25 Kasım 2011 Cuma


Checkpoint Charlie / Berlin Gezimizden
9 Ekim 2010'da Doğum Günüm & Gitme Vakti Geldi başlıklı yazımda; hem iş hem gezi amaçlı Amsterdam'dan başlayıp 15 ülke kadar bir rota çizmiştik. Sırayla yazmak ülke ve şehirlere dair tarihi bilgileri, gidilen yerlere dair detayları anlatayım derken 2012 olacak ben hala yazıyorum .) Fazla detaycı ve düzenli bir tip olduğum için evde bile tüm kıyafetler aynı ebatta dizili. Takıntı işte!

Rotada ilk sırada Verden/Aller Almanya var. Oraya dair fotoğrafları paylaşmadığımı da yeni farkettim ./ Sonra Hamburg'a dayımlara gittik hasret giderdik, katılmamız gereken toplantılara katılıp Berlin'e geçtik.

Sırasıyla göz atmak isteyenler olursa: Amsterdam yazılarım, Hamburg yazılarım.


Bilgilere geçmeden önce kesinlikle Berlin'e gitmediyseniz tavsiye ederim zaten zaman içinde Berlin'e dair gittiğimiz yerleri paylaşacağım.

Önce ben anlatayım; Checkpoint Charlie (Çarli Kontrol Noktası) 1960'lardan itibaren Doğu Almanya’nın içinde ciddi bir bölünme yaşayan batı Berlin şehrinin 3 ana bölgeye ayrılan (Amerikan, İngiliz ve Fransız) noktalarının kesiştiği Amerikan Sektörün’den Sovyet yani doğu Berlin sınırına geçtiğiniz nokta. Soğuk savaş yıllarının adeta bir sembolü olan bu nokta özellikle Rus ve Amerika'nın tanklarının sürekli karşı karşıya kaldığı bir bölge.

Bunlara göz atmanızı tavsiye ederim arkadaşlar:

mauermuseum.de


wikipedia.org

western-allies-berlin.com

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie (Çarli Kontrol Noktası), bölünmüş Berlin'de Doğu-Batı geçiş noktası Helmstedt ("Alpha") ve Dreilinden'den ("Bravo") sonra 1961 senesinden 1990 senesine kadar üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısıdır. Bu geçiş kapısı sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, bu kişilerin aileleri, yabancılar, Federal Almanya'nın Demokratik Almanya'daki temsilcileri ve çalışanları ve Demokratik Alman üst düzey yöneticileri tarafından kullanılabiliyordu.

Doğu ve Batı Berlin arasındaki ittifak birliklerinde görev yapanların karşılaşma noktası olan yer aynı zamanda doğu-batı arasındaki trafiğin de en yoğun olarak gerçekleştiği bölge oldu. II. Dünya savaşının bitiminden sonra 27 ekim 1961'de bu noktada karşı karşıya gelen Sovyetler Birliği ve ABD asker ve panzerleri 16 saat boyunca tek bir kurşun atmadan karşılıklı beklemişlerdir. O tarihde atılacak tek kurşunun 3. Dünya Savaşının başlangıcı olacağı düşünülmektedir.

Söz konusu gerginlik, zamanın ABD başkanı J. F. Kennedy'nin Sovyet başkanıyla yaptığı görüşmeler sonucunda giderilmiştir. Kasım 1998 tarihinden beri Frank Thiel tarafından hazırlanmış olan Sovyet ve Amerikalı asker portreleri 1961 yılında ultimatomların verilmesinden sonra karşı karşıya gelen iki tarafın panzerlerini temsil ediyor. Soğuk Savaş'ın diğer kalıntıları olarak ise bariyerler, geçiş noktası sinyal sistemi ve Berlin Duvarı anıtı bu alanda sergileniyor. Günümüzde söz konusu noktada geçmiş tarihlerde dünya savaşına neden olabilecek büyüklükte olan ama atlatılan krizler, bilbordlar şeklinde anlatılmaktadır. Söz konusu krizler örnek olarak "Küba Krizi" olarak da bilinen, Sovyetler Birliği'nin Küba'ya nükleer silah yerleştirmesi gösterilebilir. Buradaki ABD sektörüne ait kontrol kulübesi orijinal değildir, orijinali Müttefikler Müzesinde'dir.

