Sacré-Coeur Bazilikası / Paris Gezimiz ve Palyaço Kadın .)

Önce şunu belirtelim sarıya falan dönmedim bazı arkadaşlar sarıya dönmüşsün diyor fotoğraflar geçen yaza dair…

Paris yazılarımın birinde ilk kareyi çok sevdiğim için daha önce sizlerle paylaşmış ancak nerede çekildiğine dair tarihi detayları anlatmamıştım. Moulin Rouge’e gezimiz sonrası, ( ki ona da sıra gelecek ama sanat adına önce tarihi yerleri paylaşmaktan yanayım ) Sacré-Coeur Bazilikası’na gitmiştik.


Merdivenlerde çalan müziğe eşlik ettiğim an yanıma gelen palyaço kadınla güzel bir anı fotoğrafı çektirdim.


Hatta bir süre blogumda header olarak kullanmıştım.
Headerımı da bir ara yenilemem şart oldu!

Sacré-Coeur Bazilikası / Paris Tarihi Bilgiler

İnşaatı:

Montmartre Paris’te her zaman tarihi bir dini yerleşimi olmuştur. Galyalı Druid’ler için kutsal bir yerdi, Mars ve Merkür için Antik Romalılar tarafından ithaf edilen tapınaklar, Paris’in en eski kilisesi olan Saint-Pierre de Montmartre Kilisesi Montmatre Krallık Monaster tarafından VI. Louis zamanında inşaat edilmiştir. Ve son olarak Basilique du Sacré-Cœur 1875 yılında başlayan inşaatı 1914’te bitmiştir.

Basilique du Sacré-Cœur Parisin en yüksek rakımında bulunmaktadır. 23 Temmuz 1874 tarihinde, Fransa-Prusya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden Fransızlar anısına, Fransız Ulusal Meclisinin sunduğu bir kânun ile inşaatına karar verilmiştir. Yapımını Fransız mimar Paul Abadie kazanmıştır. 1884 yılında ölen Abadie, sırasıyla Pierre Gérôme Honoré Daumet (1884-1886), Charles Laisné (1886-1891), Henri Pierre Marie Rauline (1891-1904) ve son olarak Lucien Magne yerine mimar olarak getirildiler.

16 Haziran 1875 tarihinde başlayan inşaat, maliyetinin tamamına yakın Fransız halkı üstlenmiştir. Yapımı 1914 yılında biten Basilique du Sacré-Cœur, sadece I. Dünya Savaşından sonra açılmıştır.

Mimarlık:

Absidin Tavanı

Haç şeklinde olan Basilique du Sacré-Cœur, 4 kubbeye sahiptir. 83 metre yükseklikte olan orta kubbesi, mimarlık kelime hazinesinde Lanterno anlamına gelen, küçük bir fenere sahiptir. İlhamını Roma mimarlığı, Bizans mimarlığı, Saint-Front de Périgueux Katedral’inden ve Ayasofya’dan alan eklektik bir mimariye sahip olan Basilique du Sacré-Cœur, 20. yüzyılında inşaat edilen başka kiliselere mimari açısından örnek olmuştur. ( Aşağı Normandiya’da bulunan Basilique Sainte-Thérèse de Lisieux bir örneğidir. )

La Savoyarde çanı

Kilisenin içinde, absidin tavanında, Sacré Coeur anlamına gelen İsa’nın Kutsal Kalbini yücelten, 475 m² ile Fransa’nın en büyük mozaiği mevcuttur. Mozaiğin alt kısmında “Au Cœur très saint de Jésus, la France fervente, pénitente et reconnaissante.” Türkçe’si “İsa’nın çok aziz kalbi için, şevkli, affı arayan ve minnettar Fransa” latince bir cümle bulunmaktadır. Fransız artist Luc-Olivier Merson tarafından tasarlanan Mozaik, 1900 ile 1922 yılların arasında yapılmıştır.

La Savoyar’de adında çan, kare şeklinde büyük bir kulenin içinde bulunur. Fransa’nın en büyük ve en ağır çanıdır. 1895 yılında Annecy kentinde imâl edilmiştir ve Paris’e 16 Ekim 1895’te getirilmiştir. 18.835 kg. ağırlında olan çanın çapı 3 metredir. Dayandığı cisminin ağırlığı ise 7.380 kg.’dır. İçindeki çekiç ise 1.200 kg. ağırlındadır. Ayrıca, kilisenin aynı düzeni ile, kript bulunmaktadır.

Kaynak: wikipedia Web sitesi: La Basilique du Sacré Coeur de MontmartreGezilerimizde sevgili dostumuz, ortaam Cemal’i de unutmamak lazım .)

Bazilikadan aşağı inerken merdivenlerden Paris manzarası…

Bazilika’ya giderken araçtan çektiğim Paris sokakları…


ve hediyelik eşya satan bir dükkan…

Yeteneklerine göre kazanç sağlamak adına sanat icra edenlerden biri…Hoş Paris’i pek sevmememe rağmen sanat adına adamları takdir etmesek olmaz!

Vee bir Paris yazımızın daha sonuna geldik…

Daha önce yazdığım Paris yazıları için buraya, şimdiye kadar yazdığım tüm ülke ve şehirlere dair anılar için buraya bakabilirsiniz…

Sağlıcakla kalın, bol bol gezmeler olsun hepinize….