Berlin Gezimizden Bit Pazarları…

Madem bu haftayı bloga ayırdık o zaman aynen devam. Taslaklarda fotoları hazır bekleyen yazıma dair cümleleri toparlayacak vakti resmen yarattım! 2010’da yarı iş, yarı gezi amaçlı çıktığım Avrupa tatiline dair ülkeleri sırayla yazmaya devam. En son Berlin’de kalmıştık. Bu yazımda paylaştığım; bit pazarı Flohmarkt am Mauerpark. Berlin’e dair diğer Pazar’ların adreslerini yazımın en altına detaylarıyla ekledim.

Pazar’ın çıkışında dilenmek yerine sanatını icra ederek para kazanmaya çalışan bu teyzeye yeniden helal olsun! Keman en zor enstrümanlardan biridir ve teyzem Vivaldi Four Seasons çalıyordu.

Berlin bit pazarları Avrupa genelinde en popüler olanlar arasında başı çeker. Lakin malum hava -20 dereceleri bulduğundan turistler yazın gitmeyi tercih eder. Bu soğuklar yüzünden insan uyuma falan bakmadan ne bulsa giyiveriyor. Gördüğünüz gibi fotolarda da ben bu durumdayım ama H&M çocuk reyonundan aldığım çorabım buz gibi havalarda hem bacaklarımı hem ruhumu ısıtıveriyor .)

Ülkemize Balkanlardan gani gani gelen soğuk hava kütlesine şükredelim.

Bendeniz, pazarın karşısındaki durak ve Flohmarkt am Mauerpark girişi.

Yüzüklerin bir kısmını Stil Pazarı‘na eklemiştim zaman bulursam devamı da gelecek. Bu takıları iki kardeş tasarlıyor, sıfır ürünler. Pazar bit pazarı olsa bile; sıfır ürünler de satılıyor.

Aaa yukarıda bronz bir Cameo gördüm ve kaptım oniii .) Bit pazarı demeyin şu Cameo bile 7 avroydu! Hala “Cameo ne oliii?” diyenler varsa buyursunlar milyon tane cameolu ürünüm, cameo kullandığım kombinlerim vs hepsi burada

Cemal’in denediği gözlüğü görselleri kolajlarken farkettim ilahi Cemoş .)

Bu gözlük satan adam tebessümünden de anlayacağınız gibi çok şekerdi.

Genelde Pazar günleri kurulan pazarlarda; ikinci el kitapların yanı sıra kıyafetler, albümler, antikalar hatta çektiğim fotoğraflardan göreceğiniz üzere gelinlikten, gaz maskesine kadar ne ararsanız bulma şansınız var.

Pazarda gördüğüm tek tarz bayan buydu.

Ve yurdum insanı Türk gümüşçüler .) Ne kadar da sıcak kanlı bir milletiz. Zaten klasik Almanya’nın yarısı Türk. Annemin dayısı da doğma büyüme Hamburg’da yaşıyor, biliyorsunuz daha önce paylaşmıştım. Hatta anımsarsanız Türk mahallelerinden Alman biri geçince “Aaa turist geçiyor.” diyorlar .)

Ve Alman amcanın boynunda bizim puşi. Ah David Beckham ah! Sen olmasan şu puşi moda olmayacaktı!
Ve elektrik direğine asılmış olan kayıp bir vatandaş haberi .(

Dedim ya; moda kimsenin umurunda değil çünkü adamlar kompleksiz!

Bunu sanırım anımsarsınız ayıptır söylemesi 5 kavanoz almıştık. Özel üretim, bu baba oğul keşfetmişler. Reçelden katı nutella gibi olanı da var aromaları tadı çok güzel ve her biri birbirinden farklı. Bu kolaja dair 2. görsele bakın adamlar bit pazarı bile olsa sunumlarıyla ne kadar şık. Lazy Susan’ın üzerine koymuşlar çevir sür o hesap.

“Lazy Susan ne?” diyenlere hemen yazayım, şu yuvarlak tahta. 2 sene önce Ikea’da satılıyordu hatta benim evimde de 3 adet var. Ikea yönetiminde çalışan tanıdıklarımdan öğrendiğime göre; zamanında çook tombiş ve bir o kadarda tembel bir ABD vatandaşı teyze varmış. Bu teyze yerinden kalkmadan bir sürü icat geliştirmiş. Bu da onlardan biri. Masada tuzu uzat, kürdan ver türevi hareketler için; Lazy Susan’ı çeviriyorsun istediğini alıyorsun. Teyzenin adı Susan olduğundan ve tembel, uyuşuk olduğundan; ingilizce lazy kelimesiyle birleştirmiş. Ortaya Lazy Susan bizim türkish vörjin Tembel Suzan çıkmış .) Hatta Google it yapın Lazy Susan yazın görsellere bakın. Bunların geneline bu ad yapışmış kalmış…

Masalda burada bitmiş .O
Bakalım kimler okuyacak .))

