11 Mart 2011 Cuma


Paris Eyfel Bastille Day Videomuz & FotoğraflarımızYeniden seyahat yazılarını yazmaya devam. Amsterdam sonrası rotamız Paris olmuştu bazı fotoları ve gezilen yerlere dair anıları, sanatın şehrinde verdiğim en manyak pozları Paris etiketli yazılarımdan bakabilirsiniz.

Fransa'da Bastille Day adı verilen ulusal günlerine denk gelmiş va o sihirli an'a ortak olmuştuk.


Eyfel'e sabah bir ce e yapmış, sonra gece kutlamalarına katılmıştık.

Bu yazımda sadece kutlamaya dair görseller ekledim daha sonra Eyfel'e çıkış, ve Paris'e tepeden bakışı paylaşacağım.


Eyfel Kulesi'nin tarihçesi ve nasıl yapıldığına dair bilgiler:

Eyfel Kulesi Paris'in ünlü demir kulesi. Kule aynı zamanda tüm dünyada Fransa'nın sembolü halini almıştır. İsmini inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel'den alır. En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

Tarihçe

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel'in firması tarafından Fransız Devrimi'nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil İsviçreli Maurice Koechlin 'in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre'dir. Meslektaşı Emile Nouguier ile beraber ilk tasarımları yapmıştır. Kulenin 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları Gustave Eiffel'in tahminlerinin 1 milyon frank üstündedir. 1889 yılındaki açılış tarihinden önceki 5 ayda 19 milyon kişi ziyaret edince yıl sonuna kadar toplam masrafın 3/4'ü çıkartılmıştır. Böylelikle Eyfel Kulesi daha başından kazanç sağlayan bir şirket görünümüne bürünmüştü. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 25 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur.

Ancak bu arada kule onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. Böylelikle devrin sanat ve edebiyat çevrelerinde bir kampanya başlatılmış bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Bugün ise Eyfel Kulesi Dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar.

İlk başlarda Eiffel, Kule'ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından kalmasına izin verildi.


Teknik Özellikler

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliğindedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir.

200.000 metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken çalışma 15 ay sürer. Bu işlem sırasında 1.500 fırça 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı 20.000 metrekare koruyucu ağ kullanılır. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden sarımsı kahveye daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür. Kule 3 renk tonunda boyanır. En açık renk zirvede kullanılırken en koyusu zeminde kullanılır.

Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır. Şu ana kadar 400 kişi bunu gerçekleştirmiştir. Zamanla intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir.

22 Temmuz 2003 tarihinde kısa devre sonucu kulenin zirvesinde hemen en üst ziyaretçi platformunda yangın çıkmıştır. Yangın bir saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür.

Ziyaretçiler üç asansörle kuzey batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.

Kulenin açılışından sonra ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu. 2. Dünya savaşı sırasında işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

1983 tarihinde ikinci ve üçüncü katlar arasına 1000 tonluk yürüyen merdivenin yerini alan 4 yeni turuncu asansör monte edildi. Yürüyen merdiven 654 basamaklı ve 3 m genişliğindeydi.

Kaynak: Wikipedia

Cemal sizlere selam veriyor .)


Bendeniz "Vay anam vay, adamlar ne yapmış hacı! " derkene .)
Hava o kadar sıcak ve kavurucuydu ki; t-shirtüm ne hale gelmiş.

Bendeniz "Ulen Eyfel sen mi büyüksün ben mi? .)" derkene .)


Bendeniz "Cemoş gel hele alttan da bakalım, şu Eyfel'e" derkene .)

Ve gece oldu... Eyfel kız gibi ışıklarıyla bizi mest etti...

Fişek olayını çok severim ama iki olaya şahit olduğum için uzak duruyorum.

Birincisi ben küçükken yılbaşında amcamların dağ evinde arkadaşları havaifişek patlatmıştı ve birinin ayağına düşmüştü.

İkincisi ise; 2010'a Amsterdam'da girmiştik ve kutlamalar sırasında arkadaşımın tam ağzında patladı, eşine sarıldığı o an eşinin de montu yanmıştı. Yarım saat kadar kız fenalık geçirdi benim de kulağım 15 dk. kadar duymadı dengem bozuldu. İnanılmaz kötü bir andı .( O zamandan beri uzak durmayı tercih ederim.


Ve onca kalabalık içinde zar zor da olsa kutlamaları çektiğim videomuz...

