8 Eylül 2011 Perşembe


Champs Elysees Louis Vuitton & Disney Shop ve Bendeniz!"Barcelona'ya öncelik ver." dediniz ama açıkcası daha önce kolajladıklarımı yayınlamak işime geldi. Geçen seneye dair Paris tatilinde genel olarak sanat ve tarihi bilgilere değinmiştim.

Şanzelize Caddesi'nin 2010'a ait fotoları kışa denk geldiğinden daha onları paylaşmadan yaz aylarını kaçırmamak adına önceliği 2011'e tanıdım.

- Amma uzun cümle oldu bre! .)

Malum sürekli sarkıyor anılar, günü kaçırmayalım dedim.
Yoksa yaz yaz bitmiyor. Resmen gezi blogu oldum!

Genel olarak Paris aşıkları varsa Paris etiketli yazılarıma bakabilirler.

Yine belirteyim; ben bu Paris'i sevemedim usta!
Sanat adına binlerce kez eyvallah ama fazla klasik, fazla şatafat!
Benim için varsa yoksa Amsterdam .)


LV'mu büyük ben mi?
Her turistin burada bir pozu var benim neyim eksik ahah .)
Şaka bir yana vitrin güzel.

Ayrıca ara ara soranlar oluyor buradan yazayım, fiyatlar ülkemle aynı. Hatta kimi zaman ülkem daha uygun. Avrocukların ayarı yapılmamış, genele baktığınızda eskiden bizim paramıza göre bir katıyken şimdi neredeyse herşey iki katı. En basiti bir şişe ufak su 4 TL ona göre hesap yapın.

wikiden paylaşımda bulunayım:

Şanzelize Caddesi veya Şanzelize Bulvarı (Fransızca: Avenue des Champs-Élysées; kısaca Şanzelize, Champs-Élysées)(Fransanın başkenti Paris'in ünlü bir caddesir. Parisin en güzel caddesi olarak gösterilmektedir ve Fransızlar aralarında dünyanın en güzel bulvarı diye hitap ederler. Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır.

Şu Yunan mitolojisi de olmasa anasını satayım nereye dokunsan...

Konum olarak;

Şanzelize Parisin kuzey batısında, 8. bölgesinde bulunmaktadır. Luksor Dikilitaşı'nın bulunduğu Concorde Meydanından başlar ve Arc de Triomphe anıtının bulunduğu Charles de Gaulle Meydanında biter (eski adı Yıldız Meydanı). 1950 metre uzunluğundaki bulvarın ilk kilometresi düz, ikinci kilometresi ise yokuşludur. Genişliği ise 70 metredir. Yol boyu düz çizgili olduğu için sırasıyla Louvre Sarayı, Arc de triomphe du Carrousel, Tuileries Bahçesi ve Luksor Dikilitaşı ve biraz batıda Paris dışında kalan Arche de la Défense dizilir. Fransız yetkililer bu düz çizgili yola Axe Historique adını vermişlerdir.


Stil Pazarı çanta kategorisine, geçen haftalarda eklediğim Disney lisanslı çantaları altta gördüğünüz Disney Shop'tan almıştım.

Tarihçesi;

Şanzelize eskiden büyük bir tarla alanıydı. 1616 yılında Marie De Médisis bu alanı kenarı bol ağaçlı uzun bir cadde yapmaya karar vermiştir. 1667 yılında XIV. Louis'nin bahçıvanı olan André Le Nôtre, bu projeye katkı sağlayarak Tuileries Parkını modernleştirerek ve genişleterek bu uzun caddeye katmıştır. 17. yüzyılında bugünkü adıyla Şanzelize sade bir gezinti yeri olarak anılıyordu. 1709 yılında bu uzun cadde Avenue des Champs-Élysées (Şanzelize Caddesi) adını almıştır.

1724 yılındaki çizimi (bugünkü çizimiyle aynı) Tuileries Parkının yanından geçmektedir. Elli sene sonra, Paris'te Avenue de la Grande Armée (Büyük Ordu Caddesi) ve Neuilly-Sur-Seine'deki Avenue Charles de Gaulle ile Sen nehrine kadar batıya uzatılmıştır. Ancak az bir süre sonra Fermiers Généraux Duvarı eski çizim haline getirmiştir. 1828 yılında bulvarın onarımı Paris Belediyesi üstlenmiş ve yaya kaldırımı inşaat etmiştir.

