Barcelona La Sagrada Familia Videosu & Biz

Barcelona‘ya dair yazılara bu muhteşem mimariyle devam edelim. İnşallah gidip bu görkemi yaşama şansınız olur. Yazarken bile o kadar çok keyif alıyorum ki anlatamam ve hala tüylerim diken diken oluyor! Lütfen videoyu izlemeden önce yazıları okuyun ki; bahsettiğim detaylar ve fotoğraflar kafanızda örtüşsün. Arka fona da en cool İspanyol’lardan Madrid doğumlu Julio José Iglesias’ın Bamboleo parçasını ekledim .)

Türkçede Kutsal Aile anlamına gelen La Sagrada Familia’nın kuruluşunda Aziz Joseph Dindarları Manevi Birliği’nin kurucusu 19. yüzyılın aydınlarından olan Joseph Maria Bocabella etkili olmuştur. Vatikan ziyareti sırasında, İtalya’nın Loreto kasabasında gördüğü bir kiliseden esinlenen Bocabella, Katolik kiliselerini desteklemek amacıyla İspanya’da bir mabet inşa ettirip bunu Kutsal Aile’ye armağan etmek ister. Maddi imkânsızlıklardan dolayı şehir dışında bulunan bir araziye inşa edilmesi planlanan eserin projesini çizmek için ise dönemin mimarlarından Villar gönüllü olur. 1882 Joseph Festivali’nde inşasına başlanan yapı, Villar’ın konsey üyeleriyle anlaşmazlığı sonucu 1883’te Antoni Gaudi’nin yaratıcı mimari zekâsına emanet edilir.

La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katalonya’nın Barselona şehrinde bulunan modern mimarinin öncülerinden sayılan Antonio Gaudi tarafından 1882 yılında yapılmaya başlanılan fakat Antoni Gaudi’nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinir. 1882 yılında halkın yardımlarıyla yapımına başlanan mimarinin bitmemesinin nedeni hala sembolik olarak halkın yardımlarıyla yapımına devam edilmesi ve Gaudi’nin karmaşık mimari tarzının çözülmesinin güçlüğüdür. Ayrıca binanın çizimlerinin ve ilk yapım yöntemlerinin de 19. yüzyıldan kalması nedeniyle günümüz teknolojisine uyarlanması da bir başka zorluktur. Ah şu 19. YY! O dönemde yaşamayı ne çok isterdim, hatta 19 YY ‘a dair bir çok yazım var.


Orijinalinde standart gotik tarzında olan mimari yapı planı, Gaudi ile 20. yüzyıl modern katedral mimarisine dönüşür. Kilisenin Latin haçı şeklindeki mahzeni, Aziz Joseph’in 7 günahını temsil eden 7 şapelle çevrilidir.

Gaudi, bu devasa yapıda tam 42 yıl çalışır, 1926 yılında tramvay kazası sonucu hayatını kaybeder. Mimari yapının yazılı tam bir planı olmamasından dolayı proje, sadece çizilmiş birkaç not üzerinden tamamlanmaya çalışılır. 1936 İspanyol Milli Savaşı’nda çıkartılan bir yangın sonucu, Gaudi’den geriye kalan birkaç mimari plan notları da yok olur, kilisenin birçok bölümü zarar görür.

Gaudi, bazilikadaki büyük kulelerden ancak bir tanesinin bitimini görebilmiştir. Kuleleri tasarladıktan sonra bu kulelerin Barselona’ya gelecek olan gezginler için mükemmel bir karşılama olacağına inandığını belirtmiş ve kulelerin tepesindeki süslemelerin cennet ile yeryüzü arasında bir bağlantı sağlarmış gibi göründüğünü de büyük bir heyecanla ifade etmiştir. İşine aşık olmak da bu olsa gerek!

Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar ise Gaudi’nin bir başka dehası olup gittikçe dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır derler ve inanın böyle şaşkoloz bakışım bundandır!

Ayrıca Gaudi; Barcelona’da bir çok esere imza atmıştır ve şehirde yaptığı bütün yapılardan elde edilen geliri bu yapıya yatırmıştır. Adam işini sevmiş işte, keşke ömrü yetseydi de bu görkemli eseri bitirebilseydi!

1952’de La Sagrada’yı tamamlama çalışmalarına devam edilir ve bu çalışmalar günümüzde de bağış yapan insanlar ve gönüllü mimarlarla devam eder. Bundan dolayı dünyada “Bitmeyen Kilise” olarak da nam salmıştır. Yine de bazı tahminlere göre bu mimari eserin yapımının Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yıl dönümü olan 2026’da tamamlanacağı söylenmektedir. Ayrıca Frankfurt’ta yer alan Alman Mimari Müzesi, “Keşfedilmemiş Gaudi, La Sagrada Familia’yı Tamamlama” sergisinde yapının inşasında kullanılan tekniklerin ve yapının geleceği üzerinde durulur.

Sanatı çok seviyorum ya! İnşallah o günleri benim de görme şansım olur .)

42 sene azimle pes etmeden çalışmak ne demek ya?! Toplam 18 kule; İsa’nın 12 havarisini, 4 İncil yazarını, Meryem’i sembolize ederken; kulelerden en yükseği de Hazreti İsa’yı temsil eder. 4 İncil yazarının kulelerinin üstüne onları temsil eden heykeller koyulmuştur. Aziz Luke için bir boğa, Aziz Matthew için kanatlı bir adam, Aziz John için bir kartal, Aziz Mark için ise bir aslan heykeli bulunur. 170 metre uzunluğuyla Hazreti İsa’ya adanan en yüksek kule üzerinde ise dev bir haç dikkat çekmektedir. Kilisenin kuleleri tamamlandığı takdirde La Sagrada Familia, dünyanın en uzun kilisesi ünvanına sahip olacaktır.


La Sagrada Familia; Doğu’ya bakan Doğuş, Batı’ya yönelen Tutku ve Güney’e çevrilen, daha tamamlanmamış olan Cennet adında üç cepheye sahiptir. Doğuş cephesi, 1894-1930 yılları arasında inşa edilen ilk cephedir. İsa’nın doğumuna adanan bu cephe, Gaudi’nin natüralist stilini yansıtacak şekilde doğadan resimler ve sahnelerle süslenmiştir. Örneğin; cephede bulunan üç kemeraltı, her birinin temelinde kaplumbağa tasviri bulunan geniş kolonlarla birbirinden ayrılmıştır. 1987’de tamamlanan Tutku cephesi ise; Doğuş cephesinin aksine sade bir görünüme sahiptir. Geniş, yalın taşların göz kamaştırıcı çizgilerle şekil verildiği cephe, İsa’nın çarmıha gerilişini sembolize eder. Yapımına 2002’de başlanan Cennet cephesi, Allah’a giden yolu temsil eder. En geniş ve en çarpıcı cephenin yapımı tamamlandığında kilisenin merkezine bir geçiş yolu daha açılmış olacaktır.

Barcelona’nın evrensel sembolü olarak kabul edilen La Sagrada Familia’yı ziyaret etmek isterseniz; kilisenin merkez salonuna, mahzenine, müzesine, hediyelik eşya satan dükkânlarına, Doğuş ve Tutku kulelerine girebilirsiniz. Ayrıca videoda dikkat ederseniz içeri girmemize izin verilmeyen ama camdan loş olsa bile fotoğrafını çektiğim mezar Antoni Gaudi’nin!

La Sagrada Familia’nın resmi └► internet sitesi

İyi seyirler efenim .)


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters. Thanks.