21 Ekim 2010 Perşembe


Son Zamanlarda...Sanal dünyanın hayatımıza yer etmesi ile daha az okur olduk. Yollarda midesi tutmayan bir insan olduğum için seyahat esnasında okumayı daha çok seviyorum. Oysa ki eskiden aynı anda iki kitap okur, biri biterse hüsrana uğramazdım...

Ahmet Ümit-İstanbul Hatırası

Demiştim ya Ahmet Ümit'e başladım diye, ilk sarmıyor gibi geliyor ama okudukça dalıp gidiyorsunuz. Okurken, Ahmet Ümit yazmadan önce sıkı araştırma yapmış diyor insan. Kitapta İstanbul tarihi, işlenen cinayetler, İstanbul'un eski halini öğreniyor insan. Ancak başkomiser Nevzat, komiser Ali ve Zeynep bana biraz Türk işi gelmedi ne yalan söyleyeyim keşke demek isterdim... Polisiye severler bu gazla okursanız hayal kırıklığı yaşarsınız sadece İstanbul'un tadına varın.

Meğer doğup büyüdüğüm şehre ne kadar yabancıymışım... Sizlere tavsiyem okursanız efsaneleri benim gibi kurşun kalemle çizin.

Eskiden olsa kıyamazdım ama son yıllarda yaşanmışlık kokan herşeyin bir anısı var fikrine o derece kapıldım ki, ne olursa olsun alınca saklamıyor tepe tepe kullanıyorum. Ancak burada kastettiğim hor kullanmak değil tadına varmaktır. Hatta geçen yıllarda okuduğunuz kitap nerede biterse oraya bırakın, sizden sonra gelen alır okur diye bir olgu vardı. Kıyamadım işte bu bana göre değil :)

Unutmadan, kitapta geçen cinayet mahallerinin gezildiği ve ardından romandaki Tatavla Meyhanesi'nde kurulan bir sofrada yemek yendiği bir gezi yapılmıştı. Googledan araştırp neresi olduğuna bakarsınız.

Trevor Homer-İlklerin Kitabı

Wc kitabı diye bir terim vardır pek hoşuma gitmez ama doğrudur :) O tarz bir kitap, müthiş! Aynı anda benim gibi iki kitap okumayı severler varsa tavsiye ederim. Yoksa yine tavsiye ederim, çünkü insanı yormak yerine bilgi dağarcağınızı genişletiyor.

Kitap size tarih boyunca herşeyin nasıl ve ne zaman üretildiğini anlatıyor. Şaşıp kaldığım o kadar çok şey oldu ki kesin okuyun arkadaşlar.

Kitapta olmayan bir bilgi vereyim, 2009 yazında Kıbrıs'a gitmiştim. Girne kalesinde Girne batığını çok merak ediyordum. Dünyada var olan ilk ve en büyük batık olması dışında, müzede kemikten yontulma toplu iğne ve topuz tokaları vardı. Dünyada değişime uğramamış tek şey; toplu iğne ve topuz tokalarıymış arkadaşlar. Ne kadar ilginç değil mi?

Set halinde tüm fotoğrafları Flick'a atmıştım. Bakmak için Kıbrıs yazılarım.

Ayşe Kulin-Veda'yı okumuştum ancak bu Cemil Cahit Yavuz'un çizgileriyle yeniden hayat bulmuş.

Voltaire-Candide ya da İyimserlik Üzerine

Dünya klasiklerinden, lise yıllarında okuduğum başyapıtlardan biri. Politik taşlamalar eskiyince çok fazla işe yaramazlar genelde. Ama bazen ufak bir yergi, sanatsal ustalığı ve evrenselliği sayesinde hiçbir zaman eskimez. Candide bunlardan biri.

Aydınlanma devrinin "Rönesans adamı" tarafından kaleme alınan bu ufak taşlama 1750'lerin politik ve felsefi tartışmalarına, anlaşmazlıklarına ışık tutuyor. Alman filozofu Gottfried Wilhelm Leibniz'in "metafiziksel iyimserliği"ne bir yanıt olarak yazılan Candide, sevglisi Matmazel Cunegonde'a kavuşmak için dünyanın dört bir yanına geziler yapan ve karşılaştığı tüm olumsuzluklara karşın (zorla orduya alınıyor, kırbaçlanıyor, dolandırılıyor, soyuluyor, sevgilisinden koparılıyor, Engizisyon tarafınan işkenceye uğratılıyor, vs.vs.) yaşam sevgisini yitirmeyen ve güzel bir yaşam sürebileceğine inanan saf bir delikanlının öyküsünü anlatıyor.

