen canlı canlı görebilin darısı başıma :)

Judy Abbott   2 Eylül 2010 23:42  

harika, harika , harika! bayıldım canım, sen de poz da, foto da şahane, çekenin de ellerine salık:) ben de gidip piramitin yanıbaşında diz çökmüştüm, da vinci şifresi pozu vermiştim aklımca:)))) peki dönmedolaba bindin mi, ben bi türlü binmedim ona çok aklımda kaldı.

Kirpikteki Gözyaşı   2 Eylül 2010 23:49  

İlk foto hakikaten süper!!!! Seni de çekeni de tebrik ederim:) Sandaletler ve ojenin rengi çok hoş:)

morinek   2 Eylül 2010 23:59  

ya eda şu piramidin dibindeki fotoğrafına bayıldım bende ne güzelmiş bu hafif esintili ankara akşamında üşümeye bile başlamışken ne iyi geldi bu yeşil güneşli fotoğrların ;)

öznur-ata   3 Eylül 2010 00:06  

merhabalaarr..vay çok güzel yerlermiş..ben de zaten merak ediyordum..sevgiler

Tugba   3 Eylül 2010 00:10  

Ya pantolonuna veya kotuna bayildim :) Nerden aldin? Hangi marka. Cok yakismis

Sena   3 Eylül 2010 00:23  

2. resim süpeeeeeeer !!!! alice harikalar diyarinda ki parka benzemis =)

yasemen k.   3 Eylül 2010 00:23  

ayy Paul♥ (yukarıdaki kalbi de çalarım hemen(: ) haşhaşlı ekmek ! :))

bu arada pozz çok havalıı, çok sevdim ;) amacım bunu söylemekti ta ki Paul'u görene kadar (:

ÖRGÜÇANTAM   3 Eylül 2010 00:36  

bir belgesel günü daha geçtiiiii:)))
fotoğraflar mükemmel. parklar konusundaki keşken gerçek olamaz bizim ülkemizde gülüm benim sence o yerde yatan kardeşi görmen mümkün olmazdı etrrafına çekilen setten:))))))))))))).
önce aklı başında saygılı bir toplum sonra park dileyelim. dilek sırası muntazam olsun:))))
tutar filan.

çok öpüyorum güzelimi.

moda_kesh   3 Eylül 2010 01:44  

ablacım her satırını okudum off dedim bu konuda bu kadar şeyi nasıl biliyo:)ama cevabı çok açık çok okuyon değil gezen bilio ablacım şekil a:I)))))))bu arad söylemeden edemeyeceğim koyu saçla enfes görünüyosun ben sarıdan daha çok yakıştırdım

www.modaduygusu.com   3 Eylül 2010 02:23  

suan kardesımle bloguna bakıorduk bayıldııı en baştakii fotona süper çıkmışsnn bebegm

Duygu   3 Eylül 2010 04:12  

Edicim fotolar şahane,mekanlar daha şahane,sen hepsinden şahanesin.Ne diyim iyiki varsın, seni izlemekten keyif duyuyorum.

stuven   3 Eylül 2010 04:47  

çimlerdeki fotoğraflar müthiş sıcak fotoğraflar.

efendim her iki yerden de takipteyiz :))

Zeynep A.   3 Eylül 2010 08:52  

bak, gidesim geldi oralara... içim gidiklanivvveedi :) süpersin! ;)

SerpiL   3 Eylül 2010 09:43  

anam oturmuş piknik mi ne yapıyoya o hatunlar aklıma bizim zeytinburnu sahil kenarında mangal yapılan güzel yurdumun insanları geldi:))heryerdemi böyleymiş ya.piknik alanı yokmu şu gavur ellerindede

Gizzy   3 Eylül 2010 10:04  

çoook güzel o resmin Ediii katalog çekimi gibi olmuş valla:)

annemineli   3 Eylül 2010 12:59  

Canım,oralarda olmak süper, senin soluduğun havayı solumak çok daha güzeldi..Canım kucak dolusu sevgimle kocaman öptüm.....

