19 Ocak 2011 Çarşamba


Hamburg Kareleri 2. Seans & BilgilerHamburg Kareleri 1. Seans & Kombinim'den sonra Hamburg fotolarına ve bilgilerine geçelim. Bu arada TR ve Yurtdışı gezilerime dair tüm yazılarımı, tatil etiketinden inceleyebilirsiniz.

İlk üç fotoğrafı çok sevdim. Blogumun temasına sığacak büyüklükte ekledim, belki pcnize ekran görüntüsü olarak kaydetmek isterseniz diye üzerlerine SD yazmadım. Ayrıca isteyen olursa 1/1 boyutlu olarak e-posta yollarım .)

Hamburg / Almanya


Hamburg Almanya'nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya'nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya'nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır. (Yine Hollanda'mız 1. sırada)

Hamburg Almanya'nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam veya Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. (Ah ah burada bile karşıma Amsterdam çıkıyor.) Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmıştır. Temmuz en sıcak ayıdır ve hava sıcaklığı ortalama 19°C 25°C civarındadır.

Şehir, adını İmparator Şarlman'ın MS 808 yılında yaptırdığı kaleden almaktadır. Alster ve Elbe nehirlerinin arasındakı bataklıktaki kayalık bir bölgede inşa edilen kale Slav akınlarına karşı kurulmuştur. Hammaburg adındaki kalenin ismindeki burg kale anlamına gelmektedir. Hamma kelimesinin anlamı, kalenin lokasyonu gibi belirsizdir.

Hamburg gerek ticari, gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanya'nın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü, uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir. Kimya, makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır. 2008 yılında Hamburg'un kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 50.073€ olarak belirlenmiştir. Fakat Hamburg'un 2007 sonundaki borcu 21,8 Milyar Avroyu geçmiştir.

Bu beş köpekli bayanı gördüğümde içimin yağları eridi! Biz bir tanesine bakamazken, beşine birden sabır ve sevgi ile bakabilmek takdire şayan bir durum!

Almanya'nın medya sektöründe en gelişmiş kentlerinden birisidir. Özellikle birçok dergi Hamburg'da basılmaktadır. Der Spiegel,Der Stern,Die Zeit Hamburg'da basılmaktadır.

Almanya'nın ilk özel Hukuk Yüksekokulu Bucerius Law School burada kurulmuştur. Hamburg Üniversitesi ve Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi'de vardır.

Alışverişinin, Türk mağazalarının ve bir sürü dönercinin olduğu cadde.

Sokak pazarında satılan bu sebzenin adı neydi unuttum ama görüntü itibari ile insanı rahatsız ediyor!

Diğer kuzey Alman kentleri gibi Hamburg'unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir. Tamamen düz olan şehri, özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.

Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır. Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerinden de gezebilirsiniz. Alster tekne turları tarihi bir mekân olan Jungfernstieg'den kalkmaktadır. Hamburg'da Amsterdam'daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır. Turistik açıdan belediye binası'nın (Rathaus) kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz.

Halen Alman 1. Futbol Ligi'nde (Bundesliga) Hamburger SV kentin en büyük takımıdır. Ayrıca FC St.Pauli futbol takımı da vardır. Sevilen bir başka spor dalı ise buz hokeyidir. Hamburg da 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmış olan kentlerden biridir.

Kaynak: Vikipedi

Havası soğuk olsa bile ben Almanya'yı da insanlarını da sevdim!
Hoş benim sevmedim insan yok orası da ayrı .)
Umarım sıkılmadan okudunuz canlar

30 Yorum Oku / Yorum Yaz :

touch the sky   19 Ocak 2011 15:13  

harika resimler özellikle ilkine ben de bayıldım canım, huh bir de 5 köpekli bayana çok taktir ettim cidden dediğin gibi ;) sen herkesi sevdiğinden bu kadar seviliyorsun bence huh :))

zeynep   19 Ocak 2011 15:30  

Tatlım bana gönderirsen çok sevinirim;))

! POSH BUTİK !   19 Ocak 2011 15:32  

aşkum sen mi çektin ilk 3 fotoğrafı?? süpermiş gerçekten tam arka plan yapılcak cinsten. ben kapıyorum ilkini walla;))
yine süper bir bilgilendirme yazısı olmuş, ne sıkılması yahu bir bu kadar daha olsa keşke diye iç çekiyorum post bitmesin istiyor insan...

cemre   19 Ocak 2011 15:37  

şaşırdım bende beş köpek ben bitanesine bakamıyorum :( edii yaa o kalpli çoraplarını yada taytını nerden aldın bayıldım ben onlara:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ocak 2011 15:43  

touch the sky merci kuzucan ne bileyim seven bir bünyem var öyleyse ne güzel bana :))

zeynep hemen yolluyorum canım .)

