Hamburg Kareleri 2. Seans & Bilgiler

Hamburg Kareleri 1. Seans & Kombinim‘den sonra Hamburg fotolarına ve bilgilerine geçelim. Bu arada TR ve Yurtdışı gezilerime dair tüm yazılarımı, tatil etiketinden inceleyebilirsiniz.

İlk üç fotoğrafı çok sevdim. Blogumun temasına sığacak büyüklükte ekledim, belki pcnize ekran görüntüsü olarak kaydetmek isterseniz diye üzerlerine SD yazmadım. Ayrıca isteyen olursa 1/1 boyutlu olarak e-posta yollarım .)

Hamburg / Almanya

Hamburg Almanya’nın ikinci büyük şehridir ve kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği’ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya’nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır. (Yine Hollanda’mız 1. sırada)

Hamburg Almanya’nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi’ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Amsterdam veya Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. (Ah ah burada bile karşıma Amsterdam çıkıyor.) Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmıştır. Temmuz en sıcak ayıdır ve hava sıcaklığı ortalama 19°C 25°C civarındadır.

Şehir, adını İmparator Şarlman’ın MS 808 yılında yaptırdığı kaleden almaktadır. Alster ve Elbe nehirlerinin arasındakı bataklıktaki kayalık bir bölgede inşa edilen kale Slav akınlarına karşı kurulmuştur. Hammaburg adındaki kalenin ismindeki burg kale anlamına gelmektedir. Hamma kelimesinin anlamı, kalenin lokasyonu gibi belirsizdir.

Hamburg gerek ticari, gerekse hizmet sektörü açısından kuzey Almanya’nın en büyük sanayi kentidir.Özellikle havacılık sektörü, uçak üretiminde dünyanın en büyük 3.kentidir. Kimya, makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri oldukça önemli yer tutmaktadır. 2008 yılında Hamburg’un kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 50.073€ olarak belirlenmiştir. Fakat Hamburg’un 2007 sonundaki borcu 21,8 Milyar Avroyu geçmiştir.

Bu beş köpekli bayanı gördüğümde içimin yağları eridi! Biz bir tanesine bakamazken, beşine birden sabır ve sevgi ile bakabilmek takdire şayan bir durum!

Almanya’nın medya sektöründe en gelişmiş kentlerinden birisidir. Özellikle birçok dergi Hamburg’da basılmaktadır. Der Spiegel,Der Stern,Die Zeit Hamburg’da basılmaktadır.

Almanya’nın ilk özel Hukuk Yüksekokulu Bucerius Law School burada kurulmuştur. Hamburg Üniversitesi ve Hamburg-Harburg Teknik Üniversitesi’de vardır.

Alışverişinin, Türk mağazalarının ve bir sürü dönercinin olduğu cadde.

Sokak pazarında satılan bu sebzenin adı neydi unuttum ama görüntü itibari ile insanı rahatsız ediyor!

Diğer kuzey Alman kentleri gibi Hamburg’unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir. Tamamen düz olan şehri, özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir.

Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır. Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen) veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerinden de gezebilirsiniz. Alster tekne turları tarihi bir mekân olan Jungfernstieg’den kalkmaktadır. Hamburg’da Amsterdam’daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır. Turistik açıdan belediye binası’nın (Rathaus) kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden de görebilirsiniz.

Halen Alman 1. Futbol Ligi’nde (Bundesliga) Hamburger SV kentin en büyük takımıdır. Ayrıca FC St.Pauli futbol takımı da vardır. Sevilen bir başka spor dalı ise buz hokeyidir. Hamburg da 2006 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmış olan kentlerden biridir.

Kaynak: Vikipedi

Havası soğuk olsa bile ben Almanya’yı da insanlarını da sevdim!
Hoş benim sevmedim insan yok orası da ayrı .)
Umarım sıkılmadan okudunuz canlar ♡