1838 yılında ünlü Alman asıllı Fransız mimar Jacques Hittorff tarafından yaya kaldırımındaki sokak lambaları tertip edilmiştir. Daha halen Şanzelize'de o zamananınki sokak lambaları bulunmaktadır. III. Napolyon döneminde bazı yan sokakları ortadan kaldırarak, ( o devirde adamlar ne düşünüyor! Bizde olsa anında bina dikerler!!! ) Şanzelize'deki parkları, o zamanınki ünlü kent tasarımcıları Bernard Huet, Jean-Michel Wilmotte ve Norman Foster sayesinde düzenlemişlerdir.

Şanzelize Caddesi, 1917 yılında Philadelphiadaki Benjamin Franklin Parkway ve 1860 yılında Meksikodaki Paseo de la Reforma Bulvarların çizimi için örnek alınmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında 26 Ağustos 1944 tarihinde Paris, Müttefikler'in eline geçmiş ve Alman işgalinden kurtarılmıştır.

daha fazla bilgi için wikipedia'ya bakarsınız...

Disney Shop'ta kasada fena sıra vardı ve beni bekleyen Ömi...


O güne dair güzel bir kız .)


Arada diyorum ya PAUL bildiğin kafeleri, bizim ülkemizde tikicanlar birşey sana dursun, yorgun ve aç olunca ayak üstü atıştıralım dedik ama çiğnemek ayrı çile. Ben oldum olası sert ekmek sevemedim gitti.

Yalnız genel olarak Avrupa genelinde, ekmek arası ne olsa mutlaka tereyağı basıyorlar!

O kadar yağı bana da bassan .) Sonra düşün dur neden obezim diye!


Şimdilik bu kadar ama Şanzelize Caddesi'ne dair daha çok paylaşımım olacak.
Kombin vs zaten yazmıştım Paris'e dair yazılarda var.
Umarım tarihi bilgilerini okurken keyif aldınız!

37 Yorum Oku / Yorum Yaz :

YETENEK-SİZİN   8 Eylül 2011 13:19  

Ya balonlu vitrin fikri ne güzel, ne kadar şirin durmuş. Ne güzel bi yaratıcılık fotolayıp biizmle paylaştığın için çok saol leyleğim:P

Leah   8 Eylül 2011 13:23  

Ya stil direktörüm minişim ben günde 4-5 litre su içiyorum hayvan gibi. La yurt dışına çıksam su almaktan iflas ederim herhalde.

Amerika'ya giden arkadaşlarım da aynını söylüyor, 500 ml su 4-5 euroymuş. Fak. Etleri de kokuyormuş çok fena. Ağlarım lan. Ne yicez ne içcez. Arrrggghhhh.

Minenin Takilari   8 Eylül 2011 13:25  

her zamanki gibi bu yazına da bayıldımmm :) LV magazasına gitmişken eli boş çıkmak olmaz ordan...
bu arada yemek icin de bir kac restaurant onerisi verebilir misin bir ara tatlişkom

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   8 Eylül 2011 13:29  

YETENEK-SİZİN ne demek gulüm sen sağol .) Kesinlikle visualcıları (vitrin designerları yani) işi biliyor. Ahah leylek olayına paso gülüyorum dostum. Minnoş açıldı mı fotolar sen evde misin?

Leah aynen bacım fak ötesi. Ama o etleri kokuyor dediklerini sallamışlar bence, tütsülenmiş etler var ölürsün o derece bacım.

Minenin Takıları sağolasın ablam yok valla ydışında LV vs avro ayarları yapılmadığından bizden daha kazık. Hakkımı galeri la fayette'de kullandım ben zaten orası marka üstü yok yok ölürsün o derece güzel orayı da paylaşacağım. Okdir bu akşam gidiyoruz unutmazsam söz ablam.

fashiONözge   8 Eylül 2011 13:31  

bilgiler harika bayıldım canım,bak adamlar o zamanda yaşam alanı yaratmaya çalışıyorlar,bizde olsa dediğin gibi binalar dizilirdi:(yalnız 173 yıllık lambaların hala kullanıyor olması da ne güzel değil mi?bizde tarihi eserlere paçavra deniyor biliyorsun:(

ne diyeyim,off ki ne offf....