Sonunda Candide sevgilisi ve yardımcılarıyla yalnızlığa çekilince, gerçek mutluluğun aşırı idealizm ya da bulanık bir metafizikle değil, "kendi ufak bahçesini ekip biçmek"te yarattığını fark ediyor.


Arşivde yer etmesi bakımından yeni nesil karikatürize edilmiş hallerini tavsiye ederim. Ayrıca okuma alışkanlığı olmayan gençlerin, romanların karikatürize edilmiş halleri belki daha çok ilgilerini çeker.

Demet Altınyeleklioğlu- Cariyenin Kızı Mihrimah

İlk kitap olan; Moskof Cariye Hürrem-Osmanlı Hanedanı'nı okumuştum. Türkiye'ye dönüşümde Cariyenin Kızı Mihrimah'ı okumayı düşünüyorum. Aranızda okuyan varsa çok fazla tüyo vermeden bana yazarsanız çok makbule geçer.

46 Yorum Oku / Yorum Yaz :

uğurböceği   21 Ekim 2010 13:07  

ah ne güzel.ben bir kitabı baştan sona bitirmeyeli uzun zaman oldu.evlilik ve çocuk kitap aşkımı kaybetmeme neden oldu.

Meyra   21 Ekim 2010 13:21  

canım söz konusu demet altınyelekoğlu ise okunur,bende okumadım cariyenin kızını ama bu kadının seviyorum kalemini:)

Ece Nur'un Annesi "Mine"   21 Ekim 2010 13:35  

değil mi :)
Eskiden can atardım kitap almaya.Şimdi aldıklarımı okumaya bile can atamıyorum vakitsizliktn.Kitap ; boş zamanları değerlendirmek amaçlı olmamalı.Özel zamanı olmalı - her an okunmalı ama nerde o vakit ... Gezmeye her an'ımız uyuyor da , iki satır yazmak ya da okumak işimize gelmiyor sanırım artık !!!
Geçen hafta bir blogda kitaplıklar sergilenmişti diğer bloggerlar tarafından.hala devam edıyor.Oraya göndermek için kitaplıklarımın fotoğrafını çekeyim dedim de, elimde olan ve okumadığım öyle değerli kitaplar var ki ... Ama başlayacağım yeniden !!!

touch the sky   21 Ekim 2010 13:48  

kendimi nasıl kötü hissediyorum bilemezsin ben de vakit ayıramayanlardanım hala tatilde başladığım Anna Karanina'yı bitiremedim, bendeki takıntı kitapları 2-3 kez okumak böyle olunca da yeni yayınlara hiç sıra gelmiyor son dönem Rus edebiyatında takıldım kaldım ama nasıl muhteşem bir anlatım nasıl duru bir dil inanılmaz....

sueda   21 Ekim 2010 13:48  

ahmet ümit/beyoğlu rapsodisi de nefis.aklında olsun seversin kesin

reyhane   21 Ekim 2010 13:56  

Ah be güzelim Üniden sonra hiç kitap okumadım ben, içimden gelmiyor..Bunu bir zamanlarki görmemişin oğlu olmuş münsaip yerini koparmış misali çok küçük yaşta sazı elime almama bağlıyorum.El oyun oynarken arka bahçede, ben ne kitaplar devşirirdim.Maddiyat da yok,çok zengin bir komşu varı, arkadaşımdı kızı, abisi de tam ben gibi kitap kurduydu.Evlerinin bodrumunda bir dünya kitabı vardı, vermezdi pek, arkadaşa rica ederdim, o hiç okumazdı zati.Abisinden zorla izin alır 5 kitap verirdi.Başka bir arkadaşa rica ederdim, o da okumaz ama kendine diye ordan 5 kitap kapar onu da bana verirdi.Ben hepsini okur, kaseti başa sarar 5 kitap peşine daha düşerdim.Örtmenim bu huyumu bilir kitaplık kolu bşk. yapar idi beni, ben sınıftakleri bitirince hemen örtmenin kıyamaz yan sınıflardan kitap alırdı bana.Hikaye çok uzun traşı kesim.Velhasıl o kaaa kitap okumuşum ki gına gelmiş, şimdi aynı doymazlık, gazete ve dergilerle devam ediyor.Haaa bir de küçükken derdim ki beni o arkadaşın bodrumuna kosunlar, 3 öğün yemeğimi versinler. ötesine karışmasınlar..(Babababa, yemeği de bir obur Ali Paşa olarak gözradı etmiyom yani yemek şarttt)..