Kaynak: Vikipedi

Turistik ve tarihi özelliği nedeniyle aynen eski halinde bırakmışlar. Para karşılığı sınırda bekleyen askerle fotoğraf çektirme şansınız var.


O soğukta Canon'la çekmeye üşendiğim için iPhone'la çekilen kareleri aralara serpiştirdim.


Yorumlardan bir okurum bilmediğim bir bilgi yazmış yazıma da ekledim. Keşke Adsız olarak yazmasaydınız adınızla teşekkür etme şansım olsaydı .)

Checkpoint Charlie'nin bu fotoğrafı olan askerle ya da o zamanda yaşamış herhangi bir askerle ilgisi yok. Charlie ismi ise NATO alfabesinde C'nin simgesinden geliyor. Mesela A noktası için Alpha, B noktası için de Bravo kodları kullanılmış benzer şekilde.Sınırı geçerken sözüm ona pasaportunuza damga basılıyor geçiyorsunuz ama bu dediğim gibi şu an için geçerli değil, sadece turistik amaçlı size öylesine bastırdıkları pasaport benzeri bir kağıdı damgalıyorlar.Ve sınırı geçmiş bulundum...Trabant arabaları yaşarken kimse beğenmezdi öldü popüler oldu! Şimdilerde turistik amaçlı kullanılıyor. Kısaca anlatacak olursam; Doğu Almanya’nın en çok kullanılan otomobiliydi. Komünist rejimin yarattığı bu markayla övünmesi gülünçtü. Motoru 25 beygir gücünde, yapabileceği maksimum hız saatte 112 kilometreydi.

Doğu Almanlar o zamanlar mecburiyetten kullandıkları bu arabayı, iki Almanya birleşince hemen terk etti ve Batı'nın ikinci el, havalı otomobillerini satın almaya başladılar.

Araba gelmeden ülke yıkıldı! Trabi sahibi olabilmek için Doğu Almanya'da yıllarca sıra beklenirmiş. 1973 yılında yeni bir Trabi almak için sıraya giren Roger Dietzel, yeni arabasına hiç kavuşamamış. Çünkü araba gelene kadar yıl 1991 olmuş ve Doğu Almanya artık yıkılmış, Trabi üretimi de durmuş.

Arkadaşımız Jochen'in anlattığı ve Alman tarih müzesinde okuduğum bilgiye göre genelde ekonomik durumu olanlar çocukları doğunca Trabant siparişi verirmiş ve çocuk 18 yaşına geldiğinde aracın yapımı ancak bitermiş! ki müzede beni en çok etkileyen bu araçların içine gizli bölmeler yaparak sınırdan geçmeye çalışanların fotoğrafları ve hikayeleri oldu. Onlara müzeyi anlatırken daha detaylı yer vereceğim.Gittiğimiz şehirlerde 2 ve 3 gün konakladığımız için hostellerde kalmayı tercih ettik. Gün boyu ve gece dışarıda olduğumuz için malum sadece yatak ve duş yetiyor. Aklınızda olsun Almanya'ya gittiğiniz zaman Meininger City Hostel'lerini tavsiye ederim. Almanya'nın hemen hemen her şehrinde var. Odanızın anahtarına yapıştırdıkları sticklerla odanızı buluyorsunuz yani oda numarası yok .) Mesela alta eklediğim görsele dair solda bulunan toplu stickerlar o katta hangi odaların olduğuna dair simgeleri barındırıyor .) Çok şeker bir mantık değil mi?

Çok geyik yaparım bilirsiniz o yüzden geyikli odayı istemiştim .) Sevgili kardeşim ortaaam Cemal her zaman olduğu gibi valiz taşıma mücadelesinde!


Haa bu arada genelde yabancılar evlerini çocukları arkadaşlarını çağırsın eğlensinler diye açmazlar. Küçük yaşlarda başlayan alışkanlıkları; hostel odası tutar party yapar dağıtırlar. Meininger'in kapısından çektiğim bu kareye dair ekip o gece deli gibi dağıtmışlardı.

Ve eli çenesinde bendeniz odamız hazırlansın diye beklerken...


Kuzenim Ayşegül Almanya'da yaşıyor ancak şansımıza O'da o hafta Berlin'e arkadaşlarına gelmiş. Gece Ayşegül, Jochen, eşi, ben, Cemal hep beraber buluştuk.

