Comic Book Decoupage DIY / MAD Dergisi Temalı DIY’lerim

Eski blogu takip edenler bilir; (2006-2008) arası, sürekli hobi ve el emeği üzerine yazardım. O zamanlar Derya Baykal sadece tiyatrocu kişiliğiyle ön plandaydı. Sonra baktı ki; yurt dışında Martha Stewart tutmuş hadi dedi bu işe soyunayım. Cidden Derya Baykal yoktu ben vardım desem yalan değil .) O zamanlar öyle DIY desek bile olmazdı, el emeği göz nuru şeklinde paylaşımlar olurdu. Bence daha güzeldi. Ne de olsa türkçe… Ama gel gör ki; zaman içinde DIY neredeyse bu tarz işlerle uğraşanların hemen hemen hepsinin blogunda kategori olarak yerini aldı. Daha önce yazdığım gibi yurt dışında DIY OR DIE derler!
Eski evimizden paylaştığım; bu yazımda 2008 senesinde katıldığım blog ödülleri yarışmasından HOBİ KATEGORİSİ 1. ödülü, diğeri ise 2007’de Microsoft’un düzenlediği BLOG BAŞARI HİKAYELERİ konulu YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTE’sine konuşmacı olarak davet edildiğimde aldığım plaket. Hatta o dönem Microsoft’in Genel Müdürü Çağlayan Arkan; “Facebook ve blog alemine renk getiren kişilik.” sunumuyla benden bahsetmiş, beni mest etmişti .)
→ Bu arada geçen hafta; Yeditepe Üniversitesi’ne konuşmacı olarak davet edildim ama ayın 30’u olduğu için ve ben Berlin’de olacağımdan katılamıyorum. Ama Stil Direktörü adına gelişmeleri dönünce paylaşacağım .)

Dediğim gibi daha yaptığım bir sürü DIY var ama vakit buldukça ancak paylaşıyorum. Hatta dekupe tekniklerinden, comic books ve başka malzemeler kullanarak yaptığım bir sürü eşya var.

Şimdi gelelim neyi nasıl yaptığıma…

Bu çanağı yıllar önce Mudo’dan almıştım. Size örnek olsun diye ekliyorum. Yani her yüzeye dekupe tekniğini uygulayabilirsiniz. Tabure ve askı bana ait. O dönem bir sürü ürün yapmış Swiss Otel’in kermesinde falan deli gibi satmıştım. Yine daha önce dediğim gibi; ahşap kursunda bir süre ders vermiştim. Bizim ülkemizde nereden stencil bulacaksın yoktu ki! Taa orta okul yıllarında; babamın eski röntgen filmlerini çamaşır suyuna sokar stencil yapardım .)

MAD dergisi Comic Book arasında kültlerdendir. Koleksiyonu sakla saka bir yere kadar dedim. 1997’den beri rafta yer tutacağına işe yarasın dedim ve başladım.

Malzemeler:

  • Comic Book yoksa bildiğin yerli karikatür dergileri de olur.
  • Mat sprey vernik, parlak olanı ben sevmiyorum isterseniz parlak alın.
  • Fırça, hiç önemli değil kalitesi. Ama dikkat edin orta kalınlıkta olunca dar yüzeylerde de daha kolay hareket edersiniz.
  • Yüzeyde oluşan kabarmaları önlemek için sünger fırça. Şart değil siz yassı bir malzemeyle de düzleştirebilirsiniz.
  • Ahşap tutkalı, aklınızda olsun; gidip ahşap boyama malzemeleri satan yerlerden almanıza gerek yok. İthal Mod Podge yapıştırıcı olması şart değil. Bizim Filli Boya’nın tutkalı da, yerli sprey vernikte aynı işi görüyor.

    Ambalaja para vermeyin yerli malı kullanın! Yerim ♥

  • Ve makas…

Gördüğünüz gibi; askının da, taburenin de üzeri vernikli zımpara yapmanıza falan gerek yok.

Çalışacağınız zemine plastik bir örtü yayın. Kumaş yayınca genelde ince olduğu için çalışma esnasında yapışıyor, kayıyor vs sıkıntı olmasın. Tutkalı eski bir tabak olur, plastik tabak olur az miktarda dökün bittikçe ekleyin malum hemen kurur. Sakın su eklemeyin bazı kişiler hep bu hatayı yapar. Tasarladığınız ürünün ömrü daha uzun olsun isterseniz tutkalın dokusu yoğun olmalı. Gelişigüzel sürün ve kestiğiniz parçaları yapıştırın. Bırakın bir tarafı iyice kurusun, sonra arka yüzeye geçin. Kalorifer peteğine koymanızı tavsiye ederim geriyor ve çabuk kuruyor.

Sonra fazlalıkları kesin işte askınız hazır .)
En son aşama, açık havada mat vernik sıkın.
Aman dikkat lütfen evin içinde yapmayın zehirlenmeyin, solumayın…

Şimdi gelelim eskilerin oturak .) da dediği tabureye…

Size tavsiye benim gibi alengirli; orası burası katlanan böyle bela bir yüzey seçmeyin .))

Dediğim gibi açılır kapanır taburenin açık ve kapalı halini görüyorsunuz…

Arka yüzey; ıncık bıncık çalışırken keçileri kaçırma durumu oluyor sakin sakin e mi canlar? .)

Püf noktacığı; yuvarlak köşelerde hafif bombeli kesin.

Ya sabır diye diye; yerse oradan buradan fırlayan her açık alanı kaplayın .)
Ve sonuca yaklaşmanın zaferini tadın…

Ters çevirdiğim arkası açık hali. Yuvarlak kısımı kaplamadım çünkü orası aç kapa yaparken sürtünme olan yer ve kısa zamanda yırtılma, deforme olma riski var. Zaten altta kalıyor ama fazla titiz olduğumdan; görünmeyen yerlerin, burası hariç gördüğünüz gibi her yerini kapladım.

Açık hali, yukarıda bahsettiğim yuvarlak ahşap olan kısımlar altta kalıyor.

Veee finito…

Arada kabarık doku olsa bile dert etmeyin, desen iç içe ve çok renkli olduğundan dikkat çekmiyor.

Bakalım kimler beğendi? .)
Umarım gaza gelir sizler de yaparsınız…
Tüm paylaşımlarım için; Do It Yourself (DIY) ve Ahşap Boyama