Moda Çıkmazı   21 Ekim 2010 14:06  

ahmet ümit bir röportajında bu kitap için çok araştırma yaptığını söylemişti; hakkını vermiş demek ki.

Voltaire - Candide'i okumamıştım;konusu ile ilgimi çekti.

en son Tahsin Yücel-Gökdelen'i bitirdim. Türkiye'de günümüzde yaşanan olayların, gelecekte nerelere varabileceğini yansıtmış.okumaya değer.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   21 Ekim 2010 14:12  

uğurböceği çocuk olunca haklısın ama azıcıkta olsa bir sayfa okusan günde inan özlüyor insan.

Meyra değil mi? O zaman not al şeker.

Ece Nur'un Annesi "Mine" ne yazık ki :( Aynen canım, dedim ya günde bir sayfa bile okusak kardır. Evet evet gördüm onu, ben ne varsa çatıda depomuza kaldırdım kitaplıkta sadece okumadıklarım var. Kadın toz almaktan bıkmış, ayol kapris kapris. Incık cıncık ne varsa evde tıktım depoya o derece. Aslında bu proje çok güzel yazmak gerek. Başla canım en kısa zamanda.

touch the sky bilirim canım, Anna Karanina'da kült denecek kitaplar arasındadır bitir kesin. Tavsiyelerin varsa e-posta yollarsan sevinirim canım.

sueda okumuştum canım biliyorum enfesti o!

reyhane canım benim, öyle diyorsan öyledir kolay değil. Ne güzel bir hikaye bu! Bilmem mi, gazete didiklemenden belli :)) Haahah obur Ali Paşa'da nereden geldi aklına, ömrüne ömür katılsın, Allah seni ve zekanı başımızdan eksik etmesin :) Bugün seviyorum dedim mi sana? Dur maillere bakayım yada buradan kabul et aşkımı hacı :)

Moda Çıkmazı aynen canım öyle yazdım zaten dedim kesin çok araştırmış. Google'dan da Tatavla Meyhanesi'ne bak şeker. Voltaire es geçme kuzum ne yap ne et hatta. Su gibi okursun. Tahsin Yücel-Gökdelen'i not defterime hemen yazıyorum hatta baktım Can Yayınlarıysa kesin iyidir.

reyhane   21 Ekim 2010 14:16  

Kabul hemi de en içteninden böyle aşka can kurban...Münasip yerlerinden öperun...

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   21 Ekim 2010 14:18  

reyhane hihih Yeşo nerde uyuma taraftar haha :)) Aşk var burada :) Kesin gece 3 5 nöbetleri yapmıştır yine :)

reyhane   21 Ekim 2010 14:23  

Muhahah,3 ten 5 e kadar o derece yani diyosunnnnnnnn..Ama bugün muaf arkedeşinin annesinin cenazesine gittiydi...Haaa gece yine mesai yaptıysa onu bilmim tabiii deeee..

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   21 Ekim 2010 14:25  

reyhane etkinlik için çalışıyordu da bilmiyordum hay allah :( Nur içinde yatsın teyze :(

Joey Potter   21 Ekim 2010 14:58  

Bu yıl ki kitap fuarıyla uzun zamandır süren bu kitap okuyamama lanetime son vereceğimi umuyorum. Kitapsız yaşayamazdım ben :(

Junon   21 Ekim 2010 15:05  

İstanbul Hatırasını ben de çok severek okumuştum...hep tavsiye ederim okumayanlara...fakat sonunu tahmin ettim, Beyoğlu Rapsodisinin sonuna çok benziyor.