Hatta yine şansımıza gece Berlin'in en ünlü mekanlarından biri olan Party Club Dante'nin bilmem kaçıncı yıldönümü kutlamasıydı. Sanırım 40.'dı sallamış olmayayım ama aklımda öyle kalmış. Önce yemek yedik sonra mekana gittik. Kolaj yaptığım 3. karede dikkat ederseniz deli soğuğa rağmen sokaklara taşan kuyruk vardı. You Tube'dan Party Club Dante diye aratırsanız bir sürü video var.

Ve gece Meininger''e dönerken otelimizin önünde yine içi ışıklandırılmış temsili Trabi araba...

Yine bir Edi'yle gezelimin sonuna geldik. Okurken keyif alıyorsanız ne ala .)

50 Yorum Oku / Yorum Yaz :

SWL   25 Kasım 2011 16:49  

ya bayılıyorum bu kadar ülke gezmene , görmene, ayrıcada kıskanıyorum yani direktörüm bilesin :)))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 16:51  

SWL dışı seni içi beni yakar kuzum darısı başına ama gezme kısmı diyelim iş içinde gezi bitiriyor adamı inan .)

nasli_   25 Kasım 2011 17:06  

Ayyy bayıldım yaahu gezme yeter artııkın :)) ღ ya da beni de bavula alıp gezebilirsin cicim *.*

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 17:07  

nasli_ hahaha kalbini yesinler gel yavrum lakin gezmeden olmuyor bu işler kuzum .) ღ

*ssdesignbutik   25 Kasım 2011 17:13  

edim sonuncu fotoda yorgun gördüm seni

Party den sonra mıydı o bakimm yoksa çok mu döktün kurtlarını ne :)

essu   25 Kasım 2011 17:14  

canım ablaam keyif almazmıyım :) hem ögreniyorum hem keyif alıyorum ♥ yüregine saglık bal köpüüğüüüm

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 17:17  

*ssdesignbutik aynen kuzum onca saat yol git, eğlen sabah 6'lara kadar canım çıktı cano .)

essu sağol tatlım bir şekilde faydalı oluyorsam ne ala ben de öperim iyi hafta sonları .)

minikkus   25 Kasım 2011 17:36  

sen anca gez valla. biz de burdan agzımızdan tükmükler aka aka seni izleyelim:( haksızlık ama, bidakine bavulun ön cebine beni almadan gidersen çok pis gücenirim bilesin Edi! bu blog çoktan seyahat bloguna döndü bile bebeyim, böyle ddevam et sen, biz de senden ögrenelim gitmiş kadar olalım *.* sarmaladım zıplattım.

birtutamkekik   25 Kasım 2011 17:40  

gezz edacım gezz:))
sen gez ki bizler de ucundan kıyısından otlanalım:))
çokk cicisin yinee)
sevgilerimle..
öpüldün ki..:)

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 17:43  

minikkus ahah sarmaladım zıplattım olayına yarıldım annem sorma resmen öyle oldu gidelim görelim yahu zaten en sevdiğim şey tarihi bilgiler vermek ben de blog sayesinde yeniden anımsıyorum canım. Kızım valla tur düzenliyeceğim bak sonunda hepinizi alım atta yapicim .) Ben de sardım, zıplattım bebem mucx.

birtutamkekik canım benim eyvallah darısı başına der, çok tşk eder öperim .)

PINKY FASHION   25 Kasım 2011 17:51  

Trabilerin hikayesini hiç bilmiyordum ( trabinin varlığından haberdarmısın desen o da yok gerçi:)) şu anki halimizi düşüyorum araba alıcağımız zaman "şu an gemide 1 ay beklemeniz lazım" denildiğinde gözümüz başka modellere kaymaya başlıyor. sen git araba için taaa 18 yıl bekle:)

PS: bu arada resim için mail atmadım çok yoğun olduğunu bloğundan biliyorum ve meşgül etmek istemedim ama tüm uğraşılarıma rağmen çözemezsem o zaman mecbur rahatsız edicem. yardımların için çok teşekkürler iyi haftasonları

asortik   25 Kasım 2011 17:51  

ben de gezmekten yorgun ve bitap düşmek istiyorum, çalışmaktan yoruldum mu ne?:))
verdiğin bilgiler ve detayları yerinde göresim var:))
sevgiler

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 17:56  

PINKY FASHION öncelikle fotolara bakmak yerine okuyarak yorum yazanlardan olduğundan tşk ederim canım. Ya değil mi aynen! Ne demek canım at sen at ben sana dönerim merak etme mailler çok hepsine fırsat buldukça yazıyorum merak etme sen .) Öperim.

asortik ah ah darısı başına o zaman kuzum yazın güzel ama kışın bela sorma gitsin ./ Asıl ben tşk ederim okuduğun için sevgiler.