Bu da bizim kestane işte! Abim kestaneleri çizip çizip ,) turkish style çığırıyordu valla. Ne koyduysa bilemiycim leziz ötesiydi veya bana vatan hasreti ağır bastı…

Ve pazara dair detaylar…


El neler satıyor görün. Bizim pazarları beğenmeyenlere ibret olsun .)

Heidi Klum says, Fuck Off! t-shirtü anımsarsınız. Cemal’e Amsterdam’da staylişşş bir mağazadan zorla aldırmıştım, sonra Berlin bit pazarında görünce iyi geyik yapmıştık. Bu da fosforik olan benim giydiğim tunik vörjını olii. Heidi Klum says, Fuck Off! Kombinim & Reina’da Dostlarla Bir Gece …

Dedim ya gelinlik bile bulmanız mümkün ben almam o ayrı .)

Çocukluğuma dair ufak bir anı: Ah şu tabure! Çocukluğumda oranj delisi annemde aldığından bizim evde de vardı. Hatta bu taburenin kapağı çıkar. Bana zorla yemek yedirdiklerinde içine çıkartır kapağını saklardım. Haftalarca evde bir koku, annemler sonunda bulmuş beni ham yapmıştı .) Çok usluydum çok öyle böyle değil daha ne anılar var…

Ne bulsa çekmiş demeyin ben nalbur gezmeye, alet edevat biriktirmeye çok meraklıyımdır. 5 katlı alet çantam bile var naberrr .)

Bu ablanın sattığı; parmakları açıkta bırakan eldivenler işlevsel olsa bile parmaklarımı ısıtmayan eldiven benim kafaya ters.

Bu arkadaş pazarlığı yaptı abajuru kaptı.
Bunlar da ispatı .)

Ve ekmek sepeti mi, neyse artık bebek temalı zamazingo!

Anılar… Dijital hayata geçtiğimizden beri çoğumuz fotoları tab ettirmiyoruz. Oysa ki dokunarak geçmişe değinmek gibisi var mı? Hoş biz 2006’da evlendik bir sürü güzel poz var birini bile tab ettirmedim. Hatta evlilik yıldönümlerimizde hep aynı üç, beş kareyi çevir çevir pişir yapıyorum. Üşenmezsem onları bir ayıklayıp tab ettireyim bari. Bu da kendime not olsun!

Yazımın başında da belirttiğim gibi bizim gittiğimiz bit pazarı ve diğer pazarlar. Biz Johen’lerle gittiğimiz için onlarda araba vardı o yüzünden bizim pazarın sadece adresini yazıyorum tramı bilemiyorum.

Flohmarkt am Mauerpark
Bernauer Straße 63-64 10437 Berlin
Pazar 8.00-16.00

Arkonaplatz
Berlin – Mitte için U8 Bernauer Str. trenine binebilirsiniz.
Cumartesi 10.00-18.00

Boxhagener Platz
Berlin – Friedrichshain için U5 Frankfurter Tor; Tram 21’i kullanabilirsiniz.

Heidestr.
Heidestr. 10, Berlin – Tiergarten için U6 Reinickendorfer Str. trenini kullanabilirsiniz. Cumartesi-Pazar 10.00-18.00

Moritzplatz
Berlin – Kreuzberg için U8 Moritzplatz trenini kullanabilirsiniz.
Cumartesi & Pazar 8.00-16.00

Bunlar da Almanya’ya dair daha önce yazdıklarım. (Hamburg Kareleri 3. Seans’ı atlamışım ilk fırsatta onu da yazacağım)

Checkpoint Charlie / Berlin Gezimizden

Starbucks Havuzu & Hamburg’tan Komik Detaylar

Hamburg Kareleri 4. Seans & Kombinim


Hamburg Kareleri 2. Seans & Bilgiler

Hamburg Kareleri 1. Seans & Kombinim


Hiermit grüße ich all unsere türkischen Freunde .)

THE END
FIN
FİNİTO
BİTTİ
ENDE
BEN DE BİTTİM .)