! POSH BUTİK ! yes aşkım hepisini hemide :)) Devasa boyutlarını atayım mı canım? Ay ne güzel ya okuyan insan seviyorum seni arkası yarın diyelim o halde! Öperim.

cemre valla şaşılmayacak gibi değil canım. Header olanları sordun sanırım, H&M Paris'ten almıştım minnoş.

reyhane   19 Ocak 2011 15:47  

Merci canım, harika bir paylaşım yazısı.O sebzenin adı Ahtapot Paul olmasın:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ocak 2011 15:49  

reyhane sen sağol canım, aklına hayranım olsun hadi :)

! POSH BUTİK !   19 Ocak 2011 15:57  

olur kuzum atabilirsin böyle de güzel ama olsun sen at hadi;)) ellerine sağlık bebeğimm çok güzel çekmişsin

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ocak 2011 16:00  

! POSH BUTİK ! canım benim hemen yolluyorum öpüyorum kocaman.

francesca mckennitt   19 Ocak 2011 17:03  

Fotoğraflar o kadar güzel ki!
Hamburg'u ben de çok merak ediyorum, hoş benim merak etmediğim neresi var ki :))
Zaten Amsterdam'a gitsem aklıma ilk gelen sen olursun :))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ocak 2011 17:08  

francesca mckennitt darısı başına o zaman şeker hihi :) Çokk merci anımsanmak kirlenmekten daha güzel :o

♥pemb€sinti♥   19 Ocak 2011 17:24  

süpper ötesi post... sanki sen önde anlatarak gidiyorsun ben arkadayım gibi hissediyorum... rehberim herseyim benim.

Adsız   19 Ocak 2011 17:28  

Yaşasın, yurtdışı gezi anıları yayını başladı!! Gezi yazılarını okumayı seviyorum, çünkü ben de gezmeyi çok seviyorum.. Resimler de çok güzel bu arada. Hem yazılar, hem resimler için eline emeğine sağlık, teşekkürler sevgili Eda.
Sevgiler,
Dilek

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   19 Ocak 2011 17:30  

♥pemb€sinti♥ kuzum ne kadar güzel bir yorum bu! Ne mutlu bana düdüklü tencerem :)

Dilek 'cim asıl sen sağol ses verdiğin emeklerimin karşılığında tebessüm ettirdiğin için :) Sevgiler.

tarih84   19 Ocak 2011 17:58  

Hamburg'u çok severim, bremenle hızlı trenle bir satlik mesafede, almanyanınn istanbulu gibi bir şehri.2 kez görebildim ama mest oldum.şehrin seninde deiğin gibi kendi içinde sessiz bir uyumu var, her sokağın bir amacı var sanki.H&M mağaza çokluğu ve değişiklik olsun amacıyla gidip mest olduğum şehir,özellikle meydandaki akşam açık hava sinema geceleri, nehrin kıyısındaki santaçılar ve öredeklere atılan paskalya çörekleri, büyük bina aralarına gizlenmiş katedraller ve dünya mutfakları...iş dünyasının, ciddiyetin, uluslar arası ticaretin ciddi insanlarının hem iş hem kariyer hem de ara sokaklarda gizlenen rahatlıklarının dengeli dünyası gibi.RESMEN 4 YIL ÖNCESİNE UÇTUM AHH AHH...kuzum inşallah bu sene leyleği havada yendien görürsün, eşinle, mutlulukla, sevdiklerinle çevrilmiş seyahatler yaparsın.

ÖRGÜÇANTAM   19 Ocak 2011 18:12  

çektiğin tüm fotoğraflar gibi bunlarda harika insanı içine çekiyor .
o kasadakiler çiçek soğanları sanırım resimlerinide yanlarına koymuşlar çok ilginçler.

köpeklerin sahibi elinde valizle merak ettim köpeklerle araçlara biniliyormu ? onlarla yolculuk güzel olurdu :)))
çok şekerler minik bir aile bunlar yaaa çok sevimliler

& Kitap Cadısı &   19 Ocak 2011 18:25  

eheheee tabela gördüm :)

3. Resimi ve tabelalıyı tek geçerim çekenin ellerine emeklerine fotoğraf bakinasının lensine kadrajına kurban :D

Bayan taktire şayanlık olmuş 5 köpek koca bir bavul ve bavul üstündede çanta enemmm kendimi o halde düşünemiyorum çıldırırdım kesin :)))

Ben kendimi senin bavula sakladım zaten bidakine bende görcem buraları .

annemineli   19 Ocak 2011 18:44  

Tatlım; paylaşımlar süper...ellerine ve gören gözlerine sağlık..sevgimle öptüm...