Nurjan'LA moda   25 Kasım 2011 18:15  

Edi'ciğim yaa keyif almak ne kelime bayılıyorum okurken:)Birde üşenmeyip tarihi ve tanıtıcı bilgiler veriyorsun yaa harikasın sen canım:)İnan Trabilerden ve hikayelerinden hiççç haberim yoktu:)Bu konuda cahil kalmışım:(Çok hoş bir yazı olmuş gene eline sağlık canım öptümmmmm

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 18:20  

Nurjan'LA moda asıl ben teşekkür ederim bir şekilde faydam oluyorsa ne ala! Ben de öperim güzel hafta sonları olsun canım.

Crafty Engineer   25 Kasım 2011 18:31  

Edimmmm, fotolara bakınca Berlin özlemi düştü içime :D

Ahhh Berlinnn, ahhhh !!! İstanbul kadar güzel olmasa da yaşaması da gezmesi de keyifli bir şehirdir. O kadar çok gittim geldim ki Almanya'ya ikinci vatanım desem yeridir :D

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 18:34  

Crafty Engineer aynen şeker hele Berlin en güzeli ve bilinmedik o kadar çok şehir var ki gezilecek bakarsın beraber gideriz canım .) Öperim.

Delfina ;   25 Kasım 2011 18:39  

Yaw Edim ben Almanya doğma büyümeyim ama senin bu anlattıklarından hiç haberim yoktu.Demek Trabi arabaları için o kadar beklerlermiş.Meininger City Hostel'leri ile ilgili tüyo için mersi canım malum insan deneyimlilerden bişiler öğrenirse gezileri güzel olur.Yine çok güzel bi gezi yazısıydı keyiflendim huzurlandım edim yüreğine sağlık.

Öptüm mutlu haftasonlarıııı...

Ahmet Kurtsever   25 Kasım 2011 18:40  

Eşime yılbaşı hediyesi olur Eda Hanım istiyorum.

gülümse   25 Kasım 2011 18:40  

ne güzel gezmişiniz yaa çok imrendim şimdi:)

mor menekşe   25 Kasım 2011 18:40  

gezmek güzel de son fotograf da ben yoruldum bırakın artıkın beni der gibisiniz:))

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   25 Kasım 2011 18:45  

Delfina canım benim yaw öyleymiş ben de Jochen'in anlattığı ve Alman tarih müzesinde okuduğum bilgiye göre
aklımdakileri yazdım. Demek bilmiyordun ee faydamız olduysa ne ala! Ben tşk ederim eski dostum güzel hafta sonları öperim kocaman.

Ahmet Kurtsever bu yazı değil yorum yazmanız gereken karışmış .)

gülümse darısı başına canım.

mor menekşe aynen sorma sabahlara kadar eğlendik yazdım ya, toplantılar, onca yer bitiyor insan haliyle .)

papatya   25 Kasım 2011 19:15  

Yorumlarini okurken de resimlerine bakarken de buyuk bir zevk aliyorum Stil'cim.
O yogun zamanindan calip bu kadar detaylara indigin icin de ayrica tebrik ediyorum seni.
utlu hafta sonlari canim.

! POSH BUTİK !   25 Kasım 2011 19:51  

AŞKIM REHBER BU KADAR GÜZEL ANLATAMAZ BURALARI VALLAHİ BİZE!! YEMİNLE DÜZENLE BİR YURTDIŞI TURU BEBEĞİM, KATILMAYAN NOLSUN... ALTINI ÜSTÜNE GETİTTİRİRSİN WALLAHİ ŞEHRİN! SENDEN GÜZEL KİM GEZDİRECEK;)) ŞAKA MAKA BİR YANA, BAYILIYORUZ GEZİ YAZILARINA BİLESİN BEBEK!!! EMEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK, NE KADAR TİTİZLENİP, ÖZENLE HAZIRLADIĞINI BEN BİLİYORUM GÜZEL KALPLİ İNSAN!! ÖPERİM!!