NAZMİS   21 Ekim 2010 15:25  

güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.Şuanda 4 kitabı aynı anda okumaya çalışıyorum :))ben de size Mustafa Kemal Erdemol'ün Lordlar Kamarasında Taranmak Yasak kitabını şiddetle tavsiye ederim. Tam da çerezlik bir kitap,dili çok güzel,tarihin ilginç detaylarını öğreniyorsunuz yazarın güzel ve akıcı anlatımıyla.Beyoğlu Rapsodisi/Ahmet Ümit okumuştum onu da tavsiye ederim.

Unicorn   21 Ekim 2010 15:40  

Canım ne güzel yazmışsın,okurken içim açıldı :) keşke böyle bilgi verici keyifli şeyleri daha çok paylaşabilsek bloglarımızda.çok hoşuma gitti ne zamandır kitap okuyamıyorum ders çalışmaktan-şu aptal kpss yüzünden,ama bitsin elimde bir kaç kitap var hemen başlıycam.tuvalet kitabı terimin çok doğru,fazla kafayı yormayan ama eğlendiren hem de bilgilendiren şeyler tercihimdir tuvalette :))
iyi ki varsın :) öptüm.

pembe fiyonk   21 Ekim 2010 16:06  

ne güzel rastlantı olmuş editörüm:)bende istanbul hatırasına başlamak üzereyim.
yalnız mihrimah sultanı merak ettim.hürremin kızı ne de olsa:)

SerpiL   21 Ekim 2010 16:24  

ayyyy ne güzel kitaplar almışın.elif şafağın kitapları çok güzel bie zülfü livaneli kitaplarını kavsiye ederim.ayşe kulinde öyle.bende bu gün bir kitapa başladım hiç bi poh anlamdım:)ya henüz 2 sayfa okudum oda önsözmüş:))neyse yazıcam birazdan bloga bunla alakalı.ben kaçaaaaar

YETENEK-SİZİN   21 Ekim 2010 16:46  

Moskof Cariye Hürrem'e bayılmıştım. Mihrimahıda en kısa zamanda edineceğim. Sayende haberim oldu bugün soluğu kitpçıda almam lazım.

Judy Abbott   21 Ekim 2010 16:54  

yaşasınnn, kitapseverlerin bayramı İstanbul Kitap Fuarı ay sonunda başlıyorrr:)

Berra'nın Çöplüğü   21 Ekim 2010 17:00  

kitaplara aşığım bende resmen.. kitap okurken hep bi kurşun kalem bulundururum yanımda altı çizilmemiş bi kitabım yok :)O dediğin olayı bende yaşadım ormana pikniğe gittiğimizde iki kitap bırakılmıştı bende okuyup başka yere bıraktım :) book crosing diolar sanırım bu olaya ama kıyamıo insan ya :) bırakamadıgım kitaplarım var ne yalan söyliyim :) şu an elimde madam bovary var bitince ahmet ümiti okumak istiyorum bende..sana da iyi okulamalar edacan :)sanırım destan yazdım ya :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   21 Ekim 2010 17:45  

Joey Potter aferim sana kuzum, umarım darısı hepimize.

Junon tüh demeseydin kuzu keşke :( Neyse dur bakalım daha var nasıl olsa bitirmeme :)

NAZMİS asıl ben tşk ederim :) Mustafa Kemal Erdemol'ün Lordlar Kamarasında Taranmak Yasak hemen not alındı çok tşkler. Anlatım akıcı ise daha da meraklandım. Beyoğlu Rapsodisi'ni okumuştum.

Unicorn ne mutlu bana canım sağol. Ah evet ya bir sürü arkadaş KPSS yüzünden kilitlenmiş durumda, hepinize bol şans! Asıl sen iyi ki varsın :) O zaman tez vakit al, derslerden bunaldıkça bir iki sayfa wcde oku :)

pembe fiyonk ciciş o süper olmuş cidden. Aynen canım dönüşümde başlayacağım, ama kimse okumamış merak ettim acaba okuyan çıkacak mı?