Bastille Day Celebrations In Paris /Eiffel Tower from EDA SUNER on Vimeo.

54 Yorum Oku / Yorum Yaz :

"Objektifime Yansiyanlar"   11 Mart 2011 15:04  

ohhh gez hatun sen bir oturma evde :D Fotolar şahane ilk foto bence tabloluk olmuş ;)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 15:15  

"Objektifime Yansiyanlar" eyvallah canım gezme olsaydı keşke kızım iş için gittik ya. Aynen öyle bastıracak vaktim yok, hoş düğün fotolarını bile bastırmadım hala 5 sen olmuş pes bana .)

♥pemb€sinti♥   11 Mart 2011 15:24  

Süper pozların var, iyiki sen gidebiliyorsunda sayende bizde görebiliyoruz.Aşkımemnu devam etseydi İlk fotunu behlülün duvarına asarlardı sanırsam :) arabanızda hoşmuş,sizde.Seniöper cemalide selamlarım :)

want more fashion   11 Mart 2011 15:26  

vaaay havai fisek süpeeeeer !!!

cok güzel görünüyo !!
bide sen de her zaman ki gibi cok güzel cikmissin fotograflarda eda abla !!
kocamannnnnn öptüm seni

pelininstyle   11 Mart 2011 15:28  

Tatliii cok guzel olmus yazinnnn:)
Bugunu de cok severim ben:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 15:37  

♥pemb€sinti♥ darısı başına güzelcim. Ahah yardın beni .) Sorma yavrus bu ara daha önce bahsettiğim hani kiralık araba, her durduğumuzda stop eden adamı sinir eden tasarruf şeyli araç .) İletirim şeker öperim.

want more fashion Liebe Sena, ich danke dir für deine liebevolle Kommentar. Du bist das schönste Maedchen aus Deutschland. Ich habe dich sehr lieb.

pelininstyle sağol kuzum ah sana da uğrasaydık daha güzel olacaktı ama seneye artık .)

ツ ✁✂✄ Sezgi ✁✂✄ ツ   11 Mart 2011 15:40  

:))) sekerım harıka bır anınına denk gelmışsınız resmen :)))) Süperrrrr:) ayrıca 3.katına kadar çıktın mı kulenın :)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 15:45  

ツ ✁✂✄ Sezgi ✁✂✄ ツ aynen öyleydi canım, evet çıkmam mı süper fotolar var yazarım yakında canım.

P.   11 Mart 2011 16:01  

Bugüne kadar gördüğüm Tour Eiffel'in önünde çekilen en güzel resim ilk baştaki! Bayıldımm :)

Un peu de tenue !   11 Mart 2011 16:03  

Blogunuza bu ilk ziyaretim, gerçekten çok keyifli ^^ Ayrica çok tatli bir bayansiniz :)

Parisi bende çok seviyorum, yaz kis olsun, her zaman heyecanli bir sehir !

Fransadan sevgiler ;)

unpeudetenue.blogspot.com

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 16:06  

P. aman efenim çok tşkler .)

Un peu de tenue ! hoş geldiniz, güzel sözleriniz için çok tşk ederim. Fransa'ya ve size kucak dolusu sevgiler .)

SvGLove   11 Mart 2011 16:09  

Nihoha ben bu bilgileri ogrenip, bilgeligimi konusturuyorum her yerde:D
Hem ogretici, hem eglendirici Eda'cim benim;)
Pozlar, yazdigin yorumlar; sekersin sen ya!

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 16:12  

SvGLove yavrumsun, işine yarıyorsa ne ala! Kiki sevelim, sevilelim şerefimize cicim ♡

& Kitap Cadısı &   11 Mart 2011 16:25  

çok güzel fotolar edim ya :)

İnsanın (en azından benim) ekrandan fotoğrafların içine atlayası geliyor ya :))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 16:29  

Kitap Cadısı tşkler canım atla durma .)) Mucxx

♥Unicorn♥   11 Mart 2011 16:30  

kulenin fotoğrafları harika çekenin ellerine sağlık, makinenin gözlerinden öperim :)

YETENEK-SİZİN   11 Mart 2011 16:37  

ben ne diim sana şimdi, bu harika pozlara bakarken, bilgilenirken iç geçiriyorum habire.. Sayende görmediğimiz yerleri görmüş kadar oluyoruz hele o videoyu izlerken sanki o an kutlamaları bende izlemişim gibi oldu. Bu arada beni evlendirirmisin:D:D:D ama Paris'li olsun.. (anladın sen) kafamı kırmadan kaçar ben...