BÜTÜ   25 Kasım 2011 20:20  

ahhh yine harika anlatmışsın ama bu fotoğraflara bakınca aklıma tek gelen soğuk soğuk soğuk.... bugün daha bir soğuktu yahu ne olacak buraların hali bilemem ama :)

Crafty Engineer   25 Kasım 2011 20:25  

Gideriz tabi Edam, seninle yola çıkmayan ölsün :D
Ben de seni öpüyorum güzel kadın XO

zeynep   25 Kasım 2011 20:35  

Gezi Direktörü Eda! ekle bir köşeye google da yer alsın:))
Mutlu hafta sonları yavrum:)

yasemen k.   25 Kasım 2011 21:34  

yaşasıınn Edi'yle gezelim öğrenelim yazıları başladı!!(: ayy Berlin yaa acayip merak ediyorum, o doğu-batı berlin üzerine yapılmış filmleri de ayrı bir severim;)

Zeynep   26 Kasım 2011 01:25  

Aay canim benim hic sorma sinavlarim var bu haftalar o yuzden bilgisiyara oturmayi birak sosyal hayattan biraz uzaklastim... ama nerdeyse bittiler geri donuyorum yani =)

Bu arada ilk defa bir postayi bukadar dikkatli okdudum ! cok guzel bir anlatisin var ve cokta guzel yerlere gitmissin.

Ve bende trabant arabalar hakkinda benim bilgimi paylasmak istiyorum belki senin bildiklerine ek bir bilgi katabilirim =) Trabant arabalar herkez alamiyordur dogu Almanyada sadece nazide olan gizli kisler eline gecme ihtimali vardi yada devlet adamlarinin eline oluyordu ondan yani sira normal bir vatandasin elinde olmasi nerdeyse imkansiz birseydi.

Anladigma kadar tarih seninde cok ilgini cekiyor nekadar ilginc birsey degilmi. Su yollarda insanlar ne eziyetler cekmisler zamaninda simdi ise hic bir eser kalmamis gibi tuaf gecmisimiz gelecegmizi belirlemesi.

Neyse canim seni opuyorum =)

http://zeynnepp.blogspot.com/

ÖRGÜÇANTAM   26 Kasım 2011 02:32  

Canımmmm,otel dışarısı sanki bir hikayenin içindeymişsin gibi :) öptüm kocaman

reyhane   26 Kasım 2011 14:08  

Böylesi leziz bir gezi yazısından keyif almamak ayıptır yahu:)

sarışın mamba olmaz mı?   26 Kasım 2011 14:46  

kızım insan gibi bi ofis işi bulda hem sen rahat et hem biz:D bu ne yaaa bi ordasın bı burda kıskanıyoruz yeeeaaa! o en son resimdeki nekadan hoşbi arabacık yaa içine ufo inmiş gibi parlıyor,anacım şaştım kaldım hangi fotoğrafına yorum yapacağımı mesela geyikli oda orda güzel olmuş eğlenceli ama burda türkiyede ters olur dimi erkek adam istemez yanii:D kaşe basan amcada dünyanın en önemli işini yapıyo gibi garibim baksana nası titizleniyo eğilmiş'mührü tam denk getirmem lasım'diyo içinden ben halden anlarım:D çuvalların üzerinden nişan almışsınya bide çocuk gibi geldin orda bana oynarlarya öle erkek çocukları cıvv cııvv vurdum seni:D yavrus sana doyum olmazzz gidim ben artık hadi öptüm:))

SERAP   26 Kasım 2011 17:45  

Demekki benim memlekete geldin...Önceden haberim olsaydi bir bulusma düzenleyebilirdik...:-((
Neyse gezinizin güzel gecmis oldugu düsünüyorum...Resimler onu gösteriyor.

Fundanın Günlüğü   26 Kasım 2011 19:28  

Keyif almaz mıyız yahu,bayıla bayıla okuyorum walla :)Ara vermeden devam lütfen :)Komacan sevgiler;)

zeys   26 Kasım 2011 20:31  

Resmler ne kadar guzel..hersey oyuncak gii..bende berlini cok merak ediyorummm:)) bloguna bakinca icim aciliyo resmen hemen bi yerlere gidesim geliyoo:)

