Birkenstock Terlik Yenileme DIY

2006’da Singapur’dan aldığım Birkenstock terliğimin denizde canı çıktı. Özellikle metal yerleri, deniz suyu yüzünden paslanmaya başlamıştı ama malumunuz ortepedik olduğu için en rahat ettiğim terliklerden biri olduğundan, “Hadi dene senden kaçmaz Edi!” dedim ve iç sesim her zamanki gibi haklı çıktı .)

Yabancı blog & sitelerde oje veya simle birçok eşyaya dair yenilenen DIY projelerine denk gelmişsinizdir. Bir ara denerim diye ikisini de aklıma yazmıştım. Yalnız şimdiye kadar hem oje, hem simi aynı anda kullanan bir DIY projesi görmedim. Denemişken bir taşla iki kuş vuralım dedim ve çok da yahşi oldu .)

Kullandığım Malzemeler:

Kafama göre oje renkleri, beyaz astar olarak kullanılıyor ki fosforlu renkler patlasın kendini göstersin, Berlin’den aldığım tırnak simleri (normal sim varsa sanırım onunla da olur.) , uhu, metal yerleri orta kısıma sim ve uhu bulaşmaması için bir parça bant, simi ve ojeyi fikslemek için mat vernik. Mat verniği bildiğiniz gibi kıyafetten, ev eşyasına kadar bir sürü DIY projemde kullanıyorum. Kısaca olmazsa olmazım!

Yazımın başında bahsettiğim paslanmış metal yerlere sim ve uhu bulaşmaması için bant yapıştırdım. Önce terliğe uhu sıkıp üzerine sim serptim, fazlasını ufak bir tepside biriktirip yeniden kullandım. Sim; çok kısa sürede kuruyor, uhu simi anında çekiyor.


Metal kısımlara yapıştırdığım bantı çıkartıp beyaz oje sürerek astar yaptım.

Sonra; beyaz oje sürdüğüm metal yerler kuruyunca bir iki kat neon sarı ve pembe oje sürdüm.

Bir gece öylece bıraktım, sabah mat vernik sıkarak, oje ve simi sabitledim.
Mat vernik sayesinde istersem yine denizde de kullanabilirim!
Sonuç cillop gibi oldu .)

Bu fikri sevip daha çok terlik & ayakkabı yenileme projelerimi merak edenler varsa Do It Yourself (DIY) yazılarımı didikleyebilirler. Bilmeyenler için yazayım; sadece giyime dair değil her konuda DIY örneklerim mevcuttur.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.