Zaandam Loods 5’tan DIY Önerisi

2. fotoğrafı anımsarsanız bu kış header olarak eklemiştim. Aylardan Nisan ve yine kazaklayım. Şu Hollanda’nın soğuğundan resmen bıktım usandım, yaşayanalar ne yapsın?! Mekan; Hollanda Zaandam’da ki Loods 5. İnanılmaz bir yer! Zaandam; Hollanda’da Türklerin en çok yaşadığı yer. Alt katı sırf üç saat gezdik. Ikea tarzı ama tasarımcıların ürünlerine dair markalarına ve temalarına göre ayırmışlar. 1000 küsür kare çektiğim için mekanı başka bir yazımda video olarak ekleyeceğim. Tabloyu görünce bende şimşekler çaktı ve karambol olmaması adına bu fikri çok kolay ve şık bulduğum için önceden Do It Yourself (DIY) önerilerime eklemek istedim.

Tarife geçmeden önce, aklıma Can Yücel’in kartpostal hikayesi geldi.

Duygu Asena’nın bir programda Nazım Hikmet için “kartpostal şairi” sıfatını uygun görmesi üzerine; Can Yücel’in verdiği, yarıcı etkisi olan, mükemmel cevap:

– Kart sensin, postal da sana girsin! .))

Bir rivayete göre de; bu beyit Ece Ayhan için söylenmiştir. Duygu Asena Vatan gazetesinde “Evet kart benim ama postal bana girmemiştir.” türevi bir söylemde bulunmuştur.

İnternet insanları olduğumuz için günümüzde kartpostal yollamak, mektup yazmak ne yazık ki yalan oldu. Hatta eminim ki birçoğumuzun yazısı klavye kullanmaktan bozulmuştur bile…

Ben çocukken kart koleksiyonu, silgi, peçete, kalem, pul, düğme vs. ne varsa biriktirirdim. Hala da atmadığım bir sürü kartpostal var. Eğer sizlerde de kartpostal biriktirme merakı varsa ve atmadıysanız bir an önce işe koyulalım derim.

Yazımın başında dedim ya; temalarına göre ayırmışlar diye. Bu tabloları da; kartpostalları temasına göre ayırarak yapmışlar. Dikkat ederseniz; Hollanda’ya özgü yel değirmeni, bisiklet, Hollanda evleri, Rembrandt, Vincent van Gogh’un olduğu kartpostalları bir araya getirmişler.


Yapı marketlerde hazır satılan çerçevelerden veya elinizdeki kartpostal adedine göre yaptıracağınız bir çerçeveye kartpostalları bu şekilde temasına göre veya karışık nasıl isterseniz kolajlayabilirsiniz.

Ben yapacak olsam; zemine saman kağıdı yayar, üzerine kartpostlları ekler, hatta aralara anıları da barındırması adına fotoğraflarımızı serpiştirirdim. Bir bakıma scrapbooking tarzının panoya uyarlanması da diyebiliriz. Dikkat ederseniz, kartpostalları bölmek için aralarına metal çubuklar eklemişler. Bu metal çubukları da yapı marketlerde bulabilirsiniz. Yine ben yapacak olsam, metal çubuklar yerine aralara renkli pipetler eklerim .) Sonrasında saman kağıttan artan kısım kalırsa keser ölçüsüne göre çerçeveletirim.

NOT: Bu tarz çok renkli bir tablo oluşturursanız parlamaması ve net görünmesi için mat cam kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Evimizden Dekorasyona Dair başlıklı yazımda benim yaptığım çerçevelerden de ilham alabilirsiniz.

Sanata ilginiz varsa, her yıl milyonlarca turistin akın ettiği, kapısında kuyruklarca sıra beklenen 2010’da yazdığım Van Gogh Museum – Illusie en werkelijkheid başlıklı yazıma da bakabilirsiniz.
Madem üretmeye dayalı bir yazı yazdık, son olarak en kral Türk ATATÜRK’ümüzün sözleriyle noktayı koyalım!

Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar,
Önce HAYSİYETLERİNİ,
Sonra HÜRRİYETLERİNİ,
Ve daha sonra da İSTİKLAL ve İSTİKBALLERİNİ kaybederler…

Mustafa Kemal ATATÜRK


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters. Thanks.