6 Eylül 2010 Pazartesi


Paris / Louvre Müzesi Fotoğrafları ve Ansiklopedik Bilgi DağarcığıDolu dolu sanat kokan bir yazı bırakarak, tatil sonrası görüşmek üzere diyor, öpüyorum canlar. Yorumları dönüşte onaylar, cevaplarım.

Louvre müzesi... Paris'te bulunan sanat mabedi desek yalan olmaz!
  • Sen koca Louvre'e git, çeşmeyi kendine malzeme et Edi!
  • Yatacak yerim yok mu?
  • Hadi canım, bal gibi havuz kenarında sere serpe yayılmışım işte :)
Şaka bir yana, fiskiyeyi hizalamak son anda aklıma geldi ve o an orada bulunanların gülümsemesine neden oldum. Akabinde aynı pozu verenler oldu. Kendim verdiğim yetmemiş gibi arkadaşım Cemal'e de zorla aynı pozu verdimdim!

Bu arada Cemal'im papilerde bağcıkların farklı renk oluşunu her beyde görmek isteriz!

Çok sevdim bu normal hallerimi!!
Bir süre facebook profilim fotom olsun diyenler? :P

Aynı dili konuşmasak ta, bir yerlerde birileri ses versin, vermesin gülümsetebiliyorsam ne ala!!!

Hani daha önce yazdığım ❥ Paris / Musée du Louvre'den Bir Çılgın Edi ❥ bu deli pozlarımda demiştim ya, başka başka komik karelerde var diye işte bunlar onlardı!

Şimdi gelelim yazarken canımın çıktığı; ansiklopedik bilgi dağarcığı kısmına!

Louvre Müzesi (Fransızca: le Musée du Louvre. Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa'da açılan ilk devlet müzesi olup Paris'te bulunan bu müze emsalleri arasında en ünlülerindendir.

Özellikle kamera ve fotoğraf çekiminin kısıtlanması ve ziyaretçilerin bu kurala uymaması nedeniyle, eskiden şöyle bir olay yaşanmış: Bir gazetenin haberine göre; içerisindeki güvenlik görevlilerinin Mona Lisa ve Venüs heykeli gibi dünyaca ünlü eserleri korumanın stresli bir iş olduğu gerekçesiyle istedikleri ikramiyeyi alamadıkları için grevde olduğu ve girişin bu sebeple şu aralar bedava olduğu müzedir.

Bu sebeple gizli gizli foto çekenlerden olmayalım diye çekmedim ancak internet sitesinden panoramik gezinti ve 3 boyutlu olarak gezebilirsiniz.

Gez gez bitmediği için belimi düz bir zemine dayayıp esnediğim anın resmidir...

Masterpieces of the Louvre olarak tescillenmiş, şaheserlerden biri, Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa tablosuydu.

Onunla aynı havayı tenefüs etmenin verdiği keyfi anlatmam!
Hani anlatılmaz yaşanır derler ya; resmen AŞK gibiydi.

Babam ünvde seramik hocası olduğundan, annemde aynı bölümden mezun olduğundan Sanat Tarihi konusunda yıllarca kulağım ve ruhum doymuştu...

Ancak; Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonlarını ailemden dinledikten sonra yerinde görme şansını yakaladığım için ölsem de gam yemem :)

Leonardo da Vinci'nin The Last Supper, nam-ı diğer Son Akşam Yemeği, hani İsa'nın arkasındaki pencereden içeri süzülen bir ışık, dikkati İsa'ya çekiyor ya, işte o tabloyu da görmek istemiştim ama İtalya'ya taşınmış.

Louvre için net olarak söylenecek şeylerden biri; sanatla (malesef) pek alakası olmayanların bile, asla ve asla yalandan bir dolanıp çıktığı müze olamaz!

Resmen insanın aklı ve ruhu yıkanıyor....
Darısı sanatın değerini bilerek gezecek, her kişiye nasip olsun!

Ayrıca 2006 yapımı, Da Vinci Code / Davinci'nin Şifresi filmini & kitabını hala izlemediyseniz / okumadıysanız bir an evvel işe koyulun diye de altını çizelim!