Adsız   26 Kasım 2011 21:55  

merhaba, yanlış bir bilgilendirme yapmışlar sanırım size. checkpoint charlie'nin isminin orda resmi duran askerle ya da o zamanda yaşamış herhangi bir askerle ilgisi yok. ordaki resim rastgele bir fotoğraf. Charlie ismi ise NATO alfabesinde C'nin simgesinden geliyor. Mesela A noktası için Alpha, B noktası için de Bravo kodları kullanılmış benzer şekilde.

asortik   27 Kasım 2011 02:13  

mimlendin sevgili edicim:)

Fashion design by CnS {Cns'design}   27 Kasım 2011 11:50  

sanki ordaymışım gibi bilgi edindim. çok seviyorum böyle yazılarını kocaman öpüyorum seniii:)

want more fashion   27 Kasım 2011 12:25  

ne kadar ilginc almanya da yasamama ragmen berlin'e anca 1 defa gidebildim tatillerimde genellikle istanbul'a gitmeyi tercih ettim her zaman ama yine de gidip görmek lazim.. simdi bu kareleri ilk defa senin blogunda görüyorum eda abla.. hem eglenceli hem de bilgilendiren postlarini cok seviyorum..
insallah yolrun bir gün düsseldorfa düser iste o zaman benden kacis yok =) öpüyorum seni kocamannnnnnn

Beti Fashion Design   27 Kasım 2011 14:47  

leylek olup gelmiş yine fıstık,ya oda mantığı ne güzel,yazıyı okumasam kesin anaokulu sanırdım,eğlenceli vala:))çok çok muck

cincinsfikirli   27 Kasım 2011 21:49  

o ne gezme şekerim, süpersin şu check point charliede bir fotom yok bak! senin fotolarına bayıldım...
http://cincinsfikirli.blogspot.com/2011/11/moda-bloggerlariindan-is-yeri-giyimine.html

görüşlerini, yorumlarını rica ederim.. sevgiler..

Bolat   27 Kasım 2011 22:59  

Kıskandım :) teşekkürler bizimle paylaştığın için bu araçlardan ben de gördüm ama hikayeyi bilmiyordum öğrenmiş olduk sayende.

defne kurabiye&nani'nin günlüğü   28 Kasım 2011 00:22  

oda numaraları yerıne sticker olayı çok hoşuma gitti:)))ilginç:))valla okumaktan yorulmuyorum bılmedıgım o kadar cok sey sunuyorsun ki ellerine sağlık taş hatunum benım edammm:)

Joey Potter   28 Kasım 2011 04:08  

Ben gezi yazılarını her zaman çok büyük bir keyifle okuyorum. Ayrıca da çok da özeniyorum. Fakat en çok sevdiğim 'ay şekerim gezdim gördüm' şeklinde değil de sürece okuyucularını da dahil ederek, bilgilendiren tarzda postlar yazman. Bazen gezmiş kadar oluyorum :) Ellerine sağlık.

Gizzy   28 Kasım 2011 11:15  

süper bir post olmuş...yeni yeni şeyler öğrendim sayende:) en çok zıpır fotolarını seviyorum biliyor musun:)öperim seniii kocaman

Bahar ve kızısı Yağmur   28 Kasım 2011 17:13  

ahhh ahhh gezemesem de bilgim oluyor her yerden sayende ;)

deniz saatçioğlu   28 Kasım 2011 18:57  

Yaaa ben de haftaya gidiyorum Berlin e biliyor musun, ne güzel olurdu orada denk gelseydik :)
Cilt bakımı postumun yorumlarına daha ancak cevap verebiliyorum, kesinlikle biz çok iyi bakmışız kendimize, katılıyorum sana canım :))
Öpücükler kocaman

denizsaatcioglu.blogspot.com

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ   30 Kasım 2011 02:32  

Arkadaşlar bu defa yorumlarınıza tek tek dönemedim malum yıl sonu.
Mesajlarınızı okuyorum ama biliyorsunuz hepinize tşkler.
Ayrıca ADSIZ arkadaş bilgi için çok sağol yazıma ilave ettim .)
Keşke adınızı da yazsaydınız adınızla tşk etme şansım olurdu.

Adsız   18 Aralık 2011 14:09  

eldeki dövmeni nerde ve ne kadara yaptırdın=?

teşekkürler

 Stil Direktörü    18 Aralık 2011 16:44  

Adsız selam 20 yaşında yaptırdım valla; şu an 34 yaşındayım düşün anımsamıyorum ki .)


Bu blogun tema tasarımı Stil Direktörü tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2006 - 2015