SerpiL aynen canım hatta Elif Şafak'ın Londra'da bir sunumu izledim videolardan ailesini, anneannesini, Türk'leri anlattı İngiliz'lere. Bulursam atarım sana linkini süperdi. Zülfü'yü sanırım sevmeyen yoktur :) Hahah delisin sen, ben önsözleri kitap bitince okurum bu sayede etki altında kalmıyorum. Bakarım yaz canım :)

YETENEK-SİZİN oh sevindim canım öperim.

Judy Abbott evet ve ben yokum :/

Berra'nın Çöplüğü benzer yönlerimiz varmış :) Canım bak ne buldum: http://www.bookcrossing.com Keşke bu sitenin Türkçe'sini de yapsalar. Aynen o yüzden kıyamıyorum bırakmak bana ters yazdım ya, ama bazı kitapları bırakabilirim :) Ooo Madam Bovary enfesti keyfine var canım. Yaz, yaz akıllıca yazılmış her destan yorumu okurken keyif alıyorum. Öperim.

Selma Tasarım   21 Ekim 2010 17:54  

Ben de aynı anda birden çok kitap okurum, herhalde benim huyum kızıma da geçmiş o okuma konusunda hepimizi geçti. Dediğinizde ne kadar haklısınız, gençler hiç bilmiyor okumayı... Sizin gibi blog yazarları sayesinde belki onlar da heves ederler kitaplara :) Sevgiler...

Syhn   21 Ekim 2010 18:31  

en kıskandığım kişilerdir yolda kitap okuyabilenler!!!
ben msj bile yazamam midem bulanırç yolda da çok zmn geçirdiğim için açıkçası o zmn da kitap okuyamadığım için içim yanıyor!

istanbul hatırası sırasını beklerken ilklerin ktiabı da tavsiyen üzerine sıraya girdi.

mihrimahı da okumak istiyorum hürremi okuduğumdan beri. belki fuardan alırım aa belki sen okuduktan sonra ödünç verirsin :P

Nur   21 Ekim 2010 20:09  

Ediim, kitapları not alıyorum özellikle istanbul hatırasını mutlak bulmalıyım ilgimi çekti..
Buarada geçen gün otobüste kitabımı okurken bitirmek üzere olduğumu farkedince koltuğa bırakmak geçti içimde ama KI-YA-MA-DIM.
Buarada bazen isteyenler oluyor okuduklarımdan, kızıyorum ama yinede veriyorum geri aldığımda heryerlerini inceliyorum en son bir arkadaşıma bir kitap vermiştim ama kitabı resmen ayırmış öyle canım sıkıldı ki kendimi zor tuttum bağırmamak için off bak yine aklıma geldi uyuz oldum!!

gülçin   21 Ekim 2010 20:58  

kuzumm şu istanbul hatıralarını çok merak ediyorum ilk fırsatta okuyacağım inşallah..şuan elimde ateşle oynayan kız la hanefi avcının kitabı var..henüz bitiremedim :( bende iki kitabı birden okumayı çok seviyorum tadına doyum olmuyor ozaman ve boşluktaymışsın hisside yaşamıyo insan... ama şu bitirdiğiniz yerde kitabı bırakınız olayına bende ısınmadım.. okuduğum kitap benim olmalı ve kütüphanemde kalmalı canım istediğinde bidaha okumalıyım onu..heleki tekrardan okunduğunda bir kitap daha bi lezzetli oluyor sürekli aldığım notları ya da altını cizdiğim cümleleri gözden geçirriyorum ozaman ne düşündüm acaba diyerekten..

bu postunu çok sevdim :) arada sana yorum yazıyorum ama geliyormu sana bilmiyorum kuzumm..
seni çokk seviyore ve öpüyoree bebemm..