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 17:27  

♥Unicorn♥ hepsi benim eserim şekerim, manken olarak tşk ederim kkii .)

YETENEK-SİZİN canım benim darısı gani gani başına aşkım .) Ahah geliyorum kırmaya, kızım koptum anladım anladım ve hala gülüyorum .)

rebeltakipte   11 Mart 2011 17:45  

seyahat yazılarını okumaya,fotoğraflarına bakmaya doyamıyor insan.Bayıldım fotoğraflara

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   11 Mart 2011 18:02  

rebeltakipte çok merci canım, o zaman daha sık yazmaya çalışacağım.

Taze kahve   11 Mart 2011 18:18  

Ben de Eyfel i ööle hımbıl bi demir yığını sanırdım da meğer ne bilgiler atraksiyonlar varmış şahsına ait.İyiki gezip gelip anlatıyon bize hacım be :)) Öpücükler kanka :))

Melis Kıyıcı   11 Mart 2011 18:23  

Geçen Şubat'ta Paristeydim 3.kata kadar çıkmıştım.Şansıma havada çok güzeldi umarım sende o güzel manzarı doya doya seyretmişsindir :)))
Özlemişim fotoğraflarını bloglara bir hafta sonra girebilen biri olarak ancak bakabiliyorum :((

Siyah Süt   11 Mart 2011 18:28  

fotoğrafları görünce gitmiş kadar olduk oralara..çok güzel bi paylaşım olmuş :))

Syhn   11 Mart 2011 18:44  

ben de gideceğim biliyor musun?
gideceğim ama ne zmn bilmiyorum hatta paris yazılarınla gitmiş kadar sayılaiblirim ;)

yalnız ne kötü birşey böyle parisin simgesi olan eiffel kulesinin adını intiharla anılması. bu konuda bir tezim var ama artık ya başka bir post konusu olur ya da bi sohbet konusu ;)

Kiraz Çekirdeği   11 Mart 2011 19:32  

Bu ne guzellik ve zariflik, soyle ortadan catlayacagim simdi ... Saka bir yana yazi dilin ve anlatimin cok hos, modadan anlamam seyahat yazisi isterim;)sevgilerimle...

TOLGA   11 Mart 2011 19:33  

sittereladan geliyorum buraya.
nasılsınız iyimisiniz :)
yaşınız küçük ve bekar olsaydınız keşke.

allah sahibine bağaşlasın :)
ben kimin oğluyum?

tolga

! POSH BUTİK !   11 Mart 2011 19:40  

fotoğraflar süper ötesi, ona sözüm yok da edoşum iyiki saçlarını koyultmuşsun yahuu:)) sarı saçlıyken de pek havaliydin bebeğim ama koyu renkle tam bir fıstık oldun bence:)) cemoşa ithafen fotoğrafların altına yaptığın yorumlara koptum kikiki:)) öperim canısı!!

FerahFeza   11 Mart 2011 20:07  

Wow, gitmis kadar oldum, video da olunca ordaymisim gibi geldi :)

Cok guzel fotograflar Eda'cim, bize de nasip olur insallah gormek ^_^

Ve sen cok sekersinnnn ^*^
Operimm ^*^

Nedret   11 Mart 2011 21:00  

Çok güzel denk gelmişsiniz. Eyfel yakışmış sana:))

Ayshenur   11 Mart 2011 21:32  

cok gusel fotolar bebegm içim acıldı ama parisin cok pis koktugu dgrumu cnm ya???

Melisa H.   11 Mart 2011 23:44  

Eda'cım sana uzun zamandır mail atamadım bu sefer yorum yazayım dedim.
Sen insanın ömrüne ömür katarsın.
Ömer ne kadar şanslı =)

Yıllardır kaliteni bozmadan devam ediyorsun, bakıyorum da bir sürü moda bloğları, kombin taklitleri türemiş.
Kombin kelimesini bile senden öğrenen bloğlara hayret ediyorum.

Sen ne yapmışsın, ne yazmışsın diye her sabah işe gelince bloğunu açıyorum.
Kombinlerile hayat dolu pozlarını, uyumunu, içtenliğini örnek alsınlar.
Hepsinde bir kadınsı havalar kalçalarına bakmadan kırmızı rujlar, dergi yazarları, stilist sanma halleri onlara on numara büyük geliyor.
Herkes Eda Suner olmak için uğraşıyor ama bizim Edi'miz birtane.