! POSH BUTİK !   3 Eylül 2010 13:43  

Canım benim gerçekten hop ordasın hop burda özleştik walla:)) yine bol fotoğraflı, bol bilgili güzel bir post olmuş şekercim! ben Louvre müzesini Da Vinci'nin Şifresini okumadan önce görmüştüm, tamam yine çok büyülenmiştim ama şimdi okuduktan sonra bir daha biliçli olarak gezmek isterim doğrusu, muhakkak farklı oluyordur! Aklım olsa daha bilinçli, anlayarak gezerdim:)ayrıca yeni mimariyi beğenenlerdenim bence eskiyle yeniyi karıştırmak her zaman güzel oluyor, zaten piramit artık orayla bütünleşti, tarihi ve modern 2 farklı yapının başarılı bir şekilde yan yana getirildiğini düşünüyorum. Ama bahçeler konusunda hemfikir değilim kanka ya o ne pislikti öyle,hayatımda fransızlar kadar pis millet görmedim:(

Moda-Yemektarifleri   3 Eylül 2010 13:53  

ne güzel pozlar böyle, bende gitmek istiyorum...:(((

Modacı   3 Eylül 2010 15:04  

ilk resime bayıldım yaaa. Bu yapıtın ilk varolduğunu lisedeyken Melekler ve Şeytanlar serisini okumuştum ordan öğrenmiştim sonra araştırıp resimlerine bakmıştım. Yapıtın tüm iç ve dış özelliklerini roman sayesinde öğrendim gitmiş kadar oldum hatta şimdi gitsem elimle koymuş gibi bulabilir onu. Çok bayıldığım bir yapıtın önünde fotoğrafın var şimdi senin kıskansım abla ne diyeyim ki.

Syhn   3 Eylül 2010 15:21  

louvne müzesini bende görmek sitiyorum ama sayende görmeye başlamış sayılırım ;)

bende senin yeni saçlarınla daha yeni postlar görmek istiyorum :))

hayat güzel   3 Eylül 2010 16:34  

keşkeeee edacım ama ben güneşlenmekten vazgeçtim;sokakta istediğimiz gibi giyinip,salına salına gezebilsek tacize uğramadan...valla ona da razıyım ben:) ilk fotoya bayıldım,pek bi ihtişamlı hani:)

Yeşim   3 Eylül 2010 17:22  

Stiline kurban. Kokuşmamış kombinler yazasım var demişsin. Kim demiş kokuşmuş olduğunu? Herkes biliyor bu fotoğrafların aynı gün çekildiğini öyle deme diline biber sürerim :) Louvre Piramidi'ni ben beğendim canısı. Sen de accayip heybetli durmuşsun önünde bayıldım bu pozuna. Bir de şu çimlerin üzerindeki pozun süpper. Yine dolu dolu bir post hem görsele doydum hem bilgiye. Kuzum benim iyi ki gittin gezdin, gördün de biz de nasipleniyoruz sayende :) Tikicanlar bu Paul olayına bozulmazlar inşallah ;)

bitte   3 Eylül 2010 18:56  

ilk fotonu çok sevdim kuzum. gerçekten ne emek ne tasarım. nasip olmuş gidip görmüşsün ya bizede gösterdin ya çok sevindirik oldum ben :)

defne   3 Eylül 2010 22:25  

o cam piramide hayııır :) ben de yakışmadığını düşünüyorum, o güzellikle o pis camın:P nerden mi düşünüyorum, dan brown'dan tabi kii, tabi ki parise gitmedim, Türk'üm, her konu hakkında bi fikrim vardır :P

Ozge Sipahioğlu   4 Eylül 2010 15:14  

walla supersın enerjın ekrandan tasıyor allah nazrdan saklasın ama bu kadar uzun yazma okumakcok zor oluyor.senı cookkkkk ozledım.operım yanacıklardan

Kitap Kurduyum Ben   4 Eylül 2010 20:10  

Valla hayranım sana cicim,ne güzel geziyorsun!Ben de Louvre'u çok merak ediyorum,umarım gidip görmek kısmet olur!

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   5 Eylül 2010 04:54  

süeda çok merci, sevgiler.

Güzelkadin aynen canım, kitap sonrası filmi izlemiştim akabinde görmek nasip oldu. Darısı sanattan anlayanlara ve tabii ki sana :)

Judy Abbott inan canım diz çöksem mi diye düşündüm :) Ama daha cool bir poz olsun didim hihi :) Yes kuzu bindim, ama yine de favorim Londra dolabı haha :) Çok merci canım övgülerin için.

Kirpikteki Gözyaşı Cemal adına da, kendi adıma da sağol Sebla'cım.

morinek ya canım ne güzel o zaman. Bu arada hep yazıyorum ya, Ankara aşığı bir İstanbul'luyum ben. Benim için öp Angaramızı :)

öznur-ata sağol tatlımi darısı başına.

Tugba sağolasın ama "Üzerime yapışan bu kostüme dair detayları ezberlemeyen kaldıysa buraya baksın :) " diye yazmışım yazımın en altında var canım.