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   8 Eylül 2011 13:33  

fashiONözge aynen gülüm aynen bizim Ayşegül Nadir'imiz var ne yazık ki. Kadın asırlık lahite cam kestirip sehpa yapmış lan çüşün ötesi daha ben ne diyeyim bebeğim .(

reyhane   8 Eylül 2011 13:37  

Sen gezi yazılarına devam et çok keyifli her türlü...

Elvan   8 Eylül 2011 13:46  

Tarihi bilgiler için saol edicim, sen anlatınca hiç sıkıcı olmuyor ve zevkle okunuyor. LV vitrinine ben de bayıldım. hadi ama devamını sabırsızlıkla bekliyorum ...

moda_kesh   8 Eylül 2011 14:11  

ben ilk fotonu çok beğendim ablacığım hem raqhat hem şık görünüyorsun lv çantayada bayıldım çok istediğim modellerdendir:)
fotoğraflar şahane ama headerini söylicem unutuyorum çok güzel bir resim bir süre kalsın zira baktıkça gülümsüyorum :)

sevgiler mucukoss

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   8 Eylül 2011 15:07  

reyhane eyvallah canım vakit oldukça her daim.

Elvan asıl okuduğun için sağol canım teşekkür ederim söz yazacağım ama gitme vakti geldi yine valiz yapmam gerek mucx.

moda_kesh sağol bebeğim senin de olsun hemencecik. kiki o zaman kalsın uzunca bir süre sen hep gül boncuk göz sağolasın mucx

seda   8 Eylül 2011 15:17  

profil görseline bayıldım, öle kalsın o:)) süpermiş, tam seni anlatıyor!
o çanta formundaki LV mağazasına ne oldu peki, kaldırılmış mı o?
ilk Paris PAUL deneyimimi bir benzincide yaşadığımdan söylerine benden de artı bir!
tüm bilgiler, linkler, görseller harika, Barcelona da isteriz?

Nurjan'LA moda   8 Eylül 2011 15:32  

Canım hep aklımdadır benimde fiyatlar oralarda nasıl diye beni aydınlatmış oldun çok sağol:)daha öncede dediğim gibi verdiğin bilgilerle gitmiş kadar oluyrum resmen yaaa:)gezi rehberim benim öperim çokkk:)

♥pemb€sinti♥   8 Eylül 2011 15:43  

Düşük omuzun olayım anammm :)
Gözlükün de ayrı hoşmuş hacı :) Niye kaşınıyon, bileğini bişi mi ısırdı.. XL Parçalarım valla :))

Sana bakmak... sana bakmak çok güzel bee..

Sağlıcakla git gel..

tarih84   8 Eylül 2011 16:47  

Paris lambaları için, park yaratabilmek adına ara sokakları kaldırmaktan bahsettiğinde aklıma Atatürk geldi, geleceği görebilmek Ankara meclis binası ve etrafı için 5 gidiş 5 gelişlik yol çizmiş, millet olmaz Atam kim gelecek gidecek o kadar ülkede araba mı var denilmiş. Şimdi nereyi kazsak nereden ek yol yapsak diye debeleniyorlar. İşte parisin sokakları, lambaları, havuzu değilmnişdir ki görsel güzeli:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   8 Eylül 2011 17:21  

seda değil mi? Sağol canım benim! Aynen canım kaldırılmış, ahah evet evet Paul ya olay! Sağolasın canım söz ama biz yine gidiyoruz gelince kısmetse kaldığım yerden devam mucx.

Nurjan'LA moda ne demek canım sen sağol her daim elimden geldikçe yazmaya çalışacağım öperim güzelcik!

♥pemb€sinti♥ ahah ya ortaam yaw sana neden geleceğim çok sevdiğimden neşe kaynağımsın sen benim! Ahaha parçala bacım sorma sıcaklarda hep kaşınırım ben bilmem ki Ömi'de tam anını yakalamış zaar! Güzel kardeşim benim amin sağol varol sonra yatcaz kalkcaz kış gelcek sana gelicemmm .) MUCXXX

zeynep   8 Eylül 2011 18:28  

Ay çok keyif aldım cidden gezmiş görmüş kadar oluyorum hani:))
Ay şu mağazalara da sırayla almıyorlar mı uyuz oluyorum.......
Yalnız Ömer beyi de kendine benzettin:)))

Öpüyorum kocaman kocaman...