Müze; 13 YY'ın (1204)'lerde, Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşa ettirilmiş. Ayrıca arkadaşlar; üstünü çizdiğim bigi TR Wiki'de hatalıymış, bilginize arkadaşlar. Louvre kelimesi İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden gelmiş.

Saray 14. YY'da kraliyet merkezi, 15. YY'da ise Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, 3. Napolyon zamanında ancak tamamlanabilmiş!

O kadar görkemli, o kadar devasaydı ki, tamamlanmış olması bile mucize.

Louvre müzesi; yedi bölümden meydana geldiği için içerisinde bulunan sanat kolleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi haline geldiğinden, Louvre müzesine gidecekseniz bilin ki; tamamını dolaşmak 28 gün sürmektedir!!!

Müze her ayın ilk pazar günü ücretsiz, resmi tatil ve salı günleri kapalı arkadaşlar.

Zaman içerisinde, 1793'te müze haline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiş ve yapılan değişikliklerle zamanımıza kadar gelen bina 1932'de son şeklini almış.

Benim dikkatimi çeken bilgileri, keyif alarak okumanızı ümid ederek ekliyorum.
  1. 2007 yılında yaklaşık 8,3 milyon ziyaretçiyle (NYC'nin nüfusu kadar), yine dünyanın en çok gezilen müzesi olmuştur.

  2. Yapılışından neredeyse 100 yıl sonra eklenmiş olan cam piramit, büyük eleştiriler, tepkiler bir o kadar da tebrikler almıştır. Karşı çıkanlar, tarihi bir yapıya modern mimari örneği eklemenin yersizliğinden dem vurmuşken, alkışlayanlar tarihi bir yapının bir modernizm öğesiyle başarılı bir şekilde yanyana getirildiğini savunmuşlardır.

  3. Ayrıca müzenin Abu Dabi'ye taşınması gibi bir durum var, ne kadar kesin bir karar bilemem, ama eğer gerçekleşirse 2012'yi bulur deniliyor. Taşınırsa yapının ne gibi bir fonksiyonla hayatına devam edeceği ise merak konusu!

  4. Aynı zamanda müze Fransa'da açılan ilk devlet müzesidir.
Unutmadan bir tavsiye; Benedict Anderson / Hayali Cemaatler'i kesin okuyun.

Kombin bahane Louvre şahane!!
İlla merak eden varsa detaylarını burada yazmıştım.

Umarım okurken daralmadınız, bilakis gitme isteği uyandırdıysam ne ala!

Yazarken faydalandığım kaynaklar: Fotoğraflarımda gördüğünüz arka cebimde bulunan, müzeye dair kitapçık, şu cici defterime aldığım notlar, Vikipedi / Ekşi / İtü sözlük ve benden harmanlama :)

Son olarak Paris / Louvre Müzesi'ne doyamayanlar için yazdığım tüm yazılar burada.

20 Yorum Oku / Yorum Yaz :

ÖRGÜÇANTAM   6 Eylül 2010 18:09  

canım sayende gördüğm güzellikler için tekrar teşekkürler. bayıldım yaa fotoğrafları incelerken sanki o boyuta geçmiş gibi hissettim (ne güzel olurdu ALice harikalar diyarında gibi:)) )
sırt üstü yatıp dinlenmen normal tarih taşıdın bizlere.öpüyorum

pelininstyle   6 Eylül 2010 18:11  

Cok seker olmus yazin canim yaa.
Cok guzel gorunuyorsun

canDirekli   6 Eylül 2010 18:26  

oooh miss gibi ruhum doldu taştı!

süpersin edim!

Sena   6 Eylül 2010 18:50  

hic louvre müzesine gitmek nasip olmadi... bende görürüm orayi bir gün insallah ... ama resimleriniz cok güzel hele senin ilk fotona bayildimmmm =D

Unicorn   6 Eylül 2010 18:52  

çok çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık :) fotoğraflar da gerçekten muhteşem.Louvre'un kapısından içeri şöyle bi bakmışlığım var :)Kuyruk olduğundan girememiştim.