Sena değil mi? Ah ah rüya gibiydi canım.

yasemen k. çal canım çal. Merci canım, ama yazımda yazdığım gibi PAUL sıradan bir büfe Fransa'da :)

ÖRGÜÇANTAM "bir belgesel günü daha geçtiiiii:)))" abla sen çok yaşa emi :) Neler yazmışsın haha :) Aynen kırocanlar başına toplanırdı :) Hahah tutsa keşke ben sıranın karışmasına da razıyım öperim canım ablam.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   5 Eylül 2010 04:54  

moda_kesh herşey için sağol canım, ama gitmeden önce de okumak araştırmak şart tatlım :) Sıkılmadan okumana sevindim, saçlar içinde mucxx :)

www.modaduygusu.com tşkler canım, kardeşine slmlar.

Duygu ne mutlu bana canım :)

stuven France tadında merci beaucoup, je baise madam :)

Zeynep A. içim gidiklanivvveedi demiş haha, git cicim git, süper mi hihi sanada merci beaucoup cicim :)

SerpiL haha bizde mangal onlarda sushi bebem :)

Gizzy hadi ya, eyvallah kuzum, o zaman kapak fotosu yapayım bunu madem katalog çekimi gibi buldun :)

annemineli ablacım, çok merci, sadece solumakla kalmayıp, sanatın değerini bilen, abo karı heykeli diye mal mal bakmayacak, sevgi dolu kaplerin gitmesini dileyelim o zaman :) Öperim.

! POSH BUTİK ! resmen bu yaz öyle geçti tatlım. Haklısın umarım yeniden gidersin bebek, okuduktan sonra cidden fark ediyor, puzzle misali. Aynen canım, zaten moda sektöründe de, vintage ve yeni ürünlerin harmanlanması reveçta. Sanat bir bütün işte! Bir sonraki yazımda uzunca izah edeceğim bunu, umarım onu da sıkılmadan okur, eski günleri yad edersin. Annemde senin gibi demişti, ama temizdi ben gittiğimde, yola gelmiş demek ki fransızlar bebek :)

Moda-Yemektarifleri sağol canım o zaman darısı başına diyelim.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   5 Eylül 2010 04:55  

Modacı sağolasın, aynen seri süperdi. Bu arada konumuz dışında ama RAMSES serisini de oku. Ben tüm seriye bayıldım, bakalım kısmetse sırada 2. defa Mısır'ı görme planım var. Darısı başına. Canım kıskanma imgeleme yap, o zaman evren sana da nasip eder. Hem dedim ya, sanatın değerini bilenlere kısmet olsun diye, sende onlardan birisin işte! Bir sonraki yazımda uzun uzun detayları ile paylaşacağım zaten.

Syhn görürsün inşallah canım, yeni saçlar yakında eklenecek. Hatta söz tatile kaçmadan eklerim :)

hayat güzel ya değil mi :( Sorma canım, bizim hanzolar olduğu sürece ne yazık ki dediğin gibi olacak :( İhtişamlı evet bak bu konuda tevazu gösteremeyeceğim, cidden ilk foto öyle :)

Yeşim haha dalgamı geçiyorum canom, deseler de çokta fifi :) İşin geyiğindeyim yavrum, tek kişilik orkestramda hem çalar, hem söylerim haha :) Ya merci yavrum, heybet ve ihtişamdan eriycimmm haha :) Çok sevdim ya, face fotom yaptım malum. Görsele ve bilgiye doydum dilini yirim, keşke herkes okusa da fotolara bakıp yorum yazmasa! Hayır amaç bilmişlik taslamak değil ama az okumaya ve sanata teşvik edebilirsek ne ala! Darısı Emin eniştemle canıma :) Tikicanlara halk ekmek büfesinden gerisi yalan diyorum hacı :) Allah bilir o tikicanlar PAUL'un Fransız olduğunu bile bilmiyorlardır :) öperim yawrus.

bitte içi dışı birim, Allah gitmeyi de nasip etsin :)

defne hhaha dur dur kesin yargıya varma bebeğim, bir sonraki yazımı oku piramid hakkında ve gidince karar ver türk akdınım benim :P

Ozge Sipahioğlu seni haylaz seni! Önce sağol sonra fırça sana :) Kız sağdan, soldan copy paste haberleri yazıyorsun da biz okuyoruz, o kadar sanat adına emek vermiş yazmışız sen neden okumuyorsun bakayım!!! Al totona şaplak. Bende özledim de yavrum İstanbul'da dursam :) Bir oradayım bir burada, malum bu sene leyleklerin başını çekiyorum ya :)

