Benim Objektifimden Brüksel’de Havada Oturan Adamlar

Burası Lüksemburg’un sakin ama her ne isterseniz bulabileceğiniz şehirlerlerinden biri Brüksel. Daha önce de bir kaç defa gittiğim için ben yabancısı değildim.
Konumuza dönecek olursak; görenlerin şoke olduğu bu gösteriye Avrupa’nın büyük kentlerinde sıkça rastlayabilirsiniz. 

Bildiğiniz gibi; gittiğim ülke/şehirlere dair kombin örnekleri Benim Objektifimden sokak modası başlığı altında derliyorum. Brüksel sokaklarında gezerken de aynı şekilde fotoğraf çekiyordum ki; alttaki karede gördüğünüz entellektüel giyimli bu iki genç dikkatimi çekti ve hemen fotoğrafladım. Ancak sonradan anladım ki; bu gençler gösteriyi yapanlarmış! .)

Gösteri; ilk kez sahneye çıktığı 1830 yılında olduğu gibi görenleri hala şaşırtmayı başarıyor. Elinde bir baston tutan adamın saatlerce havada oturduğunu görenler “Bunu nasıl yapıyor?” diye birbirlerine soru yöneltiyorlar. 
Son dönemde Avusturya, İsviçre ve özellikle de Almanya’da bu gösteriyi sunanlarda adeta patlama yaşandı. Örneğin bankacılar kenti Frankfurt’un merkezindeki Hauptwache’de gözler önüne serilen illüzyon, alışverişe gelenleri adeta büyülüyor. Hint fakiri gibi giyinen iki kişi, gösteri öncesi hazırlık yaparak kırmızı bir bezin içine giriyorlar. Üçüncü bir kişi bunu yaparken dışardan kendilerine yardımcı oluyor. 
Kimse bezin içinde ne yapıldığını görmüyor. Daha sonra bez aşağıya indiriliyor ve bir adamın, diğerinin üzerinde bağdaş kurarak oturduğu görülüyor. Manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyenler, dakikalarca karşılarında dikilerek yaşananları izliyorlar.
Hoş benim izlediğim bu gösteride sadece iki kişi vardı.  Gördüğünüz gibi her açıdan çektim ve hatta insanlar havada oturan adamın altından ellerini geçirdi. Yani ortada herhangi bir şey yoktu! 
Gösterinin farklı iki versiyonuna dair videolar ekledim, izlerseniz kafanızda daha net canlanır. İyi seyirler… 
İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters. Thanks.