Gelin Gelenekleri

E-posta olarak gelen, taslağımda bekleyen bu yazıyı paylaşmak istedim.  Çoğumuzun bilmediği gelenekler, düğünlerin kuralları, asırların izlerini taşıyor. Çoğumuzun bilmeden uyguladığı geleneklerin aslında değişik açıklamalar var. 
Gelinler Neden Beyaz Giyer? 
Beyaz, Roma’lılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul edilir. 20. yüzyılın başında, bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz yine eğlence ve neşenin rengi. Ama artık evlenirken başka renkleri tercih edenlerde var.

Neden Damat Gelini Öper? 

Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilirmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.

Hristiyan Düğünlerinde Nedimeler Neden Bir Örnek Giyinir? 

Bu, Roma’lılardan kalma bir gelenek. Bir takım kötü ruhların, gelinle damadı lanetleyeceğine inanan Roma’lılar, bu lanetleri yanıltmak için düğüne şahitlik edecek kişilerden bazılarının gelin ve damada benzer giyinmelerini istermiş. Aynı geleneğe daha sonra kilise düğünlerinde de devam edilmiş.

Düğün Pastası Nasıl Ortaya Çıkmıştır? 

Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak ortaya çıkmıştır. Eski dönemlerde düğün törenlerinin sonunda gelinin başında bir ekmek kırılmış. Buğdayın, kadın doğurganlığının temsili olduğu kabul edilirmiş. Davetliler de, şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırlarmış. Orta Çağ’da, damat ve gelin küçük ekmeklerden oluşan hale içinde öpüşürlermiş. 17. yüzyılda bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha farklı, daha güzel bir şekil vermeye karar vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

Düğün Sonunda Neden Çiftin Üzerine Pirinç Atılır? 

Hemen bütün kültürlerde, bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde başak dallarında oluşan bir demet taşır, konuklar, şans getirmesi için bunlardan alır.

Neden Düğün Sonunda Gelin Buketi Havaya Fırlatılır? 

Gelinin fırlattığı buketi yakayalan kişinin şanslı olduğuna ve kısa bir süre içinde evleneceğine inanılır. 

Neden Yüzük Sol Elin İkinci Parmağına Takılır? 

Çok eski çağlarda tıp ile ilgili araştırmalar yapan ilk bilim adamları, bu parmaktan kalbe doğru, kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Bu yüzden de evliliğin sembolü olan yüzüğün bu parmakta taşınması o çağlardan günümüze uzanan bir gelenek olmuş.

Görsel Kaynak: Stil Direktörü Pinterest hesabı… Bu arada bloga sık yazı giremesem bile, Pinterest hesabımda bir çok paylaşımda bulunuyorum. Göz atmak isterseniz buyrunuz efem .)


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters. Thanks.