Seni çok seven Melisa H.
^_^

ÖRGÜÇANTAM   12 Mart 2011 00:26  

güzelcim Eyfel il ilgili bu kadar bilgiye sahip değildim o kadarçok ayrıntıyla anlatmışsınki dikkatle okudum fotoğraflar harikaiçine alıyor insanı. teşekkürler ve kocamannn öpücükler.

adasehir   12 Mart 2011 00:51  

Hii o fişek olayları çok kötüymüş ya:( Ama fotoğraflar süper, Paris'i sevmem ama senin objektifinden çok güzel yansımış:)

fashiONözge   12 Mart 2011 01:47  

vayyy bee bu saatte nereleri gezdim neker ögrendim sayende:)harikasın direktörümmm :))yaaa bi insana her saç mı yakışır yuhhh kıskanıyorum baaakkk:)

habinos   12 Mart 2011 02:39  

delirdim desem yeridirrr... bende gitmek istiyorum banane banane :)

aaaa tamda eyfel resimleri arıyordum...bir resmini kullanbilirim iznin olursa balım :)

Aslıhan   12 Mart 2011 11:34  

Vay canına boyanma olayı müthiş! Hiç düşünmemiştim bugüne kadar nasıl temizleniyordur, boyanıyordur diye bilgiler süper oldu.. Havaifişeklere çocukluğumdan beri bayılırım, ses duyduğumda camlara koşarım hala görebilir miyim diye bu görüntülerde süper oldu :))

reyhane   12 Mart 2011 16:30  

Yazını görünce hemen okudum ama ancak yorum fırsatı buldum,hep diyorum seyahat yazıların tadından yenmiyor.Merci şekerim..

gokuzozdengenc   12 Mart 2011 20:38  

Bi şehir bu kadarmı harika olur !

hande ne yapıyor?   12 Mart 2011 21:42  

büyülenmeyecek gibi mi yahuuu... Bana da nasip olur innşallahhhh

!'**my_COLORFUL_world**'!   12 Mart 2011 22:13  

eiffel güzel sen ondan güzel....

MAVİANNE   12 Mart 2011 22:36  

Edacığım ne güzel fotoğraflar bunlar
2004 te gitmiştim parise
etkilenmemek elde değil
eyfel ihtişamı ve ışıkları ile süperdi
sen de harika fotoğraflar çekmişsin

iyi pazarlar diliyorum

Peri Tozu Fotograf   13 Mart 2011 12:02  

Icimi acti fotograflarin...Fotograflardaki dogal hallerinle daha da bir guzellesmis kareler...

Bol bol gez...Gezki, hep paylas bizimle bitmek tukenmek bilmeyen guzel enerjini :)

seda   13 Mart 2011 15:26  

canım çekti yine gezmek, yine gezmeekk! içimi açtın bebek, öperim seni:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Mart 2011 02:40  

Taze kahve ne demek dostum her daim, fotolara bakmak dışında okuyanlardan biri olduğun için asıl ben tşk ederim .)

Melis Kıyıcı yes canım çıkmam mı elbet çıktım. Özleniyor ama sadece Eyfel ve müzeler. Açıkcası ben Paris'i pek sevmedim.

Siyah Süt tşkler .)

Syhn sağol canım aynen ya yazarken şaşırdım hatta anlatan biri vardı unutmuştum okuyunca ve bloga eklerken yeniden anımsadım. Okuduğun için sağol, konuyu uzatırız icabında .)

Kiraz Çekirdeği bu güzel yorumun için çok tşkler .) O zaman daha sık yazacağım!

TOLGA haha çok sağol ama bilemiyorum, kimin oğlusunuz?

! POSH BUTİK ! ne kadar nazik benim kuzum .) Sağol canım ciğerim, aynen daha bir rahat daha bir elit oldu bebeğim. Kikik güldüysen ne ala öperim cicim.

FerahFeza canım benim o şeker eşinle bu yaz gitmeniz nasip olsun. Ben tşk eder çok çok öperim .)

Nedret abla woww ne güsell laf ettin be!

Ayshenur sağol canım aynen kokması bir yana rezalet bir trafik ve korna sesi var!

