Peçete Dekupe Taş Kaplama / DIY

Yine yıllar önce yaptığım externalda kokuşmuş bekleyen fotoğraflara dair bir paylaşım. Kolaja dair; papağan, kurbağa desenli peçete taş kaplamayı 2006’da eski blogumda paylaşmıştım. Hatta beni eskiden beri takip edenler; o yıllarda daha Derya Baykal program yapmadan önce, Berna Laçin & Nergis Kumbasar vardı onların programlarına da çıktığım zaman tarif ettiklerimden biriydi. 2011’de de Beğendiklerini İşaretle / Pinterest nedir anlattığım yazıma da eklemiştim. Takip etmek isterseniz; benim Pinterest hesabım.

Gelelim yapılışına: Nalburdan alacağınız beyaz tavan boyası. Ben bir zamanlar ahşap kursu verdiğim için; malzemeleri böyle devasa alıyordum. Çünkü beyaz boya, ahşaptan, taşa vs her türlü yenileme projesinde zemine baz olarak kullanmanız gereken bir renk.

Taş boyama, yüz, hayvan teması vs onları da 2006 yılında TV’na çıktığımda da anlatmıştım. Ancak bu dekupe tekniğinin güzel yanı; desenleri düzgün çizemeyenler için kolay bir yöntem.

Yazlıktan getirdiğim taşlar, peçete, peçete fırçası (ki yaparsanız bu şart, çünkü peçete çok hassas bir malzeme ve diğer fırçalar çalışırken peçetenin yırtılmasına neden olur.), peçete tutkalı, detaylar için ince makas, normal makas, dore ve lame sprey boya, mat sprey vernik ve fırça temizleme sıvısı. Bu sıvı peçete tekniğinde olmazsa olmaz. Peçete fırçası çok yumuşak kıllara sahip, bildiğiniz açıcı tiner ve türevi malzemelerle temizlemeye kalkarsanız, fırça sertleşir ver bir daha kullanamazsınız.

Seçtiğim peçetelerin en üst katını ayırdım, taşları peçete desenlerinin kendini gösterebileceği oranlarda beyaz boyadım ama elbette ki başka bir fırçayla. (Malzemelere eklemeyi unutmuşum.) Peçete tutkalıyla taşın yüzeyini komple kapladım ve kuruması için kaloriferin üzerine bıraktım.

Burada komple kaplamak yerine desenleri kestim, uygulama aynı.

Bakın dikkat edin, peçete tutkalı ıslakken biraz mavimsi bir tonda.

Son olarak arka kısmına dore ve lame sprey boya sıkıp kuruduğu zaman deforme olmaması adına mat sprey vernik sıktım. Wolfgang Amadeus Mozart üstadın olduğu peçete daha ağır, şık bir görünüme sahip olduğundan arkasına dore sprey boya sıktım.

İsterseniz dekorasyona dair teşhir edersiniz, isterseniz peçete ağırlığı olarak kullanırsınız, veya masanızda kağıt ağırlığı yapabilir hatta kapı önüne ağırlık olarak bile kullanabilirsiniz. Hatta ve hatta birinin kafasına atabilirsiniz, paşa gönlünüz bilir keyif sizin .)

Bu da; Aşk Taşı farklı bir teknikle masa üstü için kağıt ağırlığı yapmıştım.


Dekorasyona dair aklıma gelen diğer yaptıklarım:

Aşk Taşı
Tanrı Yanılgısı ve Melekli Kitap Ayracı Yapımı
Beğendiklerini İşaretle / Pinterest
Peçete Tekniğiyle Kutu Süsleme
Dekorasyona Dair

Tüm Do It Yourself (DIY) yazılarım için buradan bakabilirsiniz.


İşlerimin yoğunluğu nedeniyle blogum yorumlara kapalıdır.
Mesajınızı stildirektoru@gmail.com’a iletebilirsiniz. Teşekkürler.

Per my busy schedule, I disabled the comments section on my blog.
Please e-mail stildirektoru@gmail.com if you have any urgent matters… Thanks.