Hayata Dokun


Çok eskiden dostum olan sevgili Evrim’in ve el ele olduğu dostlarının Hayata Dokun’uşuna dair güzel bir olguyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hayata Dokun, web kanallarını kullanan her kadına hukuk, psikoloji ve insan kaynakları konularında aktif danışmanlık veren aktüel bir kadın web gazetesidir.

Konusunda uzmanlarıyla haftanın 4 günü yayınlanan yazılarla takipçilerini bilgilendirir ve onların da her alanda katılabileceği inter-aktif bir platformda buluşmalarını sağlar.

Gerek yurt içinde kadın cezaevleri ve sığınma evlerinde yaptıkları projelerle gerekse yurt dışındaki göçmen kadın araştırmalarıyla ulusal basınca oldukça desteklenen Hayata Dokun’un kuruluşu ve 2,5 yılı aşkın bir süredir devam eden gelişimi şöyledir:

Günün birinde Antrolopog’un biri ‘Hayata Dokun’ması gerektiğini düşündü. Çünkü kafasını hangi tarafa çevirse orada bir kadının acı çektiğini gördü. Sonra gitti bir Antropolog daha buldu. Üstüne iki tane Avukat ile iki tane de İnsan Kaynakları Uzmanı buldu. Bu altı kişi düşündü taşındı, Hayata Dokun’ isminde bir organizasyon ve www.hayatadokun.net isminde bir web sitesi kurdu.

Kadınlara ve annelik vasfına sahip oldukları için onların çocuklarına ne gibi faydalar sağlayabiliriz diyerek başladıkları yolda; kadınların hukuksal hakları, psikolojik durumları ve iş hayatında yaşadıkları sorunları, kısacası kadın için yapılması gerekenleri yapmak için binlerce danışman bulup, yardımın boyutlarını aştılar. İşin ilginç tarafı bunu hala yapıyor olmaları!… .)

Her gün yeni katılan gönüllüleri ile daha büyük projeler hazırladılar, hazırlıyorlar. Üniversiteli ve üniversite mezunu kadınlar özellikle bilinçlensin, daha güzel yarınları olsun diye çaba harcıyorlar. Her gün aralarına yeni katılan gönüllülerle, güzel projeler yapmak, Hayata Dokun’abilmek için mücadelelerine devam ediyorlar.

Gelin bugün siz de Hayata Dokunun !

Danışmanlık almak için bu sayfadan yazabilir; gönüllü olmak için egozener@gmail.com veya evrim@hayatadokun.net adreslerinden Hayata Dokun Kurucusu Evrim Gözener’le irtibata geçebilirisiniz.

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.