Blogger Yorum Yazma Paneli Ayarları

Bu ara beni takibe başlayan, sanal yolla bile olsa bir sürü yeni blogger arkadaş edindim. Onlar adına ve eskilerden bilmeyenler adına yine vatana millete hayırlara vesile olacak bir yazı gireyim didimmm .) Bir sürü e-posta alıyorum, tek tek izah etmek hem vakit hem emek işi! Bir zahmet dikkatlice okuyun, uygularsanız ne ala!

Yazması benden ama tşk etmeden gitmek yok, hırlarım.
Şaka bir yana umarım işinize yarar.

Teknolojinin ilerlemesiyle Galaxy Tab, iPad, cep telefonları vs türü cihazlarla blogları takip eder olduk. Hatta ben bazen yattığım yerden arkadaşlarımı okuyup yorum yazıyorum. Ancak bazı bloglar yorum alanını Aşağı katıştırılmış kayıt kısmını seçtiği için yorum yazılmıyor. Bu sebeple benim blogumda kullandığım ayarları sizlerle de paylaşıyorum.

1 yazan görsele dair:

http://www.blogger.com’dan blogunuza giriş yapın. Ayarlar’a sonra yorumlar’a girin ve Pop-up pencere olanı seçip en altta ayarları kaydet’e basın.

2 yazan görsele dair:

Ayarlar’a girin, bu kısıma yazacaklarınız size yorum yazılırken yorum panelinde yorumu yazacak kişiye bir bakıma karşılama mesajı bâbındadır.

Siz yazın ben patrona iletirim söz! diye devam eden kısım benim sizleri karşılama mesajım.

İçinizden ne gelirse bu alana yazın, ayrıca görsele eklediğim html kodlar yazınızın formatını belirler.

En yalın hali ile html’i hiç bilmeyen birine anlatır gibi yazacak olursam; Html sayfası üretirken bir elemanın başlangıç ve bitiş noktaları arasına bu şekilde <> büyük ve küçük işareti konarak gösterilir. <> büyük ve küçük işareti arasına b koyarsanız bold yani koyu, ı koyarsanız italic yani yatay anlamına gelir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kodları yazarken verdiğiniz komutların hatasız olması. Yani kodun başlangıcı <>, bitişi ise / işareti eklenerek yazılmalıdır.

3 yazan görsele dair:

Bu alanı ben yorumları kontrole tabi tuttuğum için her zaman olarak seçtim. Gelen giden yorum yazsın diyorsanız hiçbir zaman olanı seçin keyif sizin.

4 yazan görsele dair:

Bu alana blogunuza giriş yaptığınız e-postanızı ya da en sık kullandığınız e-postanızı yazın. Size yorum yapıldığı zaman bu alana yazdığınız e-posta adresinize de yorum düşecek, konudan haberdar olacaksınız. Genelde blogcular Yorum Bildirimi E-postası 7. alana da e-postalarını yazar, ki bu hep karıştırılır o alan boş bırakılacak onu da anlatıyorum.

5 yazan görsele dair:

En nefret ettiğim alan! Yorumlar için kelime doğrulama gösterilsin mi? Kaç defa blogumda da yazdım, bu alanı seçen arkadaşlara yorum yazarken not olarak da ekledim. Buna gerek yok canlar! Zaten yorumları onayladığımız alanda artık spam alanı da var, bu çile yüzünden bir sürü bloga yorum yazmak istemiyorum. HAYIR seçmeniz durumunda inanın daha çok yorum gelir .)

6 yazan görsele dair:

Şart değil olsa da olur, olmasa da. Akılda kalıcılık bakımından örnek verecek olursam; aynı isimle yorum yazan bloggerlar olunca kullandıkları profil görselleri bakımından kim olduğunu görme şansımız oluyor.

7 yazan görsele dair:

Virgülle ayırarak en fazla on e-posta adresi girebilirsiniz. Blogunuza yorum yazıldığında bu adreslere e-posta göndereceğiz. açıklamasında olduğu gibi konu gayet net olmasına rağmen dediğim gibi bizim insanlarımız okumadıkları için, 4 nolu görselde izah ettiğim yer dışında buraya da kendi e-posta adreslerini yazıyorlar. Yine izah edecek olursam, sadece on kişi ile sınırlı bir alan. Yeni yazı girdiğiniz zaman buraya eklediğiniz kişilere otomatik e-posta düşüyor, ki bence insanı sinir eden sizleri SPAM’cı durumuna düşürecek bir alan .)

Kısacası ben eklemem, yani okumak isteyen zaten gelir okur. Hatta bu sebeple blogger widgetlarında bulunan mailing uygulamasını bile bloguma eklemiyorum!

En altta yorum yazma alanına dair:

→ çektiğim kısım ise; Yanıt yorumlarını stildirektoru@gmail.com adresine e-postayla gönder. Adı üzerinde ama ben yine de açıklamış olayım, diyelim ki bir yazıya yorum yazıp soru sordunuz ve size blog sahibi ne cevap yazacak merak ettiniz bu durumda manuel takip etmek yerine kutucuğu tiklersiniz ancak e-postanıza o yazıya gelen her yorum düşer. Sıkıldığınız an veya cevabınızı alınca o yazıya üyeliği kaldır demeniz yeterli.

Bu zamana kadar yazdıklarım için; BLOGGER BİLGİLERİ‘ne bakabilirsiniz.