Mona Lisa'yı görmeden ölmek istemiyorum ben yaaa:( Dediğin gibi onunla aynı havayı teneffüs etmek bile muhteşem bişey olmalı! Zaten Leonardo'nun elinin değdiği herşey muhteşem!

Benim de en çok görmek istediğim tablo Da Vinci'nin Şifresi kitabında da bahsi geçen Kayalıklar Bakiresi :) İnşallah bir gün yine giderim oraya ve bu sefer doya doya gezebilirim!

Son Akşam Yemeği İtalya'da nereye taşındı acaba?Galleria Degli Uffizi var orası da muhteşem bi yerdi muhtemelen oraya gitmiştir.

Anneannene acil şifalar,sana da iyi tatiller canım :)
Ciao :)

SerpiL   6 Eylül 2010 19:35  

kız gene mi gidiyon daha yeni geldiydik.çok özletme delüüü.

MODAveSOSYETE ;   6 Eylül 2010 20:19  

canım ellerine sağlık. uzun zamandır 2.vatanım fransadan ayrı düşmüştük. uzun bi süre rivoli'de kalmışlığım var hemen louvre'un yanı olur. ilaç gibi geldi resimler. ellerine sağlık :)

La Shadow   6 Eylül 2010 21:40  

ben de louvre'u ziyaret ettim ama hiç böyle fotoğraflar çekemedim, o yüzden inanılmaz kıskandım sizi şu an :/

Sanart Madamı   7 Eylül 2010 13:00  

Bence moda dışında bu tür yazılar yazmanız sizi izleyen kitle için çok güzel bir şey. Bu arada resimler şahane (: Louvre Müzesi'ne giriş ne kadardı bu arada?

Syhn   7 Eylül 2010 13:24  

da vinci şifresini okyupta merak etmeyen yoktur herhalde..
ama bu kdr görkemli bir şey hayal etmemiştim..

inşallah bana da gitmek görmek, bu bünyeye biraz sanat aşkı enjekte etmek nasip olur..

Judy Abbott   7 Eylül 2010 14:42  

hahahaah fıskiyeli fotona bittim, iyi fışkırtmışsın şekerim:)))

hani bir duvarı kaplayan Napoleon'un taç giyme töreni resmi var, nasıl ama o? bayılmıştım ben o resme:)

inşallah tekrar gidebilirim Louvre'a:) harika yazı için teşekkürler.

Ayşe   7 Eylül 2010 19:39  

Edacigim, sanirim verdigin bilgilerde bir yanlislik olmus. Louvre kelimesi lower'dan gelmiyorum canim.
Turkce Vikipedi'de yanlislik var. Lower asagida demek, power guc demek, karisti heralde.

Ben ingilizde wikipedia'dan kontrol ettim, http://en.wikipedia.org/wiki/Louvre

Louvre kelimesinin kokeni tam olarak bilinmese de, Fransizca kelimeler olan L'oeuvre yani basyapit, rouvre, yani mese, ya da Latince lupus/lupara, kurt avi ini kelimelerinden geldigi dusunuluyor.

Dogrusunu yazmak istedim. Sevgiler.
P.S. ne guzel gezmissin! :)

Junon   7 Eylül 2010 20:13  

çok kısıtlı bir zamanda gittiğim için içini gezememiştim...Paris'e bir kez daha gidip bir günümü Louvre'a ayırmak hayallerim içinde...
fotoğraflar da şahaser olmuş;)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Eylül 2010 21:33  

ÖRGÜÇANTAM ne mutlu bana o zaman ablacım. Heheh taşıdım değil mi? Fıskiye favorim ama :)

pelininstyle yazı için tşkler canım, o daha önemli benim için. Sen güzel görmüşsün :)

canDirekli canımsın, yaşsın sanatla dolum! Öperim minnoş.