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Mart 2011 02:52  

Melisa H. nerede bu kız diyorum .) Çok sağol canım ona soralım asıl yoruluyor adam yahu kkiki .) Woow canım çok sağol ama pek bir acımasız olmuş bu yorum. Bilen biliyor zaten farkeden farkediyor gerisi de tın .) Sevgiler karşılıklı öperim canım.

ÖRGÜÇANTAM okuduğun için asıl ben tşk eder kocaman sarılırım.

adasehir valla şekerim BUNCA İNSAN İÇİNDE SADECE SEN YAKALADIN! Helal sana resmen fena ötesiydi o fişek olayı .( Diğer yorumlara cevaplarımda yazdım aynen Paris'i pek sevmedim, trafik, pislik vs sadece sanat ok.

fashiONözge ben tşk ederim tatlım, yok be kızım sevdiğinden sana öyle geliyor, yine de çok merci .)

habinos darısı başına tatlım, ne demek istediğini al .)

Aslıhan ya işte adamlar boyuyor bebek .) Ben tşk ederim hayatım ama yazdığım gibi fazla yaklaşma fişekler sakat, biz süper yırttık dedim ya arkadaşımın ağzında patladı .(

reyhane canımsın şart değil yazman keyifle okuyorsan ne ala!

gokuzozdengenc yok şeker pis ve trafik berbat!

hande ne yapıyor? amin canım ama fotolarda görüldüğü gibi değil, tarfik felç ve kokuyor ./

!'**my_COLORFUL_world**'! aman efenim teveccühünüz .)

MAVİANNE çok sağol canım öpüyorum kocaman.

Peri Tozu Fotograf sen ne tatlı ne candan bir hatunsun ya! Söz her daim, darısı başına .)

seda ah şekerim gezmek olsun bize her daim! Bebeğin isim tamlamasını puflata puflata öpsün!

adasehir   15 Mart 2011 21:16  

Edacım şimdi ne diyeceğimi bilemedim ama inan ki keşke hiç yaşanmasaymış, ben düşününcü bile içim bir tuhaf oluyor ki sen bizzat yaşamışsın :( Ayrıca o fişeklerden ben de çok korkarım, uzaktan izlemeyi tercih ediyorum... Allah'ım bir daha böyle kötü olaylar yaşatmasın inşallah... Kocaman öpücükler kuzum benim...

gokuzozdengenc   15 Mart 2011 23:00  

Ablam bunlar Fransız.Yıkanmamak için bulmauşlardı parfümü hani. :D

Yeşim   20 Mart 2011 13:47  

:)) "sanatın şehrinde verdiğim en manyak pozlar" yazmışsın ya balım koptum resmen ahhhahahahaha, çılgınım benim. Sanatın şehri senin gibisini görmemiştir zaten :) Fotoğraflar muhteşem balım. Gitmiş görmüş kadar oldum Eiffel'i. Yine donandım sayende, okurken hayretler içinde kaldım. Fişeklerle yaşadıkların da akıl alır gibi değil tatlım. Allah korumuş. Arkadaşın için de çok üzüldüm her ikinize de geçmiş olsun. Hem görsele hem bilgiye doyduğum muhteşem postlarını özlemişim :) öperim enn kocamanından.

fashion house by zeto   21 Mart 2011 14:40  

Canım gene süper resimler ve mest olmuş bir ben:) Gitmiş kadar oldum yine:) Öperim seni canım:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   23 Mart 2011 14:29  

adasehir canım ne yazık ki; Allah'ım korudu. Amin güzel yüreklim öpüyorum.

gokuzozdengenc deli seni resmen olabülür .)

Yeşom; hihih neşe kaynağım sayende yazılıyor desem biliyorsun zaten dememe gerek yok aslında. Çok sağol canım benim, darısı eniştemle başınıza. Resmen şükürler olsun ki; Allah'ımız korudu yemin ederim o derece fena bir olaydı kimseler yaşamasın. Öperim cancan.

fashion house by zeto ben tşk ederim tatlım. Aynen mucx şeker.

Adsız   14 Ağustos 2011 13:41  

monroe t shirti nerde bulabilirim.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   15 Ağustos 2011 00:29  

Adsız bilemiyorum hatta senden önce bunu soran oldu benimkisini satın aldı.

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   4 Eylül 2011 02:24  

Teşekkürler Bolat ama ben yapmadım çektim yani resim değil fotoğraf! Lütfen ukalalık olarak anlama ama doğrusu neyse onu kullanalım ok? .)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015