7 Eylül 2010 Salı


William Shakespeare’in Yüzü!!!Yazılımcılar 16. yüzyılda yaşamış oyun yazarı Shakespeare'in yüzünü üç boyutlu teknolojiyle yeniden oluşturabildiklerini iddia etti.

3 boyut 5 boyut farketmez, yüzünü bilmeden hayran kaldığımız üstadı hayal etmek güzel!

16. yüzyılda yaşamış İngiliz şair, ozan ve oyun yazarı William Shakespeare’in yüzü, üç boyutlu bilgisayar teknolojisi marifetiyle ‘canlandırıldı’. Çalışmayı yapan ekip, görüntünün yazarın şimdiye kadar elde edilmiş, gerçeğe en yakın görüntüsü olduğunu öne sürüyor ancak pek çok uzman tarihçiler aynı fikirde değil.

Fotoğrafta, Shakespeare’in olduğu iddia edilen yüze çizgiler bile eklenmiş. Ancak 13 Eylül’de History Channel’da yayımlanacak belgesel ‘Death Masks’ (Ölüm Maskeleri) için hazırlanan yüz resminin, bugüne kadar Shakespeare'a ait olduğu kesin olarak bilinen yağlıboya tablolarla alakası olmadığı belirtiliyor.

Yönetmen Stuart Clarke, adli tıp çalışmalarının sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Hem adli tıp çalışmaları hem de tarihi bilgiler üç boyutlu modelin Shakespeare’in görünümü olabileceğini gösteriyor. Bilgisayarlı görüntülemedeki gelişmelerle, Shakespeare’i tarih kitaplarına yeni baştan yazmamız gerekebilir.” Clarke’ın ekibi Napolyon, Julius Sezar, George Washington ve Abraham Lincoln gibi isimlerin de üç boyutlu görüntülerini ortaya çıkarmış. İşlem, bu kişilerin ölüm maskelerinde yapılan taramalarla gerçekleşiyor. Kimi zaman kişi hayattayken alınmış kalıplar kullanılıyor.

Haberin devamı için


NOT: Yine tatil öncesi hazırladığım yazılardan biri. Yorumları dönüşte onaylar, cevaplarım.

9 Yorum Oku / Yorum Yaz :

tarih84   7 Eylül 2010 16:36  

yüzünü merak etmediğim biriydi.aklıma bile gelmemişti hatta. yazdıkları binlerce farklı yüz yaratmıştı ki bunu yazan kim dedirtmemişti.sadece sanatı için sevilen aslolan birisi...şimdi bu resmi yüz hatlarından karakter analizcilerine havale ediyorum, bakalım onlar neler diyecek.

MAVİANNE   7 Eylül 2010 16:53  

iyi bayramlar
iyi tatiller canım

Modafobik   7 Eylül 2010 20:33  

Ayyy evet okumuştum bunu Hürriyete, bilimde son nokta yaa süper :O

Sena   7 Eylül 2010 22:49  

inanamiyorum !!!! nasil insanlar basariyo icat ediyolar bu tür seyleri.. inanilmaz.. hayret !!! bide yillarca hayal ettin bi insanin yüzünü karsinda görmek cok tuhaf bi duygu.. degisik...

AtolyeKedi   8 Eylül 2010 04:13  

Onlar tartışa dursunlar benim hayalimdeki Shakespeare' e çok benziyor. Belgeseli çok merak ettim umarım izleyebilirim, teşekkür ederim can.

İyi, mutlu, güzel, bol eğlenceli tatiller!! Hayırlı bayramlar öpüyorum en kocamanından

*kelebek*-*   8 Eylül 2010 10:41  

güzel bir bayram geçirmenizi dilerim ...sevgiyle kalın ...

! POSH BUTİK !   8 Eylül 2010 11:38  

hey gidi william shakespeare, 4 sene hatimettim senin bütün eserlerini! Ama yüzünün böyle olacağını düşünmemiştim hiç ya, değişik geldi birden edoşum:) yabancıladım niyeyse;)

francesca mckennitt   8 Eylül 2010 16:45  

Sırf yazılarından tanıdığın birini görmek tuhaf.. Çok düşünceli bir hali var, o eserlerin ortaya çıkışı kolay olmasa gerek.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Eylül 2010 21:45  

tarih84 "yazdıkları binlerce farklı yüz yaratmıştı ki bunu yazan kim dedirtmemişti" ne kadar da haklısın, enfes bir teşhis olmuş. Kim bilir neler derler :)

MAVİANNE sizlere de canım.

Modafobik :) ne güzel hala Bilim okuyanlarından olman.

Sena millenyum çağı bebeğim, kesinlikle süper bir duygu!

AtolyeKedi aa süper ya! Umarım izlersin canım. Öperim kocaman, sana ve ailene de sevgiler mutluluklar canım.

*kelebek*-* sağolasın, aynen canım.

! POSH BUTİK ! arı mayam benim :) Yabancılarsın tabii, kim olsa yabancılar :)

francesca mckennitt kesinlikle, yoksa her birimiz william shakespeare olurduk :)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015