Londra Four Seasons Hotel Limonata Tarifi

Biliyorsunuz; Londra’da arkadaşlarım Elif & Emre’de kalmıştım. Elif 16 yıldır Londra Four Seasons otelde çalışıyor ve haliyle yemekleri muhteşem! İşi gereği sadece leziz olması dışında görselliğe de önem vermek zorunda. Onun tariflerini ne zaman uygulasam tadanlar hasta oluyor. Bu limonata tarifi de altını çiziyorum şimdiye dek içtiğiniz tüm limonataları sollar. Tam pastane tadında limonata içmek istereniz, Elif’le yaptığımız tarifi paylaşıyorum.

Önce 1kg. şekerle 1kg. suyu kaynatın soğuduğu zaman buzdolabına koyun. Limonata yapmaya karar verdiğiniz günün öncesinde veya bir kaç saat önceden şeker şurubunuzu hazır edin.

15 limonu ince rendeyle rendeleyin. Unutmayın evde olan normal rende değil, üstteki fotoğrafta kullandığımız ince rende olmazsa olmazı. Asla limonun beyaz kısmı karışmayacak yoksa acı oluyor.

Genişce bir kapta bir avuç şekerle rendelenen limonu avuşturun. Bu; limonların şekerle özdeşleşmesini sağlıyor. Sonra limonları sıkıp bu karışıma ekleyin ve üzerini kapatıp bir saat bekletin.

Bir saat sonra, 1kg. su ekleyerek sık dişli süzgeçten bastırarak geçirin. Arada su ve limon dengesini tadın ki ekşi veya çok sulu olmasın. Hazırladığınız şeker şurubunu da size ne kadar ekşi geliyorsa ara ara ilave edin ve tadın. Gördüğünüz gibi o gün 15 limondan yanlış anımsamıyorsam 3-5 şişe kadar çıkmıştı. Elif içeceğimiz kadarını sürahiye koyup, naneyle servis yaptı. Diğerlerini de bu şekilde su şişesine ekledi ama 3 gün içinde üçümüz hepsini tükettik .)

Bu sıcak havalarda asitli, veya sözüm ona meyve suyu diye satılan yapay aromalı içecekler yerine bu tarifi uygulamalısınız. Ayrıca servis yaparken, limonatanın olmazsa olmazı naneyle servis yapın. İsterseniz verdiğim bu tarifi şeftali, muz gibi meyveleri blenderdan geçirerek de uygulayabilir kendi meyve suyunuzu kendiniz sağlıklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.


Elif’ciğim sana da tekrar teşekkürler.
Şimdiden afiyet olsun efenim .)


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.