ÖRGÜÇANTAM   8 Eylül 2011 19:39  

yine hoş fotoğraflar sevgili ömer ve snin harika kareler yakalamanıza bayılıyorum sinekmi ısırdı:)) güvercine de bayıldım
kim ne derse desin buralar benim der gibi kaldırmış patiyi adımlayacak:))

theice-creamparlour   8 Eylül 2011 19:54  

ay vitrin çok şeker ^^ sahiden sonra leziz tadımlık göz zevkimi aydınlatan bir post olmus bu yeni blogum artık burdan yayın yapıcam :) D.I.Y üzerinden gitmeyi düşünüyorum cogunluk krmzitaban.blogspot.comum ben ama artık http://theice-creamparlour.blogspot.com/ buralıyım.

yasemen k.   8 Eylül 2011 22:29  

Kadın evinde otur ama artık demek istiyorumm :)hihii yerimm senii cok tatlısınn :*

defne   8 Eylül 2011 22:43  

kuşa bayıldııım :)

Adsız   9 Eylül 2011 00:00  

Sizin samimiyetinize inanarak soruyorum.Uzun zamandir takip ediyorum sizi.Bu kadar cok yurtdisina cikiyorsunuz bunlarin geneli seyahatten ziyade hem is hem seyahat mantiginda sanirim okudugum kadari ile.Bu gezilerinizi calistiginiz yer mi karsiliyor ucret olarak ? Bir de siz ne is ile mesgulsunuz ?
Cok bilgi verici bir yazi ve eglenceli.
Tesekkur ederim

Ahsen

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   9 Eylül 2011 00:07  

zeynep sağol balım .) haha değil mi yığılma olmasın kaliteli mağazalarda alışveriş yapan insanlar rahat etsin diye tatlım o bakma aslında akıllıca. Kuzum Ömi zaten öyleydi de ben size yansıtmıyordum .) Öperim çokca!

ÖRGÜÇANTAM sağolasın ablacım. Valla bilme pembeesintim'de sormuş o ara ne olmuşsa hart hurt kaşınmışım zaar .) Aah evet rap rap yürüyor beyaz gelinlikli bir hanım edasıyla. Öperim sultan!

theice-creamparlour sağol canım takibe aldım ve farkettim git ama alıp koymuşsun başkasın ait görselleri .) Yapma öyle pek şık değil kaynak göstermeden başkasının emeğini paylaşman bir bakıma ben yaptım demek gibi ok .? Akıllı ol sonra üzerler bak Edi dedi dersin .) Mucx

yasemen k. valla sen de haklısın yavrum .) Öperim koca koca sinemaların kraliçesi...

defne kuş da sana .)

Ahsen çok teşekkürler hoş geldiniz. Amsterdam ve arada Paris dışında gezilerim keyfen .) Çalıştığım yer derken, kendi işimin patronuyum diyelim .) Umarım yeterli olmuştur. Çok merci beğenmenize sevindim daha sık ses verin ok .) Sevgiler...

derya öz   9 Eylül 2011 12:10  

ya edommm, lv önündeki kuyruğa bi anlam veremedim?????? resimler süper, çantanın aynısından bende de var, çok severek kullanıorum, hatta telini, cüzdanını, gözlük kılıfını, arabanın ruhsatını,anahtarını ve bir sürü ıvır zıvırını benim çantama sokmaya bayılan ve her daim bana taşıtan kocam için mikemmeelll ebatlarda:))) bavul misali:))) görüyorum ki sen de foto çantasını bile sokuşturmuşun bıravaaaaaa:))) öperimmmmm. mucukusssss...