Modafobik   21 Ekim 2010 21:20  

Eda Abla ben de serviste okuyorum okula gidip gelirken inanmıcaksın ama Eryamandan taaa Çankayaya okulum, 1,5 saat yol, şey gibi düşün Beykozda oturup Bebekte okula gitmek gibi bişi :)Şu İlklerin Kitabını çok merak ettim yaa, çerezlik ve senin deyişinle wc kitabı, bunu istiyorum! :)

ÖRGÜÇANTAM   22 Ekim 2010 02:16  

uzun zamandır kitap okumuyorum ben yaaa eskiden bir solukta okurdum okuduklarımın bir kısmını bir hastahanenin (İzmir tepecik gögüs hastahanesi ,o ara yeni kuruyorlardı) yatan hastalar okusun diye kitaplık kurmuşlardı oraya verdim.
aslında bu bilgisayar yüzünden de uzak kaldım okumaya:))))işler ev derken pek elime alamadım
aslında mazaret değil bunlar ya,
tembeliz demeye dilim varmadı:)))))))

kocaman öpüyorum güzelimi ,ilk fırsatta okumak istediğim bir kitap var ona zaman ayırsam iyi olacak ayyy çok utandım yaaa.

dikisdersi   22 Ekim 2010 02:33  

mihrimah ı bende okumak istiyorum , Ahmet ümiti evde gördüm ama daha nasip olmadı ,keşke bende yolda okuyabilsem ,dolmuşta okuyorum ama takside gidince ı ıhh olmuyor

ŞIKELLA   22 Ekim 2010 10:52  

eskiden okurdum yollarda
şimdi anında midem dönüyo
:::(

Seni Keşfettim   22 Ekim 2010 11:10  

yolculuk esnasında kitap okuyanlara gıpta ile bakmışımdır hep,ben asla yolculuk sırasında kitap okuyamıyorum, gözümü yoldan ayırırsam eğer kaza olacakmış gibi hissediyorum.

melike   22 Ekim 2010 12:36  

Osmanlı kadınlarının hayatları benim de ilgimi çekmiştir hep. Safiye Sultan, Nurbanu Sultan, Hürrem en çok beğendiklerimdi.

Peri Tozu Fotograf   22 Ekim 2010 12:52  

Ahmet Umitin kitabi en son babamin elindeydi,merakla baslanmayi bekleyen kitaplarin ilk sirasinda aliyor benim icin.

Taze kahve   22 Ekim 2010 15:38  

Canımcım ben anlamıyorum ki bu kadar trafiğe bu kadar kitabı nasıl sıkıştırıyosunuz harbiden bozuluyorum artık Seyhana da söledim Garfıeld gibi ehlikeyif olduğunuzu düşünücem de gezip tozan diğer yanınnız da sizden ayrık değil ki...Neyse balım,Veda yı okumuştum ben çok sevmiştim,öpüldün şekercim :))

Yeşim   22 Ekim 2010 17:27  

Kitap önerilerin listeme yazıldı balım teşekkürler. Ben de yolda kitap okuyabilenlerdenim yaşasın. 10 dakikalık yol bile olsa mutlaka okurum. Reyhane'm bir zamanlar kitap kurduymuş wayy ben de bu kadar lafı nerden buluyo diyodum :D ben yokken arkamdan geyik çevirirsiniz haa bitirdim sizi. Balım çizgi Veda'yı benim kocişe alayım adam resimsiz kitap okuyamıyo :) Ayrıca ilan-ı aşkınız gözümden kaçmadı :) Allah muhabbetinizi artırsın ne deyim ben de seviyom siziiii :)

Meraklı Beti   22 Ekim 2010 18:03  

edicim kızanım:) kaçgündür doğumgünün için yorum yazıcam benim pc kafayı yedi kırıyodum azdaha yazamamıştım,kaçkez geldim gittim hahah budefa tuttu:))önce doğum günün kutlu olsun eşinle mutlu huzurlu tabi sağlıklı yıllar olsun tabi Rabbim gönlünden geçeni versin...


canım valla doğru söylüyorsun helede 2 çocukla zor oluyo ama anca oğlum ayağımda sallarken okuyorum,kafam nasıl dinleniyor oh diyorum ve kaçtım:) öptmby

atolye nott   22 Ekim 2010 19:16  

yolculukta okuyanlara bayılırım en güzel kitap okunacak fırsattır ama okuyamıyorum malesef :(her gece uyumadan evvel mutlaka okurum hemen hemen hiç bırakmadım.

Bahar ve kızısı Yağmur   22 Ekim 2010 23:00  

bende başladıklarımı bir bitirebilsem :(
tek bitirdiğim çocuk gelişimi kitapları :)

ozgur   23 Ekim 2010 12:49  

İstanbul Hatırası'na ben de daha başlayamadım, erteliyordum,hatırlatman iyi oldu şeker,Ayşe Kulin Veda mı gördüm oralrda?Bak onu tavsiye ederim ben Ayşe Kulin kitapları çok güzel!!!

