Kristof Kolomb Heykeli & Barcelona Limanı & Biz


Bahsettiğim gibi otelimizden çıktık, La Rambla Caddesi‘nde gezdik, Mercat de La Boqueria – Benvinguts / Barcelona Pazarı‘nda bir hayli yorulduk ama değdi sonrasında Cristof Colomb Heykeli & Barcelona Limanı’na doğru yola koyulduk.

Cenovalı denizci Kristof Kolomb’un hikayesini, fotoğraf aralarına serpiştirdim. Üşenmez okursanız sizler de benim gibi sonunda “Kıyamam yaaa .)” dersiniz…

Barcelona’nın geçmişinin İspanya’dan daha eski olması ilginçtir. 9. yüzyılda Katalan bir asilzade aile tarafından kurulmuştur.

Kente damgasını vuran yerlerden birisi de Akdeniz’in en hareketli limanı olan Barcelona Limanıdır. Bu limana yılda 700.000’den fazla gemi uğradığı söylenir. Limana çıkan ana yollardan biri, ünlü kaşif Christopher Columbus’un heykeline gider yani buraya…

Cristof Colomb, Kristof Kolomb, Cristóvão Colombo hatta Columbus’da denir.
(1451 – 1506)

Cenovalı denizci ve kaşif; 1492’de Atlantik Okyanusu’nu aşarak Kuzey Amerika’ya ulaşmıştır. İskandinav Vikinglerinin yüzlerce yıl önce Amerika’ya ulaşmış olduğu tarihsel belgelerle kanıtlanmış olmasına rağmen, Kristof Kolomb Amerika’nın kaşifi olarak değerlendirilir.

Kolomb’un karşıya Atlantik Okyanusu’na seyahatleri Avrupalı’ların keşif eforları ve batı yarım kürede kolonileşmesiyle başlar. Tarih onun 1492’deki seferine büyük anlam yüklerken, 1498’deki üçüncü seferine kadar gerçekten ana karaya ulaşamamıştır.Aynı şekilde Amerika’ya en erken varan Avrupalı kaşif de değildir. Çünkü, 1492’den önce Avrupalı’ların Atlantik aşırı temaslarının belgeleri vardır.Buna rağmen, gelişen ulus devletleri arasındaki ekonomik rekabet emperyalizmin gelişmesi Kolomb’un seyehatinin böyle kritik zamana gelmesi onu doğal olarak önemli kıldı.

Şanslı Kolomb dediğinizi duyar gibiyim ama önceden karar vermeyin canlar okumaya devam .)

Gelişen devletler yeni ticaret yolları ve koloniler arıyorlardı. Bundan dolayı, 1492’den önceki dönem Kolomb öncesi olarak bilinir. Kolomb ; bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır.

Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfetmemiştir sadece buranın hint adaları olduğunu sanıp böyle bir kıtanın varlığını dünyaya duyurmuştur. Ancak keşfettiği yerin yeni bir kıta olduğunu anlayamadan ölmüştür. Devamı neymiş merak edenleri buraya alalım…

Yaa gördünüz mü?
Sen onca zaman kas elinde patlasın .))
Gel de “Kıyamam yaaa .)” deme!
Öyle ya da böyle adam tarihe geçmiş mi geçmiş!

Ben Eda SUNER heykelini İstanbul’a, yok yok Amsterdam’a diktirebildim mi?
“Nah!” dediğinizi duyar gibiyim, cık cık cık çok ayıp .O
Şaka bir yana hayal ettim de güzel olurdu be hacı .)

Burada da gördüğünüz gibi; İstanbul / Kadıköy’de boğanın üzerine çıkarlar, İspanyol bebeleri de heykelin altındaki aslana. Yani neymiş? Dil, din, ırk gözetmeksizin bulunca çıkarmışız .)


Yine benim uzak / yakın denemelerim.
Az gücüm olsa, ultra tele objektifi taşıyabilsem maçlara atıcam kendimi .)

Ayyy bunu da arayamadım valla neydi unuttum.
Denizin ortasında adam heykeli işte.

Artık neyi ima ediyorsa hem unuttum hem de aramaya üşendim a dostlar.
Merak eden Google it please, her şeyi de benden beklemeyin anacım .O


Cağnım yatlar, katlar, manzara, deniz falan filan…


Marina sonuna doğru Maremagnum alışveriş merkezinde biraz dinlendik ve sonrasında marinada balık restaurantlarından birine doğru yola koyulduk. Bu arada adamlar web sitesi dışında Maremagnum alışveriş merkezine blog bile açmışlar ./


Bir klasik turist otobüsüyle daha noktayı koyalım, bu günlük de bu kadar.
Edi’yle dünyayı gezmeye devam edin anacım .)

Barcelona’ya dair diğer yazılarım için buraya, başka ülkelere dair şehir şehir gezmek için ise tatil etiketli yazılarıma bakabilirsiniz.


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.