sarışın mamba olmaz mı?   9 Eylül 2011 14:37  

barış mançonun yokmuydu böle birprogramı :)) gezelim görelim gibi bişey..hah işte senden devam edelim izlemeyee..öptümm:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   9 Eylül 2011 15:34  

derya öz ahah koptum aynen kızım bayanları çilesi bu olsa gerek. Yavruz ikoncan ya LV malumunuz 10 kişi 10 kişi alıyorlar içeri hani kaliteli mağaza hesabı rahatça alışveriş yapılsın diye. Ama hangi ülkeye gidersem gideyim genelde sonradan görme uzak doğulular paso marka tükkanlarda. Alanda da tax free kuyruğuna bak paso çekik gözler bacım. Yav sana da ses veremedim yavrum gel git bi dünya oldu kafam ama halden anlarsın sen öperim balım.

sarışın mamba olmaz mı? ahah evet ya geçen Mine abla da benzer bir yorum yapmış ama yorgunum be canım 2 senedir yetti artık hoş sırada Kuzey Kutbu var daha ama .)) Mucx

irem örsel   12 Eylül 2011 12:51  

balonlu vitrini çok begendıım. yazdıklarınla da çok güzel anlatmışsın :)

iremorsel.blogspot.com

Modafobik   13 Eylül 2011 11:01  

Hehe biz erkekler beklemeye hep mecburuz, kasa sirasinda, tuvalet baslarinda, yemege cikarkken kapi esiginde... Ben anliyorum Omer Abimiii simdii daha iyi, valla yaa hehe :D

Korcan Hekimoglu   14 Eylül 2011 00:28  

Yalnız varya içimde kaldı!Ben Disneyin mağazasında foto çektim diye,görevli uyardı..Oh edime kebap :))Disneylandde öyle bişiy yok allahtan..Nesee işte maksat gezip görmek :)


Kori

Loves From Fashion   18 Eylül 2011 01:59  

Fotoğraflar ne kadaar güzeeeel bayıldıım :) O disney'e bıraksalar beni saatlerce oyarım :P
www.lovesfromfashion.com

emine   19 Eylül 2011 19:31  

Paris bir başka güzel yahu ama bu cadde bildiğimiz Bağdat Caddesi :) eiffelin önünde suya 3€ diyince oha be ben bi suya o parayı verirmiyim diyip beyin kanaması geçirme kıvamına gelişimi hiç unutmuyorum :) Ben şanssızdım malesef bir gün kalabildim ondada bilindik yerlere gitmekten pek keşif yapamadım :( Şimdi sizin postlarınızı görünce heyy gidi heeyy paris diyorum iyi oldu böle :)

Taurus Skywalker   19 Eylül 2011 20:35  

Harika görünüyorsun ve fotoğraflar da çok güzel. Adreslere dair verdiğin bilgilerden de zevk aldım. Ah Disneey ahhh buralara da açılsan aahhhh. =)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   20 Eylül 2011 01:22  

irem örsel merci tatlım!

Modafobik .) kuşum bekleme olayı yığılma olmasın diye malum cix tükkan girenler rahatça gezsin diye 10'a şar grıplar halinde içeri alınıyorlar.

Kori aynen kuzum bir daha gidince çaktırmadan çekersin .)

Loves From Fashion sağol canım aynen .)

emine aynen canım ama bir ben sevemedim sanırım Paris'i kaç defa gittim yok şekerim fazla şatafat sıkıyor beni. Benim yerime sen git yeniden .)

Taurus Skywalker merci şeker belki bir gün kimbilir? Sevgiler

Kokomela   20 Eylül 2011 20:51  

vallahi senin le gitmiş kadar oluyoruz eheheh

pride   22 Eylül 2011 15:02  

Bir kere yeni LV'nuna bayildim ilk ben gordum zaten ;) Cakma degil Avrupa;) Disney Shop'lara bayilirim sen kesin ne varsa toplamissindir oradan:) su obezite olayindan mutvellid ben bir sure Paris'te yasasam iyi olacak sanirim ekmek arasi tereyag ile biraz toto yaparim belki kendime;))))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   26 Eylül 2011 12:58  

Kokomela ne mutlu bana! Umarım en kısa zamanda cidden gidersin canım.

pride hah delisin sen! Çakma almam bilirsin hiç alma daha iyi. Kendini kandırmaktan başka şey değil! Aynen kuzum Disney deli eder adamı o derece kendinden geçiyor insan. Hahah ye ye az toto iyidir.


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015