Bir Porsiyon Öykü   19 Ocak 2011 19:12  

Ben de 3. fotoya bayildim Edicigim, renkler harika. Su avrupada heryere kopekle girilmesi olayı cok hos bizde hicbir alisveris merkezine ya da magazaya girilmiyor:(

Syhn   19 Ocak 2011 21:15  

acaba o kadın köpek dolaştırıcısı olabilir mi diye geçti içimden :)
ama yok.. hayvanseverlikte öncüler özellikle köpeklerde!

Style by Buett   20 Ocak 2011 06:17  

hayatcim sen bu gezmeyle yakinda Amerikayada gelirsin ben daha Turkiyeye gelemeden:)) sakin beni haberdar etmeyi unutma oyle planlar kuruyosan... soliimde simdiden ona gore beybi:)

Delfina ;   20 Ocak 2011 11:12  

3.resim çok güzel edim, o yolun kenarında oturup bi kahve içsek ne güzel olurdu değil mi?

Almanya'da doğup büyüdüm ama onları sevmezdim,senin dünyayı kucaklayan yüreğini bir kez daha görünce yanaklarım pembe pembe oldu,gerçekten de onu bunu boşverip sevgiyi evrene yayıp herşeyi kucaklamak lazım..

Öperim edim büdüm balım benim... ♥ ♥ ♥

YETENEK-SİZİN   20 Ocak 2011 12:02  

hepsi şahane paylaşımlar, yine yapacğaını yapmışsın.. buarada sokaklar ne akdar düzenli ya hayran oldum resmen

Nedret   20 Ocak 2011 12:48  

Devam, devam. Ben daha doymadım:))

Yeşim   20 Ocak 2011 15:06  

Muhteşem kareler, hayran kaldım her birine. Senin gözünden dünya daha da güzel :) Şehrin içinde 2 göl ve akan nehirler var ha 0.o bak buna çok şaşıdım. Biz de olsa nasıl kirletilebileceğini düşündükçe adamlara olan hayranlığım bir kat daha arttı şimdi. Bundesliga kociş sayesinde seyredilir bizde efem. Tatlım adamlar her türlü bizden öndeler insanlık da dahil buna. Yine donandım sayende iyi ki varsın sevgi dolu yüreğine kocaman bir öpücük konduruyorum :)

ŞANSLI   20 Ocak 2011 18:57  

Canısı,tanıtım için teşekkür ederim.Resimler süper.Kızla dönen ağaçlara bayıldım.Ne güzel renk almışlar.Köpeklere ise bittim.İnsan sevince hiç bir şey ağır gelmiyor işte.
Sevgiler:)

habinos   20 Ocak 2011 21:53  

süper kareler :)) bayıldım... :) köpekler ayrıca çok beğenildi :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   21 Ocak 2011 15:13  

tarih84 tatlım benim ne güzel yazmışsın yroumunla yeniden gittim. Umarım gideriz hepimiz eğlenir dostlarımızla güzel vakit geçiririz. Öperim canım.

ÖRGÜÇANTAM çok sağolasın, olabilir. Evet orada hayvan ve insan ayrımı yok keşke burada da olsa ama nerde :(

Kitap Cadısı nihoo canımsın kuzum :) Sağol varol! Sorma bakımı zor ben olsam delirirdin kesin. Gel minnoş sakladım seni bavula :)

annemineli çok merci ablacım, sevgiyle sarıldım.

Bir Porsiyon Öykü ne yazık ki canım :(

Syhn yokc anım cidden sahibi konuştuk şaşırdık aynen bu derece sabır işi valla.

Style by Buett bu yaz geliyorum zaten kuzum kısmetese, sen de gel ama alo de kesin emi mucx.

Delfina ; keşke canım inan süper olurdu! Canım benim ya seviyorum seni, sarılyorum, sımsıkı öpüyorum. ♥

YETENEK-SİZİN sağol tatlım evet ya tertemiz bize bak ne halde ülkemiz .(

Nedret sağol ablam vakit oldukça seve seve.

Yeşim güzel dostum benim inan yazarken ve yaşarken aynı şeyi düşündüm ee bu sayede gelişmeye her daim açıklar. Bizler bu yüzden AB'ye giremiyorum işte! Enişteme selam olsun, Bundesliga izlerken beni yad edin. Öperim güzelimi.

ŞANSLI ben tşk ederim tatlım. İnsan sevince hiç bir şey ağır gelmiyor işte. ne kadar da doğru demişsin!

habinos merci canım .)

Sena   22 Ocak 2011 23:00  

hic hamburga gitmedim biliyo musun !!
ama bi gün bi kacamak yapmayi düsünüoyrum...

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   23 Ocak 2011 00:58  

Sena şaka :) Ben Almanya'da yaşayam atlarım trene paso gezerim. Kesin kaçamak yap kuzum. Öperim.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015