Evimin İncileri Belgin   24 Ekim 2010 13:21  

Sevgili Eda(stildrektörüm),Ahmet Ümit beyin, İstanbul Hatırası'nı beğendim Evet içerilik konusunda belirttiğiniz hususa katılıyorum.
İstanbul'u tanımak adına öyküleri ile etkileyici bu kitabı okumak önemli. İstanbul'un bilmediğimiz gerçeklerine ve güzelliklerine tanık olabiliyoruz.Keyifli bir roman.
Güzellikleri paylaşmak üzere Sevgiyle kalın...

in Baku   24 Ekim 2010 16:35  

Ben o kadar çok seviyorumki okumayı yarım bırakamıyorum :)

la mì   24 Ekim 2010 20:11  

Hi!I love your blog!...my name's Martina and I come from Italy...I would like you visit my fashion blog and if you like it...follow me!I wait your tips and comments! kiss kiss ;D

http://glamourmarmalade.blogspot.com

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   24 Ekim 2010 20:57  

Selma Tasarım çok tşk ederim, kızınız adına çok sevindim. Her anne sizin gibi okuma sevgisini aşılasa keşke!

Syhn seve seve tatlım dönüşümde anımsat bana mucx.

Nur ah canım ya çok haklısın, herşeyi paylaşırım ama söz konusu kitap olunca, hele değer bilmeyen hor davranan insanlar olunca sinir oluyorum.

gülçin bebek Hanefi Avcı Simon'lar süperdi canım, polemik olmasın diye onu yazmadım, bu yaz ayvalık dönüşü bitirdim. Aynen canım kitap olunca istenilen pintiliğim tutuyor. Geliyor tatlım hepsine de tek tek cevap veriyorum zaten bu ara yoğunum bakamadım nete ne zamandır ancak dönüyorum hatta öperim.

Modafobik oo yazık ya onca yol kuzum en kralı boşa giden zaman olmasın. Al oku cidden ne değişik şeyler öğrendim diyor insan.

ÖRGÜÇANTAM canım ablam herkes sen gibi yazsa keşke :) Ayrıca bağış konusu için öperim :) Süper bir uygulama.

dikişdersi oku şeker, aslında en güzeli uzun yolculuklarda ve trende güzel gider.

ŞIKELLLA :))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   24 Ekim 2010 21:03  

Seni Keşfettim aa ilginç at bu düşünceyi kafandan daha rahat eder bolca okursun canım.

melike aynen ayrıca RAMSES serisini de tavsiye ederim canım.

Peri Tozu Fotograf amca bitirdiyse al başla canım.

Taze Kahve haha koptum alemsin Seyhan okusun bunu :)

Yeşim muhahha yakalamışsın her detayı amin her daim bebek. Bu arada yarıldım ve şoklardayım. Ömi'ye ne zaman şunu oku yahu desem, onlar benden daha mı çok biliyor diyor saksı kocam hah :)) Aslında en kral masterını bile yapmış adam haklı çıkar her konuda :)) Bana resimsiz kitap alma diyor haha, al bak aynılar işte. Öperim ciciş.

Meraklı Beti canın sağolsun tatlım sağolasın. Valla çocuk olunca zor yani ama azıcık vakit ayır derim öperim.

atolye nott uyurken okurdum ama şimdi uykum geliyor :)

Bahar ve kızısı Yağmur haha ona da şükür şeker :)

ozgur ablam başla ablam evet okudum ya zaten yazdım bu çizgi versiyonu sultan.

Evimin İncileri Belgin tşkler canım, inşallah her zaman diyelim.

in Baku valla helal sana :)

la mì / Hi Martina, thank you very much. I will certainly take a look and follow you. I'm in a vacation now so please give me some time.

Sena   31 Ekim 2010 17:11  

kitap kadar güzel sey yok.. bende neyse ki yolculukta cok iyi okuyabiliyorum..

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   3 Kasım 2010 05:13  

Sena yolda okurken rahatsız olmayanlardan olduğumuz için şanslıyız tatlım :)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015