Kitap Kurduyum Ben canım bende senin onca zamansızlığa rağmen okumana hayranım desem. Darısı başına tatlım, hem de en kısa zamanda diyelim, dileyelim ve sürekli imgeleme yapalım ok :)

karabidikim   5 Eylül 2010 11:34  

Tatlım fotoğraflar harikabu arada Kadir Gecen Mübarek Olsun tatlım.

tarih84   5 Eylül 2010 15:00  

Dan Brown'dan okuyup Tom Hanks'ten izleyip aklımın köşesine yer etmiş bir yerde senin farklı boyutlar kattığın fotoğraflarınıda görünce aklımda yerine getirilecek uhdeler listesine burasıda eklendi.hakkaten çektiğin ve ruhunu kattığın fotoğraflarla anlatıp daha bi farklı oluyor,sağolasın.

! POSH BUTİK !   5 Eylül 2010 15:41  

O zaman bir sonraki yazını da sabırsızlıkla bekliyorum kanka sıkılmak ne kelime ben çok keyif alıyorum senin bu tarz yazılarını okurken, öperim canısı!!! ama biraz da yeni saçlarla foto okiş? :))) mucukksss

Modafobik   5 Eylül 2010 16:12  

Oh yaa gez seeeen, biz burda tıkılıp kalalım eve :/ ama fotolar süper olmuş Eda Abla yaaa taptımmm! :)

ÖRGÜÇANTAM   5 Eylül 2010 18:53  

canım benim kadir geceniz mübarek olsun
diliyorum ,sağlıkla ağız tadıyla eşinle sevdiklerinle gök kuşağı kadar güzel ışıl ışılbir yaşamın olsun.
ve kocaman öptüm güzelimi

Bucanni   5 Eylül 2010 20:09  

Canım fotolar süper,fotoları çekenide kutlamak lazım :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   5 Eylül 2010 21:43  

karabidikim sağol canım, cümlemize.

tarih84 bu güzel yorumun için asıl ben tşk ederim, darısı ve diğer görmek istediğin yerler başına diyelim.

! POSH BUTİK ! hihi sağol bebeğim, oki doki valla ancak pc açtım bir ev bir hastane az sonra yazarım yeni saçlarlarla olsun o zaman :)

Modafobik etsafurullah canım deme öyle, darısı başına o zaman.

ÖRGÜÇANTAM amin sizlerinde güzel ablam, sevgiler kocaman.

Bucanni çok merci tatlım, Cemal sağolsun :)

red purple   5 Eylül 2010 22:59  

öncelikle anneannene geçmiş olsun. Allah şifalar versin inşaallah.
Ve en sevdiğin fotoğrafın gerçekten çok sevilecek kadar güzel. Öükemmel görünüyor. Çok güzel yerler görmüşsün. Sevgiler...

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   6 Eylül 2010 01:05  

red purple amin çok sağol tatlım darısı başına

neduk   6 Eylül 2010 01:35  

Sâğol kızım senin de Kadir gecen mubarek olsun. Büyüklerine âcil şifâlar dilerim.
Kızım Amerika'dan ''kesin dönüş'' yaptı:))) Dedesinin cenazesinden sonrada İngiltere'ye konferansta poster sunmaya gitti. Bayramın ortasında dönecek ve Marmaris'e gelecek. ''Kızım bak sana ne yaptım'' la yetineceğini hiç sanmıyorum. Beraber yaparız ona daha cici birşeyler.
Saçların gayet hoş olmuş. Bence kendi rengine bırakıver gitsin.
Sevgiler.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   6 Eylül 2010 03:17  

neduk Nedret abla oo süper gözün aydın ablacım, gelme sebebi üzücü olsa bile :( Sağol ablam dileklerin için, haklısın doğallık gibisi yok. Bu yüzden de öyle yaptım bıraktım gitti. Size keyifle hasret gidermeceler mucx.

reyhane   6 Eylül 2010 11:04  

Eneeee Louvre müzesi&en sevdiğim fotoğrafın..Yavrum gel sen beni dinle, evrenin kendine hayrı yok ki senin sesini duya..Sen canı gönülden istedin Allah da nasip etti, eee kalbin de temiz belli ki..Olay budur emi yavru..

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   6 Eylül 2010 13:14  

reyhane bebeğim, oturan boğam, koca patim, ah bu daha çok işime geldi, sen öyle diyorsan. Seviyorum seni :)

Minenin Takilari   15 Haziran 2011 13:21  

senin yazilarin rehber niteliginde Edacigim, birsey atlamamak icin gitmeden once tekrar okuyorum :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Haziran 2011 15:49  

Mine ablacım çook tşkler .)) İyi eğlenin mucx


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015