iPad’in Gizli Özellikleri ve Kullanım İpuçları

Günümüzde teknolojiden uzak kalanların sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Geçen sene Facebook’a şunu yazmıştım; “Zamanında çekindiğimiz öğretmenlerimizin; şimdilerde Facebook’ta mayolu fotoğraflarını görmek insanı değişik bir moda sokuyor .)” Yalan mı? .)) Yani artık yaşı, eğilimi ne olursa olsun herkes bir şekilde teknolojiyle iç içe. Yeni bir iPad’iniz var ve gizli özelliklerini merak ediyorsunuz? Aslında gizli özellik derken bahsetmek istediğim çoğu kimse tarafından bilinmeyen ama kullanıldığı zaman iOS 5’in tüm güzel yanlarını ortaya koyan özellikler bunlar. Kullanım keyfinizi artırmak ve kolaylamak isterseniz buyrun size iPad’in kullanışlı ipuçları…
Bu ipuçlarının çoğunluğu minimum iOS 5 işletim sistemi gerektirmektedir.

– Arka planda açık durumda olan uygulamalara geçiş yapmak için 4 yada 5 parmak kullanarak yada avuç içinizle dokunup sağa sola kaydırarak geçebilirsiniz.

– Benzer özelliği örneklemek gerekirse özellikle Safari kullanırken 4 parmakla ekranı sola iterseniz arka tarafta çalışan oyununuza hızlı bir geçiş yapmış olursunuz. Aynı şekilde bir sefer daha sola iterseniz App Store’u açabilirsiniz.

– 5 parmağınızla dokunup içe doğru birleştirme hareketini yaparsanız ana ekrana geçiş yaparsınız.

– 4 parmağınızı kullanarak yukarı doğru iterseniz arka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Bunları yapabilmeniz için; mutlaka AYARLAR / GENEL / ERİŞEBİLİRLİK / MULTITOUCH GESTURE seçeneğinin aktif olması gerekmektedir.

– Safari’de veya Facebook’ta gezinirken çok uzun bir sayfada en aşağı kadar indiniz en üste hızlı bir şekilde çıkmak için yapmanız gereken ekranın en üstündeki durum çubuğuna yani siyah yere bir defa tıklamanız.

– MULTITOUCH özelliği ile ekranın sağ alt köşesine küçük bir buton gelecektir. Butona bastığınızda ses açma kapatma, ana ekrana dönme gibi birçok seçeneği yönetebileceğinizi göreceksiniz.

– Klavyeyi; iki parmağınızla yanlara doğru açtığınızda klavye ikiye ayrılır, aynı işlemi sağ alt köşede bulunan klavye simgesinden tutup yukarı doğru sürükleyerek de yapabilirsiniz. Klavye ikonu üzerine 2 saniye kadar basılı tuttuğunuzda da bu işlem belirecektir ve bu işlemle yazı yazmanız kolaylaşacaktır. Klavyeyi eski haline getirmek içinse; aynı hareketi içe doğru yapmanız yeterli olacaktır.

– Türkçe karakterleri yani ç, ş, ğ, ü vb. klavyeden hızlı çıkarmanız için seri bir şekilde harf üzerine basıp yukarı doğru parmağınızı sürükleyin. Ama basılı tutmadan hızlıca yapmalısınız.

– MULTITOUCH özelliği yani çalışan uygulamaları görmek ve kapamak için alt 4 parmağınızı ekranın altından yukarısına doğru sürükleyin. Karşınıza çalışan uygulamalar gelecektir. Kapatmak istediğinizin üzerindeki x tuşuna basabilirsiniz. O kısmı kapatmadan parmağınızı sağa kaydırın, soldan bir ayar yeri çıkacak, ses ve parlaklık ayarını da burdan kontrol edebilirsiniz.

– Safari’de sekmeler arasında hızlı geçiş için iki parmakla basılı tutup sağa veya sola doğru ilerletme yapabilirsiniz.

– Normalde müzik çalarla veya bir siteden müzik dinlerken eğer home tuşuna basarsanız müzik kapanır. Ama siz çalışırken arka planda müziğin çalmasını devam ettirmek için 4 parmak yukarı veya 2 kere hızlıca home tuşuna basın. Çıkan alttaki barı sağa kaydırın en sondaki müzik playerdan play tuşuna basın. Arka planda artık müzik çalmaya devam edecektir.

– Safari’de yeni sekme açma tuşu olan + işaretine basılı tutarsanız, kapanan son sekmelerin listesini görebilirsiniz.

– Safari ekranında GERİ veya İLERİ tuşuna basılı tutarsanız önceki veya sonraki siteleri hızlıca görebilir ve birden fazla geriye hamle yapabilirsiniz.

– Bir yazıyı veya resmi kopyalamak için üzerine birkaç saniye basılı tutun ve çekin. Karşınıza kopyalama sistemi çıkacaktır.

– Klavyede bir harfin üzerine basılı tutunca özel karakterler çıkar.

– Klavye’deki CAPS LOCK yani hep büyük harfle yazmak için SHIFT tuşuna basılı tutun.

– O anki ekranın görüntüsünü (screenshot) almak için POWER ve HOME tuşuna aynı anda basmanız gerekmektedir. Çekilen resim galerinize otomatik eklenir.

– Undo yapmak için yani yazdığınızı silmek için iPad’inizi sallayın .)

– Videoların ileri ve geri sarma hızını ayarlayabilmeniz için bu tuşların üzerine basılı tutun.

– Safari’de bazen sayfa içindeki sarma menüleri bir türlü hareket ettiremezsiniz. Bunun için 2 parmağınızla birlikte basılı tutup kaydırmayı bir deneyin.

– Videolarınızı kısaltmak için yani kesmek için zaman barının üzerindeki kesme ikonunu kullanabilirsiniz.

– Ekranın dönme özelliğini kilitlemek için Home tuşuna iki defa basın. Alttaki barı sağa doğru itin kilit simgesini göreceksiniz. Basarsanız kiliti aktif hale getirirsiniz. Tekrar basarsanız iptal olur.

– Fotoğraf çekme ekranında ekranı soldan sağa iterseniz çektiğiniz fotoğraflara ulaşırsınız. Aksi yöne iterseniz tekrar çekim modunu görebilirsiniz.

Kaynak: iphoneoyna.com

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.