Sena en kısa zamanda nasip olsn diyelim tatlım. Hihi 1. benim de favorim, pek bir eğlendim sorma :)

Unicorn asıl ben tşk ederim canım. Sanata değer verip okuduğun için! Sorma o kuyruk fena ötesiydi canım. Ağzından yel alsın canım görürsün umarım en kısa zamanda :) Kayalıklar Bakiresi olarak iki adet var canım. Biri Louvre müzesinde, digeri ise Londra'da ki National Gallery'de. Umarım görürsün nedense beni, karanlık temasından ötürü Kayalıklar Bakiresi ürkütüyor :) Son Akşam Yemeği (The Last Upper) tablosu gerçekten sembolizler adına şahane ötesi. baktıkça ve okudukça insan şoke oluyor. Ah bilmem mi canım, Floransa'da Uffizi Gallery'ye aşık olmuştum zaten. 2006 yılında görme şansım olmuştu. Kim bilir belki oraya taşınmış olabilir, araştırmak gerek. Anneannem için ve tatil dileklerin için sağol canım. Au revoir madam :)

SerpiL leylekler sağolsun, iki tur atıp döneceğim :)

MODAveSOSYETE ; ne mutlu o zaman sana da bana da canım :) Ah ah bilmez miyim Rue de Rivoli'ye kadeh kaldıralım o zaman :)

La Shadow umarım tekrar gider, doya doya çekersin.

Sanart Madamı çok tşkler, bence de. Bu sayede birçok insan okursa tabii sizler gibi, gitmeden de bilgi sahibi oluyor. Daha önce yazmıştım ama atlamış olabilirsiniz, müze kartı aldık biz o yüzden girişler ücretlerini anımsamıyorum.

Syhn aynen canım. "bu bünyeye biraz sanat aşkı enjekte etmek nasip olur.." amin diyorum :)

Judy Abbott nihoo üzerime yoktur şekerim :) Her biri ayrı güzeldi şeker, umarım yeniden de gidersin. Ben tşk ederim canım.

Ayşe'cim öncelikle blogun var mı diye baktım ama yok sanırım, profil görüntülenemiyor dedi. Blogun olmamasına rağmen, gelip bizzat okumuş ve uyarmış olman büyük nezaket. Blogundan da tşk etmek istedim ama blogun olmadığı için blogum aracılığı ile yazıyorum umarım okuma şansın olur. Lower kelimesi alçak anlamına geliyor ancak dediğin gibi TR Wikipedia'da genelde hata olmaz diye düşünerek eklemiş, demek ki eş anlamlı falan diye de düşünmüştüm. Fransızca öğretmeni olan bir arkadaşım dedi ki; Bilakis ingilizceden pek haz etmedikleri için, esinlenme ihtimalleri imkansızmış. İngilizcesine bakmak aklıma bile gelmemişti. Araştırdım ve evet haklısın, ayrıca Wikiye e-posta gönderip hatanın düzeltilmesini talep edeceğim. Sanat adına emek vermişsin ben de emek verdim, bilakis tekrar tşkler :) Az sonra yazımı da editleyeceğim. PS: Evet bomba ötesi gezdim, darısı başına :)

Junon sağol tatlım en kısa zamanda doya doya gezmen dileğiyle.

Modafobik   12 Eylül 2010 12:58  

O uzandığın yere uzanıp foto çektiresim geldi! :) süper yaaaa, kıskandım Eda Abla -.-

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   13 Eylül 2010 12:56  

Modafobik darısı başına minnoşum kıskanma daha güzellerini görmen dileğiyle :)

Moda Çıkmazı   15 Eylül 2010 00:43  

Yeşillerden, çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici, fakat akıllardan meydana gelen gül bahçesi hep yeşil ve güzeldir. Senin yazıların da akıl kokuyor! Farklı ilgi alanlarını çok iyi harmanlıyorsun.

Ama iyi ki Louvre müzesi Abu Dhabi'ye taşınmıyor. Sadece şubesi olarak faaliyet gösterilmesi planlanıyor. Tamamen satış stratejisi :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Eylül 2010 01:12  

Moda Çıkmazı akılcı ve onere eden yorumun için kucak dolusu tşkler canım. Aynen dediğin gibi; satış stratejisi bingo diyor, öpüyorum.

gokuzozdengenc   15 Şubat 2011 09:15  

Eda ablacım gözlüklerin nerden ? :D

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Şubat 2011 14:45  

gokuzozdengenc tatlım Zipper.nl